Święty Ambroży to biskup Mediolanu i patron pszczelarzy, którego wspomina się 7 grudnia.
- Pomyślałem, że dobrze byłoby w przedświątecznym okresie zaproponować mieszkańcom Pleszewa i okolic wydarzenie, na którym mogliby zaopatrzyć się w pszczele produkty - miód, pierzgę, pyłek, kit pszczeli, wosk, kosmetyki czy świeczki… One wszystkie kojarzą się z Bożym Narodzeniem - podkreśla Michał Karalus, prezes Koła Pszczelarzy w Pleszewie i inicjator wydarzenia.
I wskazuje, że przecież miód to nieodzowny składnik pierników czy kutii - tradycyjnej potrawy wigilijnej z gotowanej pszenicy z makiem i bakaliami, podawanej w niektórych domach w święta.
Poza tym - ten przedświąteczny nastrój jest rodzinny i wspólnotowy. A pszczoły to też wspólnota. Pszczoła sama - w pojedynkę - nie przetrwa, musi żyć w grupie. Tak samo, jak człowiek. Myślę, że warto się tą ideą dzielić - dopowiada prezes Koła Pszczelarzy w Pleszewie.
Podkreśla, że kiermasz to też wyjątkowa okazja do spotkania w jednym miejscu wielu pszczelarzy z naszego powiatu.
- Jestem zwolennikiem tego, żebyśmy my - pszczelarze - wychodzili do społeczeństwa, żeby mówić czym jest pszczoła, jaką rolę ona pełni w środowisku, jak produkty pszczele wpływają na zdrowie, do czego są przydatne. Wielokrotnie ktoś zadaje nam pytanie: czemu ten miód tak wygląda? Dlatego chcemy, żeby to wydarzenie było okazją do rozmowy z indywidualnym pszczelarzem. Bo jak to się mówi - co pszczelarz, to inna metoda. Każdy ma swoje tajemnice, wypracowane sposoby, niekiedy przejęte od ojca czy dziadka. Mnie na przykład uczył ojciec, a teraz ja - moje wnuki - zaznacza Michał Karalus.
Kiermasz św. Ambrożego zorganizowano w Zajezdni Kultury w Pleszewie. Swoje stoiska przygotowali pszczelarze z całego powiatu. Można było nabyć produkty pszczele, ale też wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących. Bardzo ciekawe było spotkanie z Jerzym Gnerowiczem - pszczelarzem i literatem, byłym prezesem Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Południowej w Kaliszu. Ale to nie wszystko.
Podczas kiermaszu odbyła się projekcja filmu nominowanego w 2020 roku do Oscara - „Kraina Miodu”. Pokazuje on różnice pomiędzy pszczelarstwem pierwotnym - gdzie człowiek dzieli się z pszczołami tym, co wyprodukują - a przemysłowym.
Ponadto, można było skosztować świątecznych dań przyrządzonych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kowalewa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.