Prowadzony przez WOPR Gołuchów Klub Małego i Młodego Ratownika wraca w nowej formule. W związku z 25. rocznicą wstąpienia Polski do NATO i toczącą się za naszą wschodnią granicą wojną nacisk zostanie położony na kwestię bezpieczeństwa, obronności i szeroko rozumianą edukację w tym zakresie.
- Bezpieczeństwo daje poczucie równowagi, dobrobytu, zadowolenia, zaspokaja potrzebę trwania, wszechstronnego rozwoju, wewnętrznego spokoju, stabilizację. Holistyczne podejście do tego tematu pozwoliło na wspólną realizację przez Fundację Ważka, na czele z prezes Agnieszką Sobczak, gołuchowski WOPR oraz Pleszewskie Centrum Medyczne projektu pn. Polska w NATO = Bezpieczna Polska współfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu Edukacja dla bezpieczeństwa – 25 lat Polski w NATO - opowiada Dominik Kołaski,prezes WOPR Gołuchów i pomysłodawca akcji.
Projekt skierowany jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych i rozpocznie się biwakiem ratowniczym 13 -14 sierpnia.
- Projekt jest niejako rozszerzeniem działań realizowanych od 2020 roku w ramach dobrze znanego w naszej lokalnej społeczności Klubu Małego i Młodego Ratownika. W tym roku przybiera nieco inną formę ponieważ realizatorzy chcieli odświeżyć nieco formułę również z uwagi na fakt ostatnich wydarzeń takich jak wojna na Ukrainie czy sytuacja na granicy polsko - białoruskiej. Oprócz dobrze nam znanych zajęć z zakresu ratownictwa wodnego i medycznego będziemy realizować zajęcia opierające się na poznaniu zasad panujących na polu walki - tłumaczy Kołaski.
Klub Małego i Młodego Ratownika w nowej formule
Uczestnicy projektu poznają zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku krwotoków, przenoszenia osób poszkodowanych, którzy doznali urazów oraz nieprzytomnych. Dowiedzą się o tym jak manipuluje się społeczeństwem w przypadku dezinformacji, fake newsów, poznają również zagrożenia związane z cyberatakami w sieci. Ale to jeszcze nie wszystko. Dowiedzą się jak można się bronić w przypadku ataku, w tym jak należy poruszać się na otwartej oraz zurbanizowanej przestrzeni. Ponadto poznają zasady użycia broni.Będą mieli także okazję spotkać się z żołnierzami z jarocińskiej jednostki, którzy przygotują dla nich zajęcia. Zajęcia przygotują również strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie oraz członkowie Ligii Obrony Kraju z Pleszewa.
- Projekt nakierowany jest przede wszystkim gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych oraz uświadomienie, że każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiał z takiej wiedzy skorzystać. Poprowadzą go wybitni specjaliści, osoby z olbrzymim doświadczeniem, którzy chcą podzielić się swoją wiedzą i zarazem pasją - tłumaczy Kołaski.
25.rocznica wstąpienia Polski do NATO
Inspiracją do odświeżenia formuły Klubu Małego i Młodego Ratownika są obchody 25 rocznicy wstąpienia Polski do NATO, czyli Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Historia NATO sięga 1949 roku. NATO jest sojuszem państw Europy z państwami Ameryki Północnej. Organizacja tworzy między tymi dwoma kontynentami unikalną więź umożliwiającą konsultacje i współpracę w dziedzinie obrony oraz bezpieczeństwa, a także wspólnego przeprowadzania międzynarodowych operacji zarządzania kryzysowego.Celem NATO jest gwarantowanie wolności oraz bezpieczeństwa państw członkowskich Sojuszu przy użyciu środków politycznych i wojskowych. Promując tym samym wartości demokratyczne, związane z budowaniem poczucia zaufania, dążą do pokojowego rozwiązywania konfliktów. W przypadku niepowodzenia w polubownym rozwiązaniu posiada potencjał militarny, który umożliwia podjęcie operacji zarządzania kryzysowego. NATO kieruje się zasadą, zgodnie z którą atak skierowany przeciwko jednemu lub kilku państwom członkowskim jest uznawany za atak wymierzony w cały Sojusz.
- Organizacja od zawsze podąża drogą innowacji i adaptacji, tak aby polityki, możliwości oraz struktury Sojuszu były odpowiednie do aktualnych i przyszłych zagrożeń, w tym w dziedzinie zbiorowej obrony członków. Dla Polski historyczną datą był 12 marca 1999 roku wtedy to otwarty został nowy rozdział w historii polskiego bezpieczeństwa. Status członka w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostaje jednym z głównych filarów polskiej polityki bezpieczeństwa jak i Europy. Polska nie tylko korzysta ze wspólnego bezpieczeństwa, ale też wnosi ważny wkład w jego umacnianie - mówi Agnieszka Sobczak, prezes Fundacji "Ważka".
Potwierdzeniem pozycji naszego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim było przyznanie Polsce organizacji spotkania przywódców państw i rządów NATO w 2016 roku. Szczyt, który odbył się w Warszawie był ważnym wydarzeniem w historii Sojuszu, rozpoczynającym nowy rozdział wojskowej adaptacji NATO do zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa.
25 lat obecności Polski w NATO to dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP czas wytężonej służby, dynamicznego rozwoju i budowania silnej pozycji w NATO. Polscy żołnierze brali i cały czas biorą udział w misjach i operacjach prowadzonych pod auspicjami Sojuszu. W ciągu 25 lat naszego członkostwa służbę w nich pełniło blisko 75 000 żołnierzy i pracowników wojska. Nasz kraj stał się też ważnym partnerem w budowaniu bezpieczeństwa w Europie Środkowej i Wschodniej.
- Dzięki sojuszowi możemy czuć się pewniej i bezpieczniej, ale też sam sojusz dzięki naszemu zaangażowaniu jest silniejszy i bardziej niż kiedykolwiek zdecydowany, by bronić swych wartości. Członkostwo Polski w NATO to zatem nie tylko gwarancja bezpieczeństwa wojskowego, rzecz niezmiernie istotna wobec toczącej się u naszych granic wojny. To również udział w silnej wspólnocie wartości. Razem z trzydziestoma innymi państwami budowany jest świat, który jest bardziej przewidywalny, bezpieczniejszy i wolny. Z naszej perspektywy jako realizatorów projektu ważne, jest aby podejmować przedsięwzięcia, które mają na celu rozwijać społeczeństwo, przypominać o wartościach ważnych dla nas wszystkich. A zaczynamy poprostu od naszej małej, lokalnej społeczności - dodaje Agnieszka Sobczak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.