Reklama

Kolejna niezwykła lekcja. - Niech te historie będą ostrzeżeniem dla następnych pokoleń

Opublikowano:
Autor:

Kolejna niezwykła lekcja. - Niech te historie będą ostrzeżeniem dla następnych pokoleń - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. W Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie odbyła się kolejna „żywa lekcja historii”, której inicjatorem jest pleszewska filia Książnicy Pedagogicznej. Kilkudziesięciu uczniów - z czterech klas - miało niepowtarzalną okazję wysłuchać świadków, osób, które przeżyły koszmar II wojny światowej.

 

Spotkanie w ZSP nr 1 w Pleszewie, było już drugą tego typu niezwykłą lekcją w naszym mieście. Pierwsza z nich - która miała miejsce tydzień temu w siedzibie Książnicy Pedagogicznej - była szeroko opisana na naszych łamach.

Tym razem jeszcze więcej osób - jeszcze więcej młodych ludzi - miało niepowtarzalną okazję dowiedzieć się o tamtych tragicznych czasach bezpośrednio od ludzi, którzy je przeżyli.

Formuła spotkania była podobna do poprzedniego - wszystko rozpoczęła prelekcja historyka.

Janusz Waliszewski z Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie mówił do młodych ludzi wprost:

- Wybuch II wojny światowej to chyba najbardziej tragiczna data w historii Polski.

Jak bowiem dodawał - skutki wojny - odczuwamy de facto do dziś.

- Obydwaj okupanci „wytłukli” nam elity. Większość naszych elit leży dziś m.in. w Katyniu i innych miejscach. Dzisiejsze nie dorastają tamtym do pięt - nie owijał w bawełnę Janusz Waliszewski, opowiadając konkretnie o skutkach tamtych tragicznych czasów.

Zachęcał jednocześnie młodzież, aby sama - we własnym zakresie - spróbowała rozmawiać jeszcze z osobami - choćby z rodziny - które mogą pamiętać II wojnę światową. Bo tych jest już z czasem coraz mniej. - A właśnie takie historie kształtują nasza społeczność, naszą polskość - mówił historyk.

Po jego wstępie odbyła się główna część spotkania: czyli relacje świadków tamtych dni.

O koszmarze II wojny światowej ponownie opowiedzieli Franciszek Garbarczyk, Daniel Rossa, Jan Jankowski oraz Maria Pasek.

Przypomnijmy: ich życiorysy umieściliśmy w specjalnym dodatku do „Życia Pleszewa”, który wydaliśmy we wrześniu związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Wszyscy obecni na spotkaniu w ZSP nr 1 otrzymali wspomniane egzemplarze. Młodzi ludzie wysłuchiwali wspomnianych relacji w niezwykłym skupieniu.

- Pokój nie jest dany raz na zawsze - mówiła na koniec do młodzieży Justyna Biegańska z Książnicy Pedagogicznej - inicjatorka wspomnianej „żywej lekcji historii”.

- Biografie osób, tych którzy dają dziś świadectwo, którzy częstokroć boleśnie musieli przekonać się jakim koszmarem jest wojna - niech będą ostrzeżeniem dla następnych pokoleń - zaznaczała.

Warto dodać, że całej spotkanie w „jedynce” zakończyło się pieśnią „Boże coś Polskę...” - zaintonowaną przez Daniela Rossę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE