Reklama

Konsultacje w sprawie szybkiej kolei. Znany jest wstępny termin [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Konsultacje w sprawie  szybkiej kolei. Znany jest wstępny termin [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Znany jest już wstępny termin konsultacji społecznych w sprawie budowy linii kolejowej, która ma przebiegać przez gminę Czermin. – Data została zaproponowana przez przedstawicieli spółki, ale nie wiem czy dojdzie do tego spotkania – mówi wprost wójt Czermina, Sławomir Spychaj. Dlaczego?

Plany związane z budową nowej sieci połączeń kolejowych w naszym powiecie -  w zależności od wariantów – dotyczą kilku gmin m.in. Czermina. Dlatego miejscowe władze jakiś czas temu zorganizowały cykl spotkań z mieszkańcami.

- Sprawa jest poważna. Te linie potną nasze miejscowości na części – mówił podczas spotkania z mieszkańcami wójt Czermina, Sławomir Spychaj. 

Przekonywał, że wszyscy mieszkańcy - nie tylko miejscowości przez które planowana linia ma przebiegać - powinni znać zagrożenia. Oficjalne stanowisko w  tej sprawie zajęli również radni. Uznali, że proponowane rozwiązania naruszają integralność zarówno gospodarstw indywidualnych jak i prowadzonych usług użyteczności publicznej.

Kiedy będzie wiadomo - jak konkretnie będą przebiegać trasy i który wariant zostanie wybrany?

– Nadal cztery warianty są w grze. Do końca grudnia mają wyłonić ten główny, który będzie rekomendowany do RDOŚ. Jest oczywiście obawa, że zostanie wybrany wariant mocno ingerujący w naszą gminę – mówi Sławomir Spychaj.

Teraz mają się odbyć konsultacje z przedstawicielami inwestora.

– Zaproponowano nam wstępnie spotkanie na 20 września. Ale nie wiem jeszcze czy dojdzie ono do skutku – zastrzega Spychaj. Dlaczego? – Jest jeden warunek z naszej strony. Przedstawiciele spółki muszą wskazać - jakie konkretnie rozwiązania - i w którym miejscu - zostaną zastosowane. Gdzie będzie wiadukt, objazdy itd. Bez tego spotkania nie będzie – dodaje wójt Czermina.

Rodzi się też inne pytanie? Czy samorządowcy i mieszkańcy są w stanie zablokować inwestycję? 

- W teorii nie – odpowiada wprost wójt. - Ale być może takim działaniem spowodujemy, że chociażby odszkodowania dla mieszkańców będą realne i adekwatne do poniesionych kosztów. A może zmienią trochę trasę lub zrobią lepszy dojazd. Moim zdaniem musimy działać, bo tak jak wielokrotnie mówiłem inwestycja będzie miała wpływ na całą gminę – przekonuje Sławomir Spychaj. 

[AKTUALIZACJA]

Według - na razie nieoficjalnych i wstępnych informacji - spotkanie w powiecie pleszewskim w sprawie projektu Kolei Dużej Prędkości odbędzie sie 22 września o godz. 19.30 w hali sportowej przy ZSP nr 3

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy