Reklama

Reklama

Koronawirus. Niepokój, podejrzenia, puste półki. NIE DAJMY SIĘ PANICE!

Opublikowano: czw, 12 mar 2020 11:08
Autor:

Koronawirus. Niepokój, podejrzenia, puste półki. NIE DAJMY SIĘ PANICE! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Powiat pleszewski. "Tam są chorzy... Oni są pod kwarantanną"  - mówią ludzie, którzy od rana dzwonią do naszej redakcji. I wskazują konkretne adresy osób - rzekomo - z podejrzeniem koronawirusa. W sklepach z kolei - widać kolejki i pustoszejące powoli półki z niektórymi produktami. Apelujemy, nie dajcie się panice! 

 

Niestety - również w powiecie pleszewskim - nie brakuje przekazywanych w rozmowach i na portalach społecznościowych niepotwierdzonych informacji oraz plotek odnośnie rzekomych chorych na koronowirusa osób, które wywołują jeszcze większą panikę. Plotki dotyczą niemal każdej z naszych gmin. Koleje osoby dzwonią do naszej redakcji stwierdzając, że ta czy inna osoba "może być zarażona". 

Co więcej - padają konkretne adresy, nazwiska...

- Tam są chorzy. Tamta rodzina objęta jest kwarantanną. Tamten właśnie wrócił zza granicy" - mówią ludzie.

 Z informacjami takimi, prosząc o ich potwierdzenie lub zdementowanie, dzwonią do redakcji zaniepokojeni czytelnicy. Mówią o zakażonych w gminach Chocz, Dobrzyca, Gołuchów...

UWAGA! WAŻNE! 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pleszewie nie potwierdza takich informacji.


Przypomnijmy - z przekazanych w środę wiadomości wynika, że póki co nie ma potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem na terenie powiatu pleszewskiego. Wiadomo jednak, że cztery zdrowe osoby - mieszkańcy powiatu pleszewskiego - zostały objęte kwarantanną.

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ PEŁNĄ INFORMACJĘ Z KONFERENCJI:

DZIŚ W NOCY - Z 11/12 MARCA - DO SZPITALA W PLESZEWIE ZGŁOSIŁY SIĘ PONADTO DWIE OSOBY, KTÓRE POTENCJALNIE MOGĄ SPEŁNIAĆ KRYTERIA ODNOŚNIE POSTĘPOWANIA Z OSOBAMI PODEJRZANYMI O ZARAŻENIE KORONAWIRUSEM

- Dziś w nocy do naszego SOR-u zgłosiło się dwóch pacjentów, którzy potencjalnie mogli spełniać kryteria określone w wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie postępowania z osobami podejrzanymi o zarażenie koronawirusem. Pierwszy z nich miał lekkie objawy przeziębieniowe i oznajmił, że miał kontakt z osobą, która podróżowała do tzw. obszarów ryzyka. Zgłosiliśmy ten przypadek do PSSE, a pacjentowi zalecono kwarantannę domową. W drugim przypadku objawy były poważniejsze m.in. duszności, a ze szczegółowego wywiadu uzyskaliśmy informację, że pacjent przebywał we Włoszech na nartach, ale wrócił stamtąd dość dawno, bo 8 lutego br. Niemniej jednak zdecydowano, że pacjent zostanie przewieziony transportem sanitarnym do szpitala zakaźnego w Kaliszu. Personel, który miał z nim kontakt został czasowo odsunięty od udzielania świadczeń do czasu uzyskania wyników posiewu od pacjenta na obecność koronawirusa - mówi Ireneusz Praczyk, rzecznik prasowy pleszewskiego szpitala.

 

 

Po wczorajszej decyzji rządu o zamknięciu placówek oświatowych i kulturalnych, coraz więcej osób z niepokojem czeka na kolejne informacje w sprawie epidemii koronawirusa.

 

Narastający niepokój i rodzącą się panikę widać niestety powoli także w pleszewskich marketach, gdzie już zaczyna brakować podstawowych produktów. Ludzie masowo ruszyli na zakupy.

 

Już rano nie było w markecie mięsa  - mówi nam jeden z internautów, wysyłając na dowód zdjęcie

W piekarniach kolejki od samego rana: 

Wszyscy poszaleli. Ludzie od rana przychodzą i po 7-8 bochenków chleba kupują. Podbno poszła fama, że piekarnie mają zamykać. My nic na ten temat nie wiemy - powiedziała nam jedna z pracownic pleszewskich piekarni. 

STRACH WŚRÓD LUDZI WYKORZYSTUJĄ TAKŻE OSZUŚCI:

W sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie.

NIE DAJMY SIĘ NABRAĆ!

 

PAMIĘTAJMY, ABY NIE ULEGAĆ PANICE! JEŚLI JEDNAK WIDZIMY REALNE ZAGROŻENIE, STOSUJMY SIĘ DO WYZNACZONYCH PONIŻEJ PROCEDUR:

UWAGA, PRZYPOMINAMY O ODWOŁANIU WSZYSTKICH IMPREZ MASOWYCH W POWIECIE PLESZEWSKIM. ZAMKNIĘTE SĄ RÓWNIEŻ INSTYTUCJE KULTURY, A URZĘDNICY ORAZ FUNKCJONARIUSZE APELUJĄ, ABY - W MIARĘ MOŻLIWOŚCI - SPRAWY URZĘDOWE NIE ZAŁATWIAĆ OSOBIŚCIE, ALE NP. PRZEZ TELEFON LUB ELEKTRONICZNIE. 

W SZPITALU OBOWIĄZUJE Z KOLEI CAŁKOWITY ZAKAZ ODWIEDZIN

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (17)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -0

  słońce_korei

  Za takie klikbajtowe żenujące nagłówki ktoś powinien być kopnięty w tyłek. zpleszewa.pl to teraz taki lokalny pudelek.pl

 • 2 lata temu | ocena +4 / -1

  kierowca

  okłamują nas żeby nie było paniki a sparwa jest poważna, transport staje!

 • 2 lata temu | ocena +8 / -0

  Marek

  Urzędnicy boją się petentów, a co mają powiedzieć Panie na kasach w marketach jak widzą tłum prychających ludzi ? Sami dla siebie w tym tłoku stajecie się zagrożeniem. A kupowanie 10 chlebów na raz tylko pogratulować. Szkoda że nie mam piekarni .

 • 2 lata temu | ocena +9 / -1

  zdrowy

  Odnosi się wrażenie, że Życie Pleszewa zachowuje się identycznie jak "pożal się Boże" marszałek senatu dr nauk medycznych Grodzki.

 • 2 lata temu | ocena +9 / -0

  Tomek

  Najlepiej jakbyście nje pisali za dużo o tym bo aby takimi artykułami ludzi pośrednio namawiacie do tego co robią. Tania sensacje robicie. Jestem kierowca w tym tygodniu odwiedziłem 5 krajów i w żadnym powtórzę ale to w żadnym miejscu co ładowałem bądź rozladowalem czy też na parkingach nie spotkałem nawet 1 osoby w maseczce na firmIe jednej aby b... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +3 / -0

  Janusz

  Najlepszy sposób aby pozbyć się sąsiada

 • 2 lata temu | ocena +12 / -3

  prawnik

  Jeżeli znacie od czytelników nazwiska osób, które podejrzewa się, że mogą być zakażonymi wirusem, obowiązkiem w takiej sytuacji jest zgłosić ten fakt na Policje lub do Sanepidu. Jeżeli tego nie uczynicie, popełniacie przestępstwo.

 • 2 lata temu | ocena +16 / -0

  kaszanka na patelnię

  Piszecie, że "... nie brakuje przekazywanych w rozmowach i na portalach społecznościowych niepotwierdzonych informacji oraz plotek odnośnie rzekomych chorych na koronawirusa osób'". Przecież wy redaktorzy również to czynicie. Prowadzicie portal, w którym informujecie o prawdopodobieństwie zakażeń w mieście kończąc iinformację znakiem zapytania. Hi... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +11 / -0

  Ppl

  Zycie Pleszewa wszystko wie