Koronawirus. Narodowy Program Szczepień. 16- i 17-latki
Cała Polska się szczepi przeciwko koronawirusowi. I to już od grudnia ub. roku, kiedy to ruszył u nas Narodowy Program Szczepień. Zaczęło się od personelu medycznego, przez seniorów, aż do 16 – 17 –latków, którzy mogą się szczepić na COVID-19 od 17 maja.
- System działa. Zachęcam wszystkich, żeby się szczepili zgodnie z harmonogramem. To jedyne remedium powrotu do normalności – mówił na jednej z konferencji prasowych premier, Mateusz Morawiecki.
Oczywiście szesnastolatki i siedemnastolatki szczepione są wyłącznie preparatem Pfizer/BioNTech.
- Tylko ta szczepionka jest dopuszczona do użytku przez osoby w wieku 16 i 17 lat - mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski.
Do wykonania szczepienia przez 16- i 17- latków konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna, ale jego obecność przy szczepieniu nie jest wymagana. Na stronie ministerstwa zdrowia – jest formularz szczepień poszerzony właśnie o zgodę rodziców. Bez zgody – szczepienie nie jest możliwe.
Koronawirus. Narodowy Program Szczepień. Dzieci w wieku 12-15 lat
Kiedy do grupy mogących przyjąć szczepionkę dołączyli 16 i 17-latkowie – pojawiły się pytania o młodsze dzieci. I już wiemy. Dzieci w wieku do 12 do 15 lat – także będą szczepione przeciw koronawirusowi. Rząd właśnie dziś – w Dzień Dziecka – 1 czerwca - ogłosił decyzję w tej sprawie.
Koronawirus. Kiedy rozpoczną się szczepienia dzieci?
Dokładnie w poniedziałek - 7 czerwca. Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień mówił o tym dzisiejszej konferencji prasowej.
W związku z decyzjami Europejskiej Agencji Leków oraz rekomendacjami Rady Medycznej - rząd podjął decyzję, że od 7 czerwca zacznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat - - poinformował Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.
Z wyliczeń przedstawionych przez rząd – jest to ponad 2,5 miliona uczniów, którzy uczą się w 24 tysiącach szkół i placówek oświatowych. Dzieci będą szczepione – tak jak wszyscy pozostali dotychczas – czyli w punktach szczepień populacyjnych i w punktach szczepień powszechnych.
Co do ewentualnych szczepień w szkołach – wchodzi to w grę dopiero po wakacjach – czyli we wrześniu.
Koronawirus. Jakim preparatem będą szczepione dzieci?
Wedle zalecenia Europejskiej Agencji Leków (EMA) – będzie to szczepionka Comirnaty firm Pfizer i BioNTech przeciw COVID-19. Podawana będzie domięśniowo, w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.
Koronawirus. Rejestracja na szczepienia
Przypominamy też, że rejestrować można się poprzez całodobową, bezpłatną infolinię – 989. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to zrobi, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie.Na podanie drugiej dawki umawiamy się już w punkcie szczepień. Można też wybrać elektroniczną drogę rejestracji przez tzw. e-Rejestrację – jest ona dostępna na stronie pacjent.gov.pl. W tym przypadku trzeba mieć profil zaufany. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie. Można również skontaktować się z wybranym lokalnym punktem szczepień. No i można rejestrować się poprzez wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Wystarczy odpowiedzieć wówczas – „tak”. Jeśli odpowiemy – „nie” – otrzymamy wiadomość z nową propozycją terminu i lokalizacji szczepień.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.