Reklama

Reklama

Jesteś ozdrowieńcem – oddaj osocze! Weź z nich przykład

Opublikowano: pt, 25 gru 2020 09:00
Autor:

Jesteś ozdrowieńcem – oddaj osocze!  Weź z nich przykład  - Zdjęcie główne

Przechorowałeś COVID-19? Teraz możesz pomóc innym

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Paweł Onyszkiewicz - ratownik na co dzień pracujący w Zespołach Ratownictwa Medycznego Pleszewskiego Centrum Medycznego - jako ozdrowieniec zdecydował się na oddanie osocza.

Reklama


Paweł Onyszkiewicz - ratownik na co dzień pracujący w Zespołach Ratownictwa Medycznego Pleszewskiego Centrum Medycznego - jako ozdrowieniec zdecydował się na oddanie osocza. – Dla mnie było to oczywistym ruchem, jestem ozdrowieńcem, moje osocze może pomóc odzyskać komuś zdrowie, to je po prostu oddaję. Zachęcam wszystkich ozdrowieńców, którzy mogą oddać osocze, aby to zrobili. Wydaje mi się, że to jest jedyna słuszna, a zarazem odpowiedzialna postawa. Tylko wspólnymi siłami możemy pokonać wroga jakim jest wirus Sars Cov 2 – mówi nam Paweł Onyszkiewicz. Jego postawę chwalą i doceniają koledzy. - Dziękujemy za taki gest - mówi ratownik medyczny, Dominik Kołaski. I zachęca wszystkich ozdrowieńców do przyłączenia się do akcji. Warto też przypomnieć, że osoczem podzielił się inny mieszkaniec naszego powiatu - Adrian Michalak, który też przeszedł koronawirusa. – Wiedziałem, że gdy tylko będą mógł to zrobić, gdy będę miał drugi ujemny wynik, to wtedy oddam osocze, żeby pomóc w ten sposób innym – mówił na naszych łamach. Dlatego - gdy tylko odebrał telefon z regionalnej stacji krwiodawstwa w sprawie oddania osocza - nie wahał się ani chwili. Jak wyglądała cała procedura? – Ozdrowieńcy wchodzą do centrum bez kolejki. Oczywiście jest wywiad z lekarzem, badanie ciśnienia, pobieranie próbek – a dopiero na koniec oddanie osocza, które spływa przez ok. pół godziny. Całość zajmuje ok. 2 godzin – relacjonował nam Adrian Michalak.

Kto może?

Oczywiście, żeby oddać osocze trzeba spełniać podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi. No i trzeba być tzw. ozdrowieńcem – czyli przechorować COVID-19 – co musi być potwierdzone testami. – Od tego czasu musi minąć co najmniej: 28 dni od zakończenia objawów; 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy – wyjaśnia ratownik – Dominik Kołaski. Osocze mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat. Kobiety, które rodziły a także ci, którzy przeszli w przeszłości transfuzję – muszą mieć dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wstępna ocena braku przeciwskazań do oddania osocza – zostanie podjęta podczas rozmowy telefonicznej. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione – umówiony zostanie termin wizyty.

 

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min.

 

 

Osocze – jako ozdrowieńcy – oddało już kilka osób z naszego powiatu – m. in. Paweł Onyszkiewicz - ratownik na co dzień pracujący w Zespołach Ratownictwa Medycznego Pleszewskiego Centrum Medycznego. Jeśli chcecie i możecie oddać osocze, skontaktujcie się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu: tel.: 62 76 79 419 e-mail: [email protected].

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.