Reklama

Koronawirus. Pleszew. Ruszają testy przesiewowe na COVID-19 dla nauczycieli

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Koronawirus. Pleszew. Ruszają testy przesiewowe na COVID-19 dla nauczycieli  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Powiat pleszewski. Koronawirus. Ruszyły testy przesiewowe na COVID-19 dla nauczycieli i pracowników administracji szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia. Listy imienne zainteresowanych zbierał sanepid. Ile osób zgłosiło się na badania w powiecie pleszewskim?

 

Koronawirus. Testują nauczycieli z powiatu pleszewskiego. Ilu jest chętnych?

 

Ruszają testy przesiewowe na COVID-19 dla nauczycieli najmłodszych klas szkół podstawowych – I-III, a także dla pracowników niepedagogicznych.

 

- 185 nauczycieli i pracowników administracji wyraziło chęć wykonania badań w powiecie pleszewskim - opisuje Jolanta Ulatowska, szefowa sanepidu w powiecie pleszewskim.

 

Wymazy będą pobierane w punkcie wymazowym Pleszewskiego Centrum Medycznego, który znajduje się przy Poznańskiej 125 a.

 

Koronawirus. Testy nauczycieli potrwają do 15 stycznia

 

- W całej Wielkopolsce chęć przetestowania się pod kątem SARS-CoV-2 zadeklarowało łącznie 12.660 nauczycieli i osób z grona niepedagogicznego - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu.

 

Osoby te są poinformowane o miejscu i godzinie pobrania wymazu.

 

Wielkopolska. Mamy 35 punktów wymazowych w całym województwie

 

Ci, którzy z jakichś powodów nie zdążyli złożyć deklaracji w sprawie badania, będą mogli to zrobić w czasie prowadzonej od dziś – czyli od poniedziałku 11 stycznia - akcji.

Natomiast wszyscy przetestowani wynik testu otrzymają najpóźniej w niedzielę – 17 stycznia. Będą one dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

Aby zobaczyć swój wynik trzeba będzie zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL. W razie wątpliwości badania wymazowe zostaną powtórzone.

 

 

Jeśli po przetestowaniu okaże się, że mamy pozytywny wynik – będziemy musieli poddać się obowiązkowej 10. dniowej izolacji domowej – jeśli nie mamy objawów - oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu.

 

- Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy - czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

Czy po przetestowaniu nauczycieli - dzieci wrócą do szkół?

Badania przesiewowe nauczycieli spowodowały sporo spekulacji. Te głównie dotyczą powrotu dzieci do szkół na zajęcia stacjonarne. Wszyscy na to czekają, ale chyba najbardziej rodzice najmłodszych dzieci z klas I-III. I wszyscy zastanawiają się czy po przetestowaniu nauczycieli uczniowie – chociaż ci z początkowych klas szkół podstawowych wrócą do szkół na tradycyjne zajęcia.

I jak to mówią rodzice – skończy się koszmar zdalnego nauczania. No – przynajmniej dla niektórych. Jednak płonna to nadzieja. Bo jak podkreślają rządzący – testy przesiewowe dla nauczycieli - mają zagwarantować bezpieczeństwo personelowi szkół, jak i uczniom.

 

Natomiast powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli.

A od czego? Ano od dalszego przebiegu epidemii.

 

 

 

Koronawirus. Szczepienia w powiecie pleszewskim. Co z nauczycielami?

Warto pamiętać, że cały czas trwa akcja #SzczepimySię. W naszym powiecie już blisko 900 osób zgłosiło się do szczepień na COVID-19 w pleszewskim szpitalu w ramach tzw. etapu zero.

Ponad pół tysiąca to załoga medyczna i pracownicy niemedyczni, a ok. 400 - to personel pracujący w innych podmiotach leczniczych.

Na szczepienie w etapie „0” można się zapisywać do 14 stycznia. Natomiast w piątek - 15 stycznia rozpoczną się zapisy dla kilku grup pozostałych mieszkańców, w tym m. in dla nauczycieli.

 

WYKAZ ETAPÓW SZCZEPIEŃ NA KORONAWIRUSA:

Sprawdź, w którym etapie możesz przyjąć szczepionkę

Etap O - pracownicy sektora ochrony zdrowia (również ci wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym również w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W etapie 0 zaszczepić się mogą m.in. diagności laboratoryjni, farmaceuci, psycholodzy kliniczni i inni, pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, centów diagnostycznych, transportu medycznego, a także nauczyciele akademiccy uczelni i studenci kierunków medycznych. Do etapu 0 włączeni zostali też rodzice wcześniaków.

Etap I - pensjonariusze DPS-ów i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia (od najstarszych), służby mundurowe (żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze policji, straży granicznej, gminnej i miejskiej, pożarnej, pracownicy TOPR i GOPR, którzy biorą udział w działaniach przeciwpandemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe), nauczyciele.

Etap II - osoby w wieku poniżej 60 lat, które zmagają się z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub które znajdują się w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstych lub ciągłych kontaktów z placówkami ochrony zdrowia. Osoby, które "bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne" - są to m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego. Należą do nich również urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.

Etap III - powszechne szczepienia pozostałej populacji dorosłej.

 

POWIAT PLESZEWSKI. #SzczepimySię. Lista punktów

Szczepionkę na COVID-19 będziemy mogli przyjąć – po konsultacji z lekarzem – nie tylko w szpitalu w Pleszewie, ale też w kilkunastu innych punktach, które przystąpiły do Narodowego Programu Szczepień Populacyjnych.

 

LISTA MIEJSC, W KTÓRYCH BĘDZIE MOŻNA SIĘ ZASZCZEPIĆ W POWIECIE PLESZEWSKIM:

GMINA PLESZEW

- Pleszewskie Centrum Medyczne, ul. Poznańska 125a, Pleszew

- Przychodnia Rodzinna Szczepaniak, Lubomierz 1a

- NZOZ "Zdrowie" Centrum Medycyny Rodzinnej , Szpitalna 21, Pleszew

- NZOZ „Vitamed”, ul. Jana III Sobieskiego, Pleszew

- NZOZ Leszczyński, ul. Poznańska 58, Pleszew

 

GMINA DOBRZYCA

NZOZ Cor-Medicus, ul. Nowa 12, Dobrzyca

 

GMINA GIZAŁKI:

NZOZ Zespół Lekarzy Rodzinnych „Familia” , ul. Kaliska 23, Gizałki

 

GMINA CZERMIN

Grupowa Praktyka Lekarzy Rodzinnych E.Marszewska-Kołodziej, G. Kołodziej, - „Inter-Med”, Czermin 81a

 

GMINA GOŁUCHÓW

NZOZ „Esculap”, u. Adama Mickiewicza 1, Gołuchów

 

GMINA CHOCZ

NZOZ Leszczyński, ul. Konopnickiej 4a

 

Szczepionka na COVID-19. Zasady rejestracji

Co musimy zrobić jeśli chcemy się zaszczepić? Otóż procesu rejestracji można dokonać na kilka sposobów. Przez infolinię 989, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

 

- Zasady organizacji szczepień mogą ulec modyfikacji, dlatego też w celu uzyskania najbardziej aktualnych i wiarygodnych informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi najlepiej dzwonić na numer bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 – tel. 989. Po 15 stycznia pod tym numerem telefonu będzie można także zapisywać się na szczepienie. Szczegółowe informacje na temat szczepień dostępne są również na stronach gov.pl/szczepimysie oraz gov.pl/koronawirus - mówi dr n. med. Ryszard Bosacki, dyrektor ds. medycznych, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego w Pleszewskim Centrum Medycznym.

 

Cały wywiad z dr. Ryszardem Bosackim - odnośnie szczepionek na koronawirusa - przeczytasz w najnowszym papierowym wydaniu „Życia Pleszewa”.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy