Są nowe decyzje odnośnie Narodowego Programu Szczepień
Wszyscy, którzy do 9 maja 2021 r. skończyli 18 lat mogą już wybrać swój termin i miejsce szczepienia przeciw koronawirusowi. Zdecydowano też o skróceniu okresu między pierwszą a drugą dawką szczepionki. Ponadto akcje szczepienia mają też organizować zakłady pracy.
Koronawirus. Kiedy druga dawka szczepionki?
Pomiędzy pierwszą a drugą dawką szczepionki na Covid-19 wystarczy poczekać 35 dni. Właśnie poinformował o tym szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień - Michał Dworczyk.Zmiany mają wejść w życie 17 maja. I mają dotyczyć tych osób, które zapisywać będą się na szczepienie właśnie od 17 maja. I uwaga – będą dotyczyć wszystkich typów szczepionek firm – Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Również ozdrowieńcy będą szczepieni szybciej - na szczepienie nie będą musieli czekać trzech miesięcy, a miesiąc.
- Przekraczamy właśnie 14 mln wszystkich wykonanych szczepień. To dobra informacja, bo grubo ponad 10 mln osób przyjęło pierwszą dawkę - powiedział na konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień.
Jak dodawał – już 31 mln dorosłych Polaków ma wystawione skierowania na szczepienia. Ubolewał jednak nad dostępnością.
- Największym wyzwaniem pozostaje dostępność szczepionek - przyznał Michał Dworczyk.
To nie wszystko. Zmiany dotyczą też osób z niepełnosprawnościami. Osoby, które mają takie orzeczenie mogą w punktach szczepień powszechnych szczepić się poza kolejnością.
Pleszew. Koronawirus. Szczepienia w zakładach
Kolejnym wyzwaniem stojącym przed Narodowym Programem Szczepień są pilotażowe szczepienia w dużych zakładach pracy. Te mają rozpocząć się już 17 maja.Natomiast 1 czerwca ruszyć ma regularna akcja szczepień w zakładach. Aby wziąć udział w programie, zakład pracy powinien zgłosić się przez formularz udostępniony na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wszystko po to, by jak mówił już wcześniej premier Mateusz Morawiecki - do końca sierpnia zaszczepić przeciw COVID-19 wszystkich chętnych.
Pleszew. Koronawirus. Rejestracja na szczepienia
Przypominamy też, że rejestrować można się poprzez całodobową, bezpłatną infolinię – 989. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to zrobi, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie.Na podanie drugiej dawki umawiamy się już w punkcie szczepień. Można też wybrać elektroniczną drogę rejestracji przez tzw. e-Rejestrację – jest ona dostępna na stronie pacjent.gov.pl. W tym przypadku trzeba mieć profil zaufany. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie. Można również skontaktować się z wybranym lokalnym punktem szczepień. No i można rejestrować się poprzez wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Wystarczy odpowiedzieć wówczas – „tak”. Jeśli odpowiemy – „nie” – otrzymamy wiadomość z nową propozycją terminu i lokalizacji szczepień.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.