Reklama

Nie ma wolnych terminów szczepień. W Polsce zabrakło szczepionek

Opublikowano: pon, 25 sty 2021 12:24
Autor:

Nie ma wolnych terminów szczepień. W Polsce zabrakło szczepionek - Zdjęcie główne

Z powodu braku szczepionek nie ma obecnie wolnych terminów szczepień przeciw koronawirusowi

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Dziś - 25 stycznia - wystartowały szczepienia seniorów, którzy zarejestrowali się wcześniej na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Rząd jednak przyznaje: z powodu braku szczepionek nie ma obecnie wolnych terminów szczepień dla osób, które jeszcze tego nie zrobiły. I apeluje, by nie rejestrować się bezpośrednio w przychodniach, ale korzystać z innych sposobów: jak np. infolinia czy za pomocą SMS.

Przypomnijmy: zgodnie z rządowym harmonogramem szczepień w pierwszej kolejności odbywają się właśnie rejestracje na szczepienia osób starszych. Wystartowały one w połowie stycznia. Od 15 stycznia mogą rejestrować się osoby 80+ a od 22 stycznia osoby 70+.

Koronawirus. Zmiana harmonogramu szczepień

Przypomnijmy: niedawno harmonogram szczepień został zmodyfikowany - rząd zmienił kolejność szczepień. Zgodnie z nowym etapem w pierwszej kolejności czyli części Ia zaszczepieni zostaną wszyscy seniorzy powyżej 60. roku życia, po nich w części Ib - (i to jest nowość) osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a następnie w części Ic - przedstawiciele służb mundurowych oraz nauczyciele.

Koronawirus. Nie ma wolnych terminów szczepień

Uwaga! Jak przyznają rządzący - obecnie wszystkie terminy na zaszczepienie się w pierwszym kwartale 2021 roku są już zajęte. Wszystko przez problemy ze szczepionkami.

- Z powodu braku szczepionek nie ma obecnie wolnych terminów - można przeczytać wprost na rządowej stronie.

Tak ponadto mówi do seniorów minister Michał Dworczyk:

- Pomimo tego, że dzisiaj nie mamy szczepionek i wolnych terminów, to wszystkie informacje, które zostawiacie Państwo za pośrednictwem infolinii, systemu sms czy strony internetowej gwarantują, że jak tylko pojawią się w Polsce szczepionki, będziemy zapraszać na konkretny termin szczepienia - mówił podczas niedawnej konferencji Michał Dworczyk, szef KPRM

Rządzący apelują więc, by w związku z tym seniorzy, którzy jeszcze nie zarejestrowali się na szczepienia nie udawali się osobiście do swoich przychodni w celu rejestracji.

Apelują o rejestracje zdalne. Zrobić to można na kilka sposobów. Od niedawna m.in. poprzez SMS.

Koronawirus. Jak zarejestrować się na szczepienie zdalnie?

Jak wygląda procedura rejestracji seniorów na szczepienia?

 1. Rejestracja przez telefon na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Zadzwonić może sam senior lub osoba z jego rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Po telefonie na podany numer przyjdzie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. 
 2. Rejestracja przez internet - na stronie pacjent.gov.pl. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie pasował albo będziemy chcieli zaszczepić się w innym punkcie lub nawet w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną dla nas datę i lokalizację. Po dokonaniu rezerwacji otrzymamy SMS, a później ponowne przypomnienie o szczepieniu - dzień przed planowanym terminem. UWAGA! Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać tzw. Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ - telefon 989 - bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.
Od niedawna działa także nowy sposób rejestracji na szczepienia przeciwko koronawirusowi - poprzez wysłanie SMS. Uwaga! Rejestracja SMS jest przeznaczona dla osób z grupy 70+.

Koronawirus. Jak zarejestrować się przez SMS na szczepienia?

Jak informują rządzący z jednego numeru telefonu można zarejestrować tylko trzy osoby. Jak to zrobić?

 • Wyślij SMS-a o treści SzczepimySie na numer 664 908 556
 • Powinieneś otrzymać SMS-a zwrotnego, w którym zostaniesz poproszony o numer PESEL
 • Wpisz swój numer PESEL i odeślij SMS-a
 • Zostaniesz poproszony o Twój kod pocztowy. Dzięki temu, zaproponujemy Ci najbliższy termin szczepienia w miejscu, w którym mieszkasz.
 • Wpisz kod pocztowy w formacie: 00222 lub 00-222
 • Otrzymasz informację o: najbliższym możliwym terminie szczepienia, adresie placówki, w której to szczepienie ma być wykonane, a także godzinie szczepienia.
 •  Jeśli akceptujesz termin i miejsce, odpowiedź na tę wiadomość TAK.
 • Jeżeli odpowiedziałeś TAK, otrzymasz wiadomość, że wizyta została umówiona. Dostaniesz SMS z przypomnieniem na dobę przed szczepieniem. W celu zmiany terminu szczepienia zadzwoń pod numer 989.
 • Jeśli termin i lokalizacja Ci nie odpowiada, odpowiedz NIE. PAMIĘTAJ! Brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerwie proces rejestracji!
 • Jeżeli odpowiedziałeś NIE, otrzymasz SMS-a z propozycją nowego terminu, godziny oraz lokalizacji.
UWAGA! Jeżeli się pomylisz i wpiszesz błędny numer PESEL lub kod pocztowy, dostaniesz SMS-a z prośbą o poprawne wprowadzenie danych.

Koronawirus. Co zrobić, gdy nie ma wolnego terminu szczepienia?

Co zrobić, gdy nie ma wolnego terminu szczepień w powiecie pleszewskim? 

 1. Jeżeli dzwoniąc na infolinię nr 989 usłyszymy, że obecnie nie ma wolnych terminów na szczepienie w miejscu jego zamieszkania lub w pobliżu - powinniśmy podać konsultantowi telefon kontaktowy. - Kiedy zwiększy się liczba dostarczanych do Polski szczepionek i pojawią się wolne miejsca – seniorzy zostaną o tym poinformowani - mówią rządzący.
 2. Senior (samodzielnie lub przy pomocy osób bliskich) może wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl, podając swoje dane kontaktowe. Podobnie, jak w przypadku infolinii - gdy tylko wzrosną dostawy szczepionek przez producentów i w rezultacie pojawią się wolne terminy na szczepienie - seniorzy zostaną o tym poinformowani,
 3. Można również wysłać smsa o treści Szczepimysie pod numer 664 908 556. W odpowiedzi senior otrzyma prośbę o podanie nr PESEL i kodu pocztowego. I podobnie jak powyżej – jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu – pacjent zostanie poinformowany w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień. 
 

- Gwarantujemy, że każdy senior, który pozostawi swoje dane przez infolinię lub Internet – zostanie umówiony na szczepienie, gdy tylko kolejne dawki dotrą do Polski - zapewniają przedstawiciele rządu

Koronawirus. Ile osób zostało zaszczepionych w powiecie pleszewskim?

W powiecie pleszewskim do dziś - stan na 25 stycznia 2021 - wykonano 1.921 szczepień - z czego 439 to szczepienia drugą dawką.

Koronawirus. Ile osób chce się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Według rządowych informacji obecnie ponad 60 proc. Polaków deklaruje gotowość do przyjęcia szczepionki.

- Do końca marca zaszczepimy 3,1 mln osób, ale system który został stworzony pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób - twierdzi Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu odpowiedzialny za szczepienia przeciw COVID-19.

- Oznacza to, że brakuje nam wyłącznie szczepionek – dodaje.

 

Przypomnijmy: Polska pozyskuje szczepionki w ramach wynegocjowanej przez Komisję Europejską umowy, która gwarantuje solidarny podział szczepionek pomiędzy wszystkie kraje UE. Jednak wielkość dostaw nie pokrywa się z zapotrzebowaniem na szczepienia w Polsce.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się również w sieci.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy