Przypomnijmy: zgodnie z rządowym harmonogramem szczepień w pierwszej kolejności odbywają się właśnie rejestracje na szczepienia osób starszych. Wystartowały one w połowie stycznia. Od 15 stycznia mogą rejestrować się osoby 80+ a od 22 stycznia osoby 70+.
Koronawirus. Zmiana harmonogramu szczepień
Przypomnijmy: niedawno harmonogram szczepień został zmodyfikowany - rząd zmienił kolejność szczepień. Zgodnie z nowym etapem w pierwszej kolejności czyli części Ia zaszczepieni zostaną wszyscy seniorzy powyżej 60. roku życia, po nich w części Ib - (i to jest nowość) osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a następnie w części Ic - przedstawiciele służb mundurowych oraz nauczyciele.
Koronawirus. Nie ma wolnych terminów szczepień
Uwaga! Jak przyznają rządzący - obecnie wszystkie terminy na zaszczepienie się w pierwszym kwartale 2021 roku są już zajęte. Wszystko przez problemy ze szczepionkami.
- Z powodu braku szczepionek nie ma obecnie wolnych terminów - można przeczytać wprost na rządowej stronie.
Tak ponadto mówi do seniorów minister Michał Dworczyk:
- Pomimo tego, że dzisiaj nie mamy szczepionek i wolnych terminów, to wszystkie informacje, które zostawiacie Państwo za pośrednictwem infolinii, systemu sms czy strony internetowej gwarantują, że jak tylko pojawią się w Polsce szczepionki, będziemy zapraszać na konkretny termin szczepienia - mówił podczas niedawnej konferencji Michał Dworczyk, szef KPRM
Rządzący apelują więc, by w związku z tym seniorzy, którzy jeszcze nie zarejestrowali się na szczepienia nie udawali się osobiście do swoich przychodni w celu rejestracji.
Apelują o rejestracje zdalne. Zrobić to można na kilka sposobów. Od niedawna m.in. poprzez SMS.
Koronawirus. Jak zarejestrować się na szczepienie zdalnie?
Jak wygląda procedura rejestracji seniorów na szczepienia?
- Rejestracja przez telefon na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Zadzwonić może sam senior lub osoba z jego rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Po telefonie na podany numer przyjdzie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
- Rejestracja przez internet - na stronie pacjent.gov.pl. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie pasował albo będziemy chcieli zaszczepić się w innym punkcie lub nawet w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną dla nas datę i lokalizację. Po dokonaniu rezerwacji otrzymamy SMS, a później ponowne przypomnienie o szczepieniu - dzień przed planowanym terminem. UWAGA! Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać tzw. Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ - telefon 989 - bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.
Koronawirus. Jak zarejestrować się przez SMS na szczepienia?
Jak informują rządzący z jednego numeru telefonu można zarejestrować tylko trzy osoby. Jak to zrobić?
- Wyślij SMS-a o treści SzczepimySie na numer 664 908 556
- Powinieneś otrzymać SMS-a zwrotnego, w którym zostaniesz poproszony o numer PESEL
- Wpisz swój numer PESEL i odeślij SMS-a
- Zostaniesz poproszony o Twój kod pocztowy. Dzięki temu, zaproponujemy Ci najbliższy termin szczepienia w miejscu, w którym mieszkasz.
- Wpisz kod pocztowy w formacie: 00222 lub 00-222
- Otrzymasz informację o: najbliższym możliwym terminie szczepienia, adresie placówki, w której to szczepienie ma być wykonane, a także godzinie szczepienia.
- Jeśli akceptujesz termin i miejsce, odpowiedź na tę wiadomość TAK.
- Jeżeli odpowiedziałeś TAK, otrzymasz wiadomość, że wizyta została umówiona. Dostaniesz SMS z przypomnieniem na dobę przed szczepieniem. W celu zmiany terminu szczepienia zadzwoń pod numer 989.
- Jeśli termin i lokalizacja Ci nie odpowiada, odpowiedz NIE. PAMIĘTAJ! Brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerwie proces rejestracji!
- Jeżeli odpowiedziałeś NIE, otrzymasz SMS-a z propozycją nowego terminu, godziny oraz lokalizacji.
Koronawirus. Co zrobić, gdy nie ma wolnego terminu szczepienia?
Co zrobić, gdy nie ma wolnego terminu szczepień w powiecie pleszewskim?
- Jeżeli dzwoniąc na infolinię nr 989 usłyszymy, że obecnie nie ma wolnych terminów na szczepienie w miejscu jego zamieszkania lub w pobliżu - powinniśmy podać konsultantowi telefon kontaktowy. - Kiedy zwiększy się liczba dostarczanych do Polski szczepionek i pojawią się wolne miejsca – seniorzy zostaną o tym poinformowani - mówią rządzący.
- Senior (samodzielnie lub przy pomocy osób bliskich) może wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl, podając swoje dane kontaktowe. Podobnie, jak w przypadku infolinii - gdy tylko wzrosną dostawy szczepionek przez producentów i w rezultacie pojawią się wolne terminy na szczepienie - seniorzy zostaną o tym poinformowani,
- Można również wysłać smsa o treści Szczepimysie pod numer 664 908 556. W odpowiedzi senior otrzyma prośbę o podanie nr PESEL i kodu pocztowego. I podobnie jak powyżej – jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu – pacjent zostanie poinformowany w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.
- Gwarantujemy, że każdy senior, który pozostawi swoje dane przez infolinię lub Internet – zostanie umówiony na szczepienie, gdy tylko kolejne dawki dotrą do Polski - zapewniają przedstawiciele rządu
Koronawirus. Ile osób zostało zaszczepionych w powiecie pleszewskim?
W powiecie pleszewskim do dziś - stan na 25 stycznia 2021 - wykonano 1.921 szczepień - z czego 439 to szczepienia drugą dawką.
Koronawirus. Ile osób chce się zaszczepić przeciw koronawirusowi?
Według rządowych informacji obecnie ponad 60 proc. Polaków deklaruje gotowość do przyjęcia szczepionki.
- Do końca marca zaszczepimy 3,1 mln osób, ale system który został stworzony pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób - twierdzi Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu odpowiedzialny za szczepienia przeciw COVID-19.
- Oznacza to, że brakuje nam wyłącznie szczepionek – dodaje.
Przypomnijmy: Polska pozyskuje szczepionki w ramach wynegocjowanej przez Komisję Europejską umowy, która gwarantuje solidarny podział szczepionek pomiędzy wszystkie kraje UE. Jednak wielkość dostaw nie pokrywa się z zapotrzebowaniem na szczepienia w Polsce.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się również w sieci.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.