Reklama

Pleszew. Trwają dowozy na szczepienia przeciw koronawirusowi. Najstarsza zapisana osoba ma ponad 100 lat!

Opublikowano: pt, 29 sty 2021 14:00
Autor:

Pleszew. Trwają dowozy na szczepienia przeciw koronawirusowi. Najstarsza zapisana osoba ma ponad 100 lat! - Zdjęcie główne

Pani Irena była jedną z pierwszy osób dowiezionych przez straż miejską w Pleszewie na szczepienia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Straż miejska w Pleszewie dowozi osoby najbardziej potrzebujące na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Do tej pory taką potrzebę zgłosiło 17 osób, z czego 6 leżących. A najstarsza osoba ma ponad 100 lat!

Miasto i Gmina Pleszew od 26 stycznia prowadzi dowozy osób najbardziej potrzebujących na szczepienia przeciw koronawirusowi. Chodzi m.in. o osoby niepełnosprawne czy niesamodzielnych seniorów, którzy mają trudności w dotarciu do punktów szczepień przeciwko Covid-19.

Pleszew. Dowóz na szczepienia

Przypomnijmy: z transportu mogą skorzystać wyłącznie osoby mające trudności z samodzielnym dotarciu do punktu szczepień przeciwko Covid-19. Zgodnie z zarządzeniem wojewody chodzi o osoby:

  1. posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami,
  2. mające trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień) 
Potrzebę skorzystania z transportu w Pleszewie należy zgłosić po numerem telefonu: 502 260 876.

Pleszew. Ile osób zgłosiło się na dowóz na szczepienia?

Jak informuje burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak, do tej pory potrzebę dowozu na szczepienia wyraziło kilkanaście osób. 

- Obecnie jest to 17 osób z czego 6 leżących. Najstarsza osoba ma ponad 100 lat - informuje Arkadiusz Ptak.

Pierwszą seniorką dowiezioną na szczepienia przeciw koronawirusowi była pani Irena. Po szczepieniu czuła się dobrze.

Zbigniew Duszczak: Dowóz na szczepienia ma dotyczyć szczególnych przypadków

O tym jak wygląda dowóz na szczepienia rozmawiamy ze Zbigniewem Duszczakiem, komendantem straży miejskiej w Pleszewie:

Dużo osób zgłosiło się do tej pory w Pleszewie – prosząc o pomoc w dowozie na szczepienia?

Mamy już pierwsze telefony w tej sprawie, liczba osób będzie z pewnością systematycznie wzrastać.

Jak to wygląda w praktyce? Kto w ogóle może poprosić o wspomnianą pomoc?

Transport do punktów szczepień - zgodnie z wytycznymi wojewody - ma dotyczyć tylko szczególnych przypadków. W głównej mierze chodzi o osoby niepełnosprawne – posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio pierwszą grupę z wyżej wymienionymi schorzeniami. Ponadto jednak pomoc mogą otrzymać osoby niesamodzielne, które nie są po prostu fizycznie w stanie dotrzeć do punktu szczepień. By to bardziej zobrazować – chodzi np. o seniorów, którzy nie mogą samodzielnie się poruszać i nie mają również żadnej rodziny, która mogłaby im w tym pomóc. Każdy przypadek sprawdzany jest indywidualnie. Nie traktujmy tej pomocy jako „taksówki” – to jest po prostu wyciągnięta dłoń w kierunku najbardziej potrzebujących.

Co z kolei z osobami leżącymi? Które np. w ogóle nie mogą się poruszać?

To wszystko się jeszcze wyklaruje - na razie zbieramy zgłoszenia i generalnie sprawdzamy zapotrzebowanie na wspomniany dowóz. Pierwsze wyjazdy będą w Mieście i Gminie Pleszew po 26 stycznia. Zgodnie z wytycznymi wojewody – równolegle z organizacją transportu gminnego również lekarze POZ – w ramach finansowania przez NFZ – mogą realizować transport dedykowany osobom, które ze względów zdrowotnych wymagają użycia transportu sanitarnego. 

Pacjenci dowożeni są jednoosobowo? Czy jest jakiś bus? 

Jednoosobowo, na razie odbywać się to będzie naszym pojazdem – straży miejskiej.

Rozumiem, że straż miejska dostosowuje się do terminu, w którym pacjent musi przyjąć szczepionkę? I pomaga właśnie w tym konkretnym dniu, w którym zgłaszana jest taka potrzeba?

Tak, na razie będziemy robić to wszystko we własnym zakresie, jeśli jednak zgłoszeń będzie bardzo dużo to z pewnością skorzystamy również z pomocy naszej straży pożarnej. Wszystko zależeć będzie od liczby zgłoszeń, terminów szczepień itd.

Jak się więc skontaktować? Gdzie się zgłosić?

Można zadzwonić pod numer telefonu: 502 260 876 - od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00 – 16.00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy