Miasto i Gmina Pleszew od 26 stycznia prowadzi dowozy osób najbardziej potrzebujących na szczepienia przeciw koronawirusowi. Chodzi m.in. o osoby niepełnosprawne czy niesamodzielnych seniorów, którzy mają trudności w dotarciu do punktów szczepień przeciwko Covid-19.
Pleszew. Dowóz na szczepienia
Przypomnijmy: z transportu mogą skorzystać wyłącznie osoby mające trudności z samodzielnym dotarciu do punktu szczepień przeciwko Covid-19. Zgodnie z zarządzeniem wojewody chodzi o osoby:
- posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami,
- mające trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień)
Pleszew. Ile osób zgłosiło się na dowóz na szczepienia?
Jak informuje burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak, do tej pory potrzebę dowozu na szczepienia wyraziło kilkanaście osób.
- Obecnie jest to 17 osób z czego 6 leżących. Najstarsza osoba ma ponad 100 lat - informuje Arkadiusz Ptak.
Pierwszą seniorką dowiezioną na szczepienia przeciw koronawirusowi była pani Irena. Po szczepieniu czuła się dobrze.
Warto zaznaczyć, że w dowozie na szczepienia przeciw koronawirusowi pomagają również strażacy
Zbigniew Duszczak: Dowóz na szczepienia ma dotyczyć szczególnych przypadków
O tym jak wygląda dowóz na szczepienia rozmawiamy ze Zbigniewem Duszczakiem, komendantem straży miejskiej w Pleszewie:Dużo osób zgłosiło się do tej pory w Pleszewie – prosząc o pomoc w dowozie na szczepienia?
Mamy już pierwsze telefony w tej sprawie, liczba osób będzie z pewnością systematycznie wzrastać.
Jak to wygląda w praktyce? Kto w ogóle może poprosić o wspomnianą pomoc?
Transport do punktów szczepień - zgodnie z wytycznymi wojewody - ma dotyczyć tylko szczególnych przypadków. W głównej mierze chodzi o osoby niepełnosprawne – posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio pierwszą grupę z wyżej wymienionymi schorzeniami. Ponadto jednak pomoc mogą otrzymać osoby niesamodzielne, które nie są po prostu fizycznie w stanie dotrzeć do punktu szczepień. By to bardziej zobrazować – chodzi np. o seniorów, którzy nie mogą samodzielnie się poruszać i nie mają również żadnej rodziny, która mogłaby im w tym pomóc. Każdy przypadek sprawdzany jest indywidualnie. Nie traktujmy tej pomocy jako „taksówki” – to jest po prostu wyciągnięta dłoń w kierunku najbardziej potrzebujących.
Co z kolei z osobami leżącymi? Które np. w ogóle nie mogą się poruszać?
To wszystko się jeszcze wyklaruje - na razie zbieramy zgłoszenia i generalnie sprawdzamy zapotrzebowanie na wspomniany dowóz. Pierwsze wyjazdy będą w Mieście i Gminie Pleszew po 26 stycznia. Zgodnie z wytycznymi wojewody – równolegle z organizacją transportu gminnego również lekarze POZ – w ramach finansowania przez NFZ – mogą realizować transport dedykowany osobom, które ze względów zdrowotnych wymagają użycia transportu sanitarnego.
Pacjenci dowożeni są jednoosobowo? Czy jest jakiś bus?
Jednoosobowo, na razie odbywać się to będzie naszym pojazdem – straży miejskiej.
Rozumiem, że straż miejska dostosowuje się do terminu, w którym pacjent musi przyjąć szczepionkę? I pomaga właśnie w tym konkretnym dniu, w którym zgłaszana jest taka potrzeba?
Tak, na razie będziemy robić to wszystko we własnym zakresie, jeśli jednak zgłoszeń będzie bardzo dużo to z pewnością skorzystamy również z pomocy naszej straży pożarnej. Wszystko zależeć będzie od liczby zgłoszeń, terminów szczepień itd.
Jak się więc skontaktować? Gdzie się zgłosić?
Można zadzwonić pod numer telefonu: 502 260 876 - od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00 – 16.00.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.