Reklama

Kupujesz samochód? Sprawdź ile musisz odłożyć na OC

Opublikowano:
Autor:

Kupujesz samochód? Sprawdź ile musisz odłożyć na OC - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Niezależnie od tego, czy kupiłeś nowy samochód z salonu za kilkadziesiąt bądź kilkaset tysięcy zł, czy 10 razy tańsze, używane auto, masz obowiązek nabycia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Chcesz wiedzieć, ile pieniędzy powinieneś przygotować, żeby udźwignąć ten wydatek i od czego zależy Twoja składka? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, ile może kosztować OC.
 


Czym jest i jak działa OC

OC chroni przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone podczas jazdy autem. Kiedy uderzysz w inny samochód, potrącisz przechodnia czy zniszczysz mienie publiczne lub prywatne, rekompensata zostanie wypłacona z Twojej polisy. Jeżeli nie posiadałbyś aktualnego OC, musiałbyś zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni, co mogłoby oznaczać ogromne wydatki. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla wszystkich samochodów wyposażonych w polskie tablice rejestracyjne.

OC ma to do siebie, że zapewnia zawsze jednakową ochronę. Nie jest istotne, w jakim towarzystwie i w jakiej cenie je wykupisz – czy zapłacisz 2000 zł, czy 500 zł, otrzymasz identyczną polisę. Dlaczego więc jedni kierowcy płacą więcej, a inni mniej? Wynika to z czynników, które towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę, wyliczając składkę dla kierowcy. O jakich czynnikach mowa?

Od czego zależy wysokość składki

Najważniejszą kwestią, która w największym stopniu decyduje o wysokości składki OC, jest historia ubezpieczeniowa właściciela/właścicieli pojazdu. Im ona dłuższa i im mniej szkód kierowca ma na koncie, tym tańsze ubezpieczenie. Niezależnie od tego, czy zamierzasz zakupić OC online, czy tradycyjnie u agenta, Twoja składka będzie znacząco wyższa, jeśli zaliczasz się do grona młodych kierowców w wieku poniżej 30 lat.

Wysokość składki kształtuje też miejsce zamieszkania. Zasadniczo osoby z małych miejscowości na wschodzie kraju płacą nawet o 50% mniej za OC niż kierowcy z wielkich ośrodków miejskich i metropolii, jak Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Poznań. Również stan cywilny i liczba dzieci decydują o cenie ubezpieczenia, ponieważ osoby pozostające w małżeństwie i mające potomstwo mogą liczyć na tańsze OC niż single i kierowcy bezdzietni. Nie można zapominać także o wyborze auta, które wpływa na cenę ubezpieczenia. Mianowicie samochody o charakterze sportowym, wyposażone w silnik o dużej pojemności generują wyższe koszty OC niż pojazdy miejskie i rodzinne o pojemności silnika nieprzewyższającej 2000 cm3.

Jak widzisz, konkretna kwota, jaką trzeba wyłożyć za OC, zależy od wielu czynników i nie da się jej jednoznacznie określić. Można jednak stwierdzić, że doświadczony kierowca, który od ponad 10 lat bez przerwy wykupuje obowiązkowe ubezpieczenie, jeździ miejskim autem, nie powoduje szkód i ma rodzinę, zmieści się w 1000 zł za polisę, podczas gdy młody kierowca bez żadnego doświadczenia może zapłacić nawet 3000 zł. Żeby wykonać dla siebie indywidualne wyliczenie, wejdź na ranking OC na najtaniejuagenta.pl i przeprowadź kalkulację składki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE