Konkurs „Techno-Grant” to projekt, który od lat wspiera młodych wynalazców ze szkół powiatu ostrowskiego. W tym roku odbyła się już jego piąta edycja – zgodnie z założeniami uczniowie - po wcześniejszym otrzymaniu dofinansowania - mieli czas na realizację swoich pomysłów.
Efekty pracy oceniał później niezależny panel ekspertów reprezentujący m.in. sektor przedsiębiorców w składzie: Andrzej Jaroń, Ryszard Masłowski, Andrzej Tanaś i Rafał Tyszko, a całość zatwierdzał zarząd powiatu ostrowskiego.
Wynalazcy z Pleszewa
Wśród nagrodzonych w tegorocznej edycji znaleźli się rodowici pleszewianie - Mikołaj Koło, Filip Szafraniak, Mikołaj Kłakulak. Za swój projekt „Zautomatyzowany dron z AED’’ zdobyli tytuł „Techno-Innovator” oraz nagrodę w wysokości 5.200 zł.Byli absolwenci pleszewskich szkół, a aktualnie uczniowie drugiej klasy ZST w Ostrowie Wlkp. już na początku roku otrzymali dofinansowanie w wysokości 6 tys. i przez trzy miesiące ciężko pracowali nad wykonaniem i ukończeniem projektu. Stworzyli drona z zestawem do defibrylacji (AED) ze stacją startową, która w automatyczny sposób otwiera i wysuwa go oraz pozwala na bezpieczne ładowanie i przechowywanie.
- Głównym celem projektu jest wsparcie Centrum Pogotowia Ratunkowego poprzez dostarczenie zestawu do reanimacji (AED) przez całkowicie zautomatyzowany lot drona z punktu startowego (stacji) do miejsca docelowego np. wypadku. W zatłoczonym mieście wdrożenie takiego rozwiązania przyspieszyłoby dostarczenie pomocy w czasie nawet dwukrotnie krótszym niż w sposób tradycyjny – wyjaśnia Mikołaj Koło.
Wynalazcy z Pleszewa, Ich dron przeleci 70 km/h
Jak dodaje, osiągi drona są wspaniałe, może lecieć z prędkością 70 km na godzinę przez 6 km, a jego udźwig to aż 9 kilogramów.
- Prototyp drona pozwolił na zaimplementowanie eksperymentalnych programów odpowiedzialnych za sterowanie dronem – opisuje Mikołaj Koło.
Dzięki uprzejmości Fabryki Maszyn Spożywczych SPOMASZ – Pleszew S.A., młodzi innowatorzy mogli wykonać ponadto drugiego drona docelowego, wykonanego z aluminium, którego elementy zostały wycięte za pomocą techniki cięcia wodą WATERJET, posiadającego aż 6 ramion ze śmigłami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.