Reklama

Motocykle i quady na drogach. O czym należy pamiętać, żeby jazda była bezpieczna?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Motocykle i quady na drogach. O czym należy pamiętać, żeby jazda była bezpieczna? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na dobre rozpoczął się sezon, w którym motocykliści i użytkownicy quadów licznie wyjeżdżają na drogi. Dlatego policja przypomina o najważniejszych zasadach dotyczących bezpiecznej jazdy.

Na naszych drogach coraz częściej możemy zobaczyć czy po prostu usłyszeć - motocykle i quady. W końcu długo wyczekiwany przez miłośników głośnych motorów sezon – rozpoczął się już na dobre. Jazda na jedno czy dwu śladzie to dla wielu pasja i ogromna przyjemność. Należy jednak pamiętać, że tak samo jak w przypadku innych środków transportu, powinna odbywać się ona z głową – z poszanowaniem prawa i zasad bezpieczeństwa, tak by nie była dla nikogo zagrożeniem.

„Jednośladem bezpiecznie do celu”

Pleszewscy policjanci w ostatnich dniach kilkukrotnie zaapelowali do motocyklistów i użytkowników quadów – o bezpieczną jazdę. Nasza komenda bierze udział w ogólnopolskiej akcji policji pod nazwą „Jednośladem bezpiecznie do celu”, której priorytetem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo użytkowników pojazdów jednośladowych. Działania dotyczą między innymi motocyklistów.

- Jazda na motocyklu to często pasja i przyjemność. Należy jednak pamiętać, że użytkownicy jednośladów, w tym motocykliści są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w wypadkach drogowych odnoszą ciężkie obrażenia. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów – mówi nam Monika Kołaska, rzecznik KPP w Pleszewie.

Jak często w powiecie pleszewskim dochodzi do tego rodzaju zdarzeń?

W tym roku policja odnotowała jak do tej pory 101 kolizji i 5 wypadków spowodowanych przez motocyklistów. Poniżej prezentujemy statystykę dotyczącą lat ubiegłych.

Rok Liczna wypadków Liczba zabitych Liczba rannych Liczba kolizji Liczba zdarzeń
2021 10 1 11 135 145
2022 7 0 8 140 147
2023 5 0 7 101 106

Quady i crossy na łąkach i w lasach

Funkcjonariusze zauważają, że dość popularnymi środkami transportu w naszym powiecie są również quady czy crossy. Szczególnie często można zauważyć je na terenach rolnych i leśnych. Niestety, nierzadko jazda nimi odbywa się na granicy ryzyka i jest uciążliwa dla mieszkańców pobliskich domostw. Dlatego policjanci apelują o ostrożność i rozwagę.

- Mieszkańcy powiatu pleszewskiego niejednokrotnie są świadkami przemieszczania się na crossach czy też quadach, po terenach rolnych i leśnych, osób w różnym wieku. Często są to osoby nieletnie, które na widok strażników leśnych lub policjantów panikują i rzucają się do ucieczki bez zachowania jakichkolwiek środków ostrożności. Bywa, że pojazdy te nie są nawet zarejestrowane, nie są wyposażone w tablice rejestracyjne i nie przechodzą obowiązkowych przeglądów. W połączeniu z brawurą, lekkomyślnością, nadmierną prędkością i brakiem doświadczenia mogą stać się bardzo niebezpieczne – czytamy na stronie KPP w Pleszewie.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie doszło na naszym terenie do wypadku z udziałem czterokołowca w wyniku którego zginął 31-latek.

Za nielegalną jazdę po lesie kara grzywny

Policjanci przypominają, że las i podobne tereny rekreacyjne nie są miejscem dla osób, które niszczą środowisko naturalne, płoszą dzikie zwierzęta i lekceważą obowiązujące przepisy.

- Zgodnie z art. 29 Ustawy o lasach, jazda po lesie jest zabroniona („Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach”). Nielegalna jazda po lesie to również wykroczenie z art. 161 kodeksu wykroczeń. Wykroczenie to jest zagrożone karą grzywny – czytamy na stronie policji.

Na pytania o bezpieczną jazdę motocyklami i quadami odpowiada Monika Kołaska – rzecznik KPP w Pleszewie.

Sezon na quady i motocykle rozpoczął się na dobre. Kto może poruszać się tego typu pojazdami?

Podobnie jak w przypadku każdego pojazdu, aby zgodnie z prawem prowadzić quada czy motocykl, trzeba posiadać prawo jazdy. Do poruszania się takimi pojazdami po drodze publicznej koniecznie trzeba dokonać rejestracji pojazdu i wykupić polisę OC. To, jakie prawo jazdy będzie upoważniało do prowadzenia quada czy motocykla, zależy od jego typu.

(Poniżej przedstawiamy kategorie praw jazdy i wiek, potrzebny do uzyskania danej kategorii prawa jazdy).

O czym należy pamiętać, żeby jazda była bezpieczna i zgodna z prawem?

Warunkiem, który musimy spełnić aby zgodnie z prawem i bezpiecznie poruszać się quadem czy motocyklem jest używanie kasku ochronnego. Obowiązek ten dotyczy również pasażera takiego pojazdu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pojazd – quad - ma zamkniętą zabudowę bądź wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa (art. 40. 1. Prawa o ruchu drogowym).

Warto pamiętać, że przewożąc dziecko w wieku do 7 lat czterokołowcem nie możemy przekraczać 40 km/h. Kolejną kwestią dotyczącą ograniczeń jest kategoria dróg. Zarejestrowanym quadem możemy poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu, ale nie możemy nim wjechać na autostrady i drogi ekspresowe.

Kiedy zdecydujemy się na korzystanie z takiego sprzętu, spełnimy wszystkie prawne wymagania w kwestii rejestracji i nabycia uprawnień do jego prowadzenia, kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Z reguły są to szybkie i zwrotne pojazdy, a nieumiejętna technika jazdy może skończyć się wypadkiem.

Jednak nie zawsze przyczyną wypadków z udziałem motocykli czy quadów są ich użytkownicy.

Na bezpieczeństwo motocyklistów i osób kierujących quadami, mają wpływ również inni uczestnicy ruchu, przede wszystkim kierujący samochodami. W okresie, gdy na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów czy czterokołowców (quadów) powinni oni pamiętać o obserwacji drogi i spoglądaniu w lusterka. Ważne jest również, by zawczasu i wyraźnie sygnalizowali zamiar zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy oraz swoim stylem jazdy nie zmuszali kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, co może doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem.

Apelujemy do kierujących o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i rozwagę. Młodym motocyklistom przypominamy, że każdy ma tylko jedno życie. Bezpieczeństwo jest ważniejsze od kilku chwil emocji za kierownicą.

Jak reagować, gdy widzimy, że ktoś niebezpiecznie porusza się quadem czy crossem – np. na terenie rolnym czy leśnym?

W przypadku, gdy jesteśmy świadkami niebezpiecznej jazdy motocyklami czy quadami, należy poinformować o zdarzeniu policjantów pod numerem alarmowym 112. W sytuacjach niewymagających pilnej interwencji, można użyć aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która działa w całym kraju od kilku lat. To internetowe narzędzie pozwala na opisanie miejsc i czasu, w jakim najczęściej widywane są quady i crossy. Dzięki temu odpowiednie służby mają szansę zareagować we właściwy sposób.

Nazwa kategorii Jakimi pojazdami możesz kierować? Ile musisz mieć lat, żeby uzyskać prawo jazdy?
AM
 • motorower
 • czterokołowiec lekki (na przykład mały quad)
 • zespół pojazdów - powyższe pojazdy połączone z przyczepą - tylko w Polsce
14 lat
A1
 • motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg
 • motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW
 • pojazdy z kategorii AM
 • zespół pojazdów - powyższe pojazdy połączone z przyczepą - tylko w Polsce
16 lat
A2
 • motocykl, który spełnia wszystkie poniższe warunki: moc do 35 kW; stosunek mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg; nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla
 • motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW
 • pojazdy z kategorii AM
 • zespół pojazdów - powyższe pojazdy połączone z przyczepą - tylko w Polsce
18 lat
A
 • każdy motocykl
 • pojazd z kategorii AM
 • zespół pojazdów - powyższe pojazdy połączone z przyczepą - tylko w Polsce
 • 20 lat - jeśli masz już od co najmniej 2 lat prawo jazdy kategorii A2
 • 24 lata - jeśli nie masz od co najmniej 2 lat prawa jazdy kategorii A2
B1
 • czterokołowiec (na przykład duży quad)
 • pojazd z kategorii AM
16 lat
Zobacz też: Jechał pijany, bez uprawnień i na motocyklu, który nie był dopuszczony do ruchu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy