Zamek Muzeum w Gołuchowie to perełka architektoniczna nie tylko Ziemi Pleszewskiej, ale też całej Wielkopolski. Ściągają tutaj tłumy. Aktualnie zamek jest w remoncie, ale cały czas można go zwiedzać.
Obiekt znalazł się w gronie najwyżej ocenianych atrakcji turystycznych użytkowników i użytkowniczek Map Google. Uzyskał ocenę 4,7 i zgromadził blisko 5 tysięcy opinii.
W sumie w trzeciej edycji Złotych Pinezek wyróżnionych zostało 16 atrakcji turystycznych, po jednej z każdego województwa. Tym razem to lista zamków i pałaców. Są na niej między innymi zamki królewskie w Warszawie i Krakowie, Zamek w Malborku, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czy Zamek Książ.
Tegoroczne Złote Pinezki trafiły do wyjątkowych miejsc, które opowiadają polską historię, prezentują bogactwo stylów architektonicznych i przypominają o wielu ważnych postaciach. Zamki i pałace, bo o nich mowa, są często odwiedzane i wysoko oceniane przez użytkowników i użytkowniczki Map Google - to ich pozostawione opinie wpływają na to, które miejsca są nagradzane.
- Zostaliśmy wyróżnieni jako najwyżej oceniana atrakcja turystyczna w Wielkopolsce wśród zamków i pałaców. Cieszymy się, że doceniono nasze starania i obiecujemy, że nie spoczniemy na laurach - komentują pracownicy Muzeum Zamek w Gołuchowie.
Muzeum Zamek w Gołuchowie można zobaczyć na dużym ekranie
Historia zamku, wznoszącego się nad rzeką Trzemną w Gołuchowie liczy ponad 400 lat. Pod tarasem dziedzińca ukryte są najstarsze fragmenty – piwnice z 2 połowy XVI wieku. Wraz z fundamentami belwederu i trzech widocznych z dziedzińca wież, są jedyną pozostałością dworu obronnego, wzniesionego ok. 1560 roku przez starostę radziejowskiego, wojewodę brzesko – kujawskiego, protektora reform – Rafała Leszczyńskiego.W roku 1853 dobra gołuchowskie zakupił dla swojego jedynego syna hrabia Tytus Działyński, właściciel dóbr kórnickich. W 1857 roku Jan Działyński poślubił Izabelę, córkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego – przywódcy stronnictwa emigracyjnego Hotel Lambert. Mając na celu przebudowę zamku, Izabela sprowadziła z Francji artystów.
Pierwowzorem realizacji architektonicznej stały się francuskie zamki królewskie znad Loary. Dzięki temu dzisiaj podziwiać możemy w Gołuchowie charakterystyczne, wysokie, kryte łupkiem dachy, smukłe kominy i wystrój rzeźbiarski typowy dla tych XVI wiecznych budowli francuskiego renesansu.
Obok zamku znajduje się ogromny park arboretum, zaprojektowany przez hrabiego Jana Kantego Działyńskiego i ogrodnika Adama Kubaszewskiego. Zamek w Gołuchowie możemy zobaczyć również na dużym ekranie – między innymi w serialu „Królowa Bona” czy "Akademia Pana Kleksa".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.