Reklama

Nowo wyświęceni kapłani otrzymali decyzje, gdzie będą ich pierwsze parafie. Zobacz, gdzie będą pełnili posługę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Księża neoprezbiterzy otrzymali w Kaliszu swoje pierwsze dekrety z rąk biskupa kaliskiego Damiana Bryla. Jeden z nich trafi do parafii w Dobrzycy. Co mówi nowo wyświęcony kapłan?

W czwartek 19 maja w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu sakrament święceń w stopniu prezbiteratu przyjęło trzech diakonów diecezji kaliskiej. Nowo wyświęceni kapłani to: ksiądz Jędrzej Grobelny pochodzący z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, ksiądz Rafał Maciak z parafii pw. św. Pawła w Ostrowie Wielkopolskim oraz ksiądz Patryk Ławrynowicz z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim. 

- Droga kapłańska jest trudna i wymagająca, ale jest piękna i pełna radości, jest ciernista, ale promienista - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas święceń.  - Kochajcie miłością, która nie szuka siebie. Kochajcie miłością, w którą mocno wpisany jest krzyż. Kochajcie miłością, która jest gotowa do oddania. Kochajcie miłością, która gotowa jest do ofiary. (...) Bardzo chciałbym prosić, abyśmy modlili się, by ci nasi bracia niczego więcej nie szukali w życiu tylko Jezusa i chcieli kochać go nade wszystko i umieli kochać tych, do których będą posłani. 

Ksiądz biskup Damian Bryl podkreślił, że kapłan musi być świadkiem Jezusa każdego dnia i w każdym miejscu.

- Idźcie bracia i podejmijcie misję. Bądźcie świadkami jak bardzo Jezus kocha świat. Tego bardzo dzisiaj potrzebujemy. Niech wasze świadectwo będzie klarowne, jednoznaczne i w tym znajdujcie swoje szczęście - stwierdził hierarcha.  

Do których parafii trafią nowo wyświęceni kapłani? 

Wczoraj (wtorek 24 maja) neoprezbiterzy otrzymali swoje pierwsze dekrety. Decyzją ordynariusz diecezji kaliskiej zostali posłani do następujących wspólnot parafialnych:

  • Ks. Jędrzej Grobelny - parafia św. Wojciecha w Wilkowyi
  • Ks. Patryk Ławrynowicz - parafia św. Tekli w Dobrzycy
  • Ks. Rafał Maciak - parafia Wniebowzięcia NMP w Witaszycach
Na łamach "Opiekuna" dwutygodnika diecezji kaliskiej nowo wyświęceni kapłani podzielili się świadectwem dotyczącym ich powołania. 

Co mówi nowy ksiądz w Dobrzycy?

Ksiądz Patryk Ławrynowicz:

Moje powołanie rodziło się bardzo niepozornie i delikatnie. Pan Bóg co jakiś czas dawał mi o sobie znać, ale te myśli regularnie od siebie odpychałem, ponieważ miałem już przemyślany plan na życie, chciałem zostać nauczycielem matematyki lub fizyki. Jednak Bóg z czasem coraz bardziej o sobie przypominał i w końcu poczułem, że chcę Mu służyć oraz przybliżać ludzi do Niego. 

Oto świadectwo pozostałych księży:

Ksiądz Jędrzej Grobelny:  

Moje powołanie rodziło się na przestrzeni lat w doświadczeniu modlitwy i życiu sakramentalnym. Ważne też było środowisko wzrostu powołania. Dla mnie byli to przede wszystkim moi rodzice, siostra, babcia, dziadek, rodzina i przyjaciele. To oni w codzienności pokazywali mi co jest najważniejsze. Fundamentalny wpływ na drodze rozeznawania i realizacji Bożego planu wywarli kapłani, od których dużo się nauczyłem.  

Ksiądz Rafał Maciak:

Nie byłem ministrantem, ale moje powołanie rodziło się w domu, więc zawdzięczam je rodzicom i rodzinie. W czasie szkoły średniej nie myślałem o kapłaństwie. Dopiero pod koniec studiów, w trakcie mojego tzw. drugiego nawrócenia zacząłem rozeznawać natchnienia Bożego Ducha. W wyborze pomogły mi codzienne czytanie Pisma Świętego, rekolekcje i pielgrzymowania na Jasną Górę.

Co z Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu? 

Po zawirowaniach, jakie miały miejsce w diecezji kaliskiej, Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Mimo że od 17 października 2020 roku uczelnia nie funkcjonuje, to jednak nadal w budynku przy ul. Złotej odbywają się zajęcia.

Od zeszłego roku realizowany jest w niej rok propedeutyczny - wstępny, przygotowawczy przed wstąpienieniem do WSD dla diecezji kaliskiej oraz dwóch archidecezji - poznańskiej i gnieźnieńskiej.

Odbycie roku propedeutycznego przed wstąpieniem do seminarium duchownego zaleciła biskupom Stolica Apostolska. Jak czytamy w watykańskim dokumencie, celem tego niezbędnego czasu, który posiada charakter wprowadzający, jest położenie mocnego fundamentu pod życie duchowe oraz wspieranie w poznaniu samego siebie dla osobistego wzrostu, a więc przede wszystkim formacja ludzka i chrześcijańska kandydatów.

Klerycy z diecezji kaliskiej kontynuują edukację i formację do posługi kapłańskiej w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. I tam też odbywa się nabór kandydatów. Najbliższy rozpocznie się 13 czerwca. Szczegółowe informacje można znaleźć na diecezjalnej stronie internetowej

 

Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy