W ubiegłym roku ponad 23% zabiegów operacyjnych wykonanych w oddziale chirurgicznym Pleszewskiego Centrum Medycznego to te związane z nowotworami. Poinformowano tym na specjalnej konferencji lekarzy.
Na stół operacyjny trafiło 71 pacjentów z rakiem piersi. To najliczniejsza grupa. Kolejnych 40 z zdiagnozowanym nowotworem złośliwym jelita grubego. A prognozy nie są optymistyczne. W pierwszym kwartale tego roku na leczenie w oddziale chirurgicznym trafiło już kolejnych 18 pacjentów z nowotworem złośliwym piersi i 24 z niezłośliwym.
– Częstotliwość zachorowania na nowotwory złośliwe jest wysoka i rośnie z każdym rokiem – mówi Małgorzata Wróblewska, lekarz z oddziału onkologicznego w pleszewskim szpitalu. I tłumaczy: W 2015 roku było ponad 160.000 nowych zachorowań, czyli o 4.000 więcej, niż rok wcześniej. A to były tylko nowe diagnozy. Biorąc pod uwagę wszystkich chorych, to w 2015 roku w Polsce nowotwory miało blisko milion osób. Liczby mówią same za siebie. Jakie nowotwory występują najczęściej? – U mężczyzn rak płuc. Na drugim miejscu jest rak prostaty, a na trzecim – jelita grubego – tłumaczy lek. Małgorzata Wróblewska. U kobiet z kolei wciąż dominuje rak piersi. Kolejno najwięcej zachorowań związanych jest z nowotworem jelita grubego i płuc.
Więcej na ten temat w relacji z konferencji, jaką zorganizował pleszewski szpital już wkrótce w "Życiu Pleszewa"