Nowoczesny angiograf cyfrowy, który trafił do pleszewskiego szpitala to aparat pozwalający na dokładne prześledzenie przepływu krwi przez naczynia pacjenta. Dzięki temu można potwierdzić, lub wykluczyć anomalie w postaci zwężeń lub niedrożności i podjąć odpowiednie leczenie. Możliwe jest również sprawdzenie krążenia płucnego, naczyń mózgowych, naczyń jamy brzusznej i wieńcowych. Te ostatnie badania są nazywane fachowo koronarografią.
- Urządzenie jest ultranowoczesne, a co za tym idzie - bardzo dokładne. Pacjent przed badaniami ma podawany do żył środek kontrastowy, który po zmieszaniu się z krwią umożliwia dokładnie przyjrzenie się naczyniom. A wszystko opiera się na technice wykorzystującej promieniowanie rentgenowskie. Badanie jest bezpieczne dla pacjenta, a co najważniejsze- daje kompletny obraz sprawdzanych obszarów - wyjaśnia Tomasz Wardęga, szef oddziału kardiologicznego w PCM.
A jak działa samo urządzenie i w jaki sposób pracują na nim lekarze?
- Na dużym monitorze widzimy na przykład serce, do którego dostajemy się przy pomocy jednorazowego sprzętu. Docieramy do naczyń wieńcowych, naczyń obwodowych, do lewego przedsionka, do prawego przedsionka czy do prawej komory. I my to wszystko bardzo dokładnie widzimy, nie ma więc prawa dojść do jakiejkolwiek pomyłki. A chciałbym przypomnieć, że schorzeń kardiologicznych w Polsce zawsze było najwięcej. (...) umieralność w Polsce na choroby układu krążenia jest większa, niż na choroby onkologiczne. Dlatego takie aparaty muszą być najwyższej klasy, bo one ratują życie pacjentom - dodaje Tomasz Wardęga.
Zadowolenia z nabycia nowego sprzętu nie kryje też prezes placówki.
- Stół angiograficzny kosztował ponad 4,5 miliona złotych i pieniądze na zakup pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dla nas to ogromne wsparcie, bowiem z własnego budżetu szpitala nie byłoby stać na jego kupno. Ta kwota obejmuje nie tylko sam zakup urządzenia, ale i też ustawienie stołu oraz prace adaptacyjno- montażowe. Jesteśmy też zadowoleni z tego, że realizacja zadania przebiegła terminowo.Byliśmy jednak przygotowani na ewentualne niedogodności, bowiem mamy jeszcze drugi angiograf. Dzięki niemu żaden z pacjentów nie miał ograniczonego dostępu do świadczeń - wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.
Zakup angiografu był możliwy dzięki pozyskanym przez szpital środkom w ramach WRPO w ramach projektu „Wzrost jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych poprzez doposażenie Pleszewskiego Centrum Medycznego w nowoczesny sprzęt medyczny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.