Chociaż być może nie zajmują pierwszego planu – są zawsze obecni, gdy jest taka potrzeba. Czuwają na straży bezpieczeństwa w naszym powiecie. Mowa o ratownikach z oddziału miejsko-powiatowego WOPR w Pleszewie.
Jego członkowie wraz z samorządowcami, przedstawicielami spokrewnionych organizacji ratowniczych i przyjaciółmi odbyli spotkanie noworoczne w Zajezdni Kultury, na którym podsumowali minione 12 miesięcy.
To był rok intensywnej pracy dla WOPR Pleszew
Organizacja liczy w sumie 144 członków. O jej zeszłorocznej aktywności mówił Paweł Szczepaniak – członek zarządu.
- Rok 2023 był intensywnym rokiem dla naszego oddziału – podkreślał Paweł Szczepaniak.
Ratownicy należący do pleszewskiego WOPR-u pracują w Parku Wodnym Planty w Pleszewie, na basenie w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu, w kaliskim Aquaparku, a w sezonie letnim – również na kąpielisku nad jeziorem w Gołuchowie. Mimo napiętego grafiku podejmują inne aktywności na rzecz WOPR-u, a tym samym – mieszkańców naszego powiatu.
Przez cały 2023 rok medycznie zabezpieczali odbywające się imprezy na naszym terenie. Prowadzili patrole na dzikich kąpieliskach – w Kowalewie czy Nowej Wsi. Zajmowali się działalnością edukacyjną, m.in. akcjami „Bezpieczna zima” czy „Bezpieczne wakacje” w szkołach. Udzielali się również charytatywnie – chociażby w ramach WOŚP czy Szlachetnej Paczki. Z sukcesami brali udział w wydarzeniach sportowych – Olimpiadzie PPL 2023 czy Otyliadzie. Przeprowadzali też kursy – na ratownika wodnego i ratownika młodszego, w których uczestniczyło w sumie 12 osób.
Należy też wspomnieć o aktywności pleszewian na rzecz WOPR poza oddziałem miejsko-powiatowym. Prezes pleszewskiego oddziału - Krzysztof Szac - został jesienią 2023 roku członkiem komisji dyscyplinarnej WOPR Województwa Wielkopolskiego, a Paweł Szczepaniak - po raz drugi członkiem zarządu wojewódzkiego. Szczepaniak od 2023 roku pełni również funkcję wiceprezesa do spraw szkolenia w WOPR w Kaliszu.
„Młodzi ludzie nas nie zawodzą” – mówi Krzysztof Szac, prezes WOPR Pleszew
Podczas noworocznego spotkania wyróżniono tych, który ukończyli wspomniane kursy. Narody odebrali członkowie biorący udział w Olimpiadzie PPL oraz pleszewskiej Otyliadzie. Podkreślono również udział sponsorów. Ze wzruszeniem dziękowano przechodzącemu na „ratowniczą emeryturę” Mieczysławowi Szczepaniakowi za wiele lat pracy w WOPR.Miłe słowa w stronę organizacji kierowali zgromadzeni goście.
- Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w ratownictwo wodne w Pleszewie. Cieszę się, że tak dużo młodzieży czynnie uprawia pływanie - mówił Damian Jerszyński, prezes WOPR Województwa Wielkopolskiego.
W imieniu samorządowców z powiatu pleszewskiego burmistrz Pleszewa - Arkadiusz Ptak - zaznaczał:
- Dziękuję bardzo za wasze zaangażowanie, profilaktykę, niesienie pomocy. Dobrze działającą organizację poznaje się po tym, że są w niej młodzi ludzie. Gratuluję wam tego, że jesteście na tyle atrakcyjni, że nastolatkowie przychodzą do was, działają i są aktywni. I jak było widać na Olimpiadzie PPL – są bezkonkurencyjni.
Zaprzyjaźnionym instytucjom i organizacjom dziękował prezes WOPR Pleszew – Krzysztof Szac.
- Wszystkim serdecznie dziękuję za wsparcie pleszewskiego WOPR-u. Wiem, że zadania, które stoją przed organizacją są trudne. Pamiętam również, jakie były początki wszystkiego i widzę, jak to działa dzisiaj. Możemy powiedzieć z czystą satysfakcją, że młodzi ludzie nas nie zawodzą – puentował Krzysztof Szac, prezes WOPR Pleszew.
WOPR Pleszew w liczbach
Oddział Miejsko-Powiatowy WOPR w Pleszewie to:
- 36 młodszych ratowników WOPR
- 98 ratowników wodnych WOPR
- 4 działaczy
- 2 ratowników medycznych
- 75 ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy
- 56 z uprawnieniem sternika motorowodnego
- 2 z uprawnieniem żeglarza jachtowego
- 9 z uprawnieniem instruktora pływania
- 1 z uprawnieniem trenera pływania
- 1 z uprawnieniem sędziego pływania
- 1 z uprawnieniem instruktora ratownictwa wodnego
- 3 z uprawnieniem płetwonurka
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.