Historia parafii w Gołuchowie sięga 2. połowie XIII i była bardzo burzliwa. Świątynia została rozebrana przez okupantów niemieckich w 1940 r., ale mieszkańcom Gołuchowa udało się ocalić część wyposażenia. Do budowy kolejnego kościoła przystąpiono w 1949 r. Kamień węgielny poświęcił wówczas Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.
Konsekracji kościoła pw. NMP Wniebowziętej dokonał w 1961 r. abp gnieźnieński Stanisław Grzesiak. W świątyni czczony jest także św. Walenty.
Kim był Święty Walenty?
Biskup i męczennik chrześcijański jest patronem zakochanych oraz - o czym nie wszyscy wiedzą - ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe. Choć większość z nas przynajmniej raz słyszała o Świętym Walentym, to o jego życiorysie niewiele wiadomo.Jedna z legend o Świętym Walentym mówi, że żył on w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego, który to zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat zawierać związki małżeńskie. Święty Walenty miał się temu sprzeciwić i potajemnie udzielał ślubów zakochanym. Cesarz wtrącił go za to do więzienia.
Legenda mówi, że poznał w nim niewidomą córkę swojego strażnika, w której się zakochał. Jego narzeczona pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, postanowił zabić Świętego Walentego. Ten jednak, tuż przed śmiercią napisał list do swojej ukochanej, który podpisał "Od Twojego Walentego". Według legendy egzekucja odbyła się 14 lutego.
Inna legenda z kolei mówi o tym, że Walenty miał dar uzdrawiania ludzi. Kiedy dowiedział się o tym rzymski filozof Kraton, poprosił Walentego, by ten uzdrowił jego syna, który był chory na padaczkę. Ten zgodził się pod warunkiem, że jego rodzina nawróci się na chrześcijaństwo. Tak też się stało. Nie spodobało się to jednak władzom, które uznały Walentego za osobę niebezpieczną dla państwa i skazały go na śmierć.
Święty Walenty w gołuchowskim kościele
Nikt do końca nie wie, jaka jest historia obrazu św. Walentego oraz relikwiarza z napisem Sanctus Valentinus, które znajdują się w gołuchowskim kościele. Ze zburzonej podczas II wojny światowej świątyni uratowane zostały przez parafian. Do odbudowanego po wojnie budynku wróciły, ale już nie na główny ołtarz gdzie znajdowały się poprzednio, ale na boczne.Odpust ku czci Św. Walentego zwany przez mieszkańców "mały" obchodzony jest co roku w parafii 14 lutego. Również w tym roku o godz. 18.00 planowana jest specjalna msza św, na którą proboszcz Piotr Przybył zaprasza małżonków, narzeczonych i pary zakochanych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.