Reklama

OSP Rokutów ma nowy sztandar! [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To była piękna uroczystość. Druhowie z OSP Rokutów oficjalnie otrzymali nowy sztandar dla swojej jednostki! Decyzja o jego przyznaniu zapadła już w roku 2020 – jednak wówczas z powodu pandemii nie można było przeprowadzić w pełni wspomnianego święta. Teraz – w końcu się udało.

Nowy sztandar OSP Rokutów

Było podniośle, a podczas uroczystości nie zabrakło braci strażackiej, przedstawicieli władz, przyjaciół OSP Rokutów oraz oczywiście fundatorów sztandaru. A było ich wielu – począwszy od samego społeczeństwa, poprzez władze, instytucje, firmy i osoby prywatne. Wszyscy wbili symboliczne gwoździe w drzewce nowego sztandaru.

Uroczystość była także okazją do wyróżnienia zasłużonych druhów. Medale tradycyjnie wręczał obecny na uroczystości prezes naszych struktur OSP w powiecie - Zbigniew Serbiak.

I tak, złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczono druha Sławomira Matysiaka. 

Srebrnym medalem odznaczono Marka Jamrozika.

Brązowym medalem odznaczono:

 • Tomasza Furmaniaka,
 • Adama Pomiecińskiego,
 • Mariusza Szczepaniaka
 • Grzegorza Wojcieszaka
Przyznano także odznaki „strażak wzorowy. Otrzymali je:

 • Bartosz Pieczyński,
 • Szymon Szwedek
 • Grzegorz Mielcarek
Za wysługę uhonorowano z kolei:

 • Łucjana Matysiaka (55 lat w straży),
 • Jerzego Łyskawkę (50 lat),
 • Stefana Jurdziaka (45 lat),
 • Ireneusza Szczepaniaka (40 lat),
 • Jana Marciniaka (40 lat),
 • Jarosława Skórzybuta (35 lat)
 • Romana Grygla (35 lat).

Historia OSP Rokutów

Straż pożarna w Rokutowie została założona w roku 1925. Założycielem był dziedzic majątku ziemskiego Rokutów-Grodzisko – pan Ciążyński, który zakupił sikawkę konną i zbudował szopo-garaż. Straż składała się wówczas z pracowników majątku i mieszkańców Rokutowa. Na naczelnikiem OSP Rokutów wyznaczono w tamtych czasach Antoniego Wałęsiaka.

Po rozparcelowaniu majątku w roku 1929 sprzęt przeciwpożarowy został zabrany. Wkrótce potem utworzono wiejską samodzielną jednostkę OSP przy radzie sołeckiej. Na naczelnika wybrano Franciszka Wojtasika. Funkcję pełnił do 1932 roku. Kolejnym Naczelnikiem został wybrany Kazimierz Małolepszy, który pełnił funkcję do roku 1935. Następnym Naczelnikiem zostaje wybrany Antoni Szczepaniak - funkcję pełni do wybuchu wojny w roku 1939. W latach wojny okupant sprowadził sikawkę do gaszenia pożarów. Z ówczesnych pracowników majątku założono obronę przeciwpożarową. Istniała do czasu wyzwolenia Rokutowa - 20 stycznia 1945.

Dnia 20 listopada 1945 odbyło się pierwsze zebranie powojenne OSP z udziałem całej wsi. W zebraniu uczestniczył inspektor Powiatowych Straży Pożarnych w Jarocinie Edmund Rydlewski. Wybrano zarząd OSP Rokutów i komisje rewizyjną. W latach następnych OSP została wyposażona w sprzęt gaśniczy i ochrony osobistej. W 1974 roku oddano nowo wybudowaną remizę strażacką. W 1983 OSP otrzymała samochód Żuk a15 z wyposażeniem. A w 1985 roku został wręczony nowy ufundowany sztandar.

Przez lata druhowie brali udział w wielu akcjach gaszenia pożarów i klęsk żywiołowych. Jednym z większych był pożar lasu Białobłoty-Orlina w roku 1992. Za udział w tej niebezpiecznej akcji druhowie otrzymali złote medale za zasługi pożarnictwa. W 1997 roku jednostka otrzymała kolejny sprzęt - auto marki Star26. W roku 2000 świętowano obchody 75-lecia powstania OSP Rokutów, jednostka została wówczas odznaczona Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Członkowie OSP Rokutów są wyszkoleni zgodnie z wymogami J.O.T. powołana jest jednostka operacyjno-techniczna.

W roku 2003 otrzymali ciężki samochód gaśniczy. Przy OSP działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza - młodzi druhowie młodzieży biorą udział w różnych zawodach. Warto zaznaczyć, że całkiem niedawno - w roku 2017 - została wyremontowana remiza strażacka. Obecnie druhowie posiadają samochód marki Jelcz i dobrze wyposażoną remizę w sprzęt gaśniczy i ochrony osobistej. Na stanie są między innymi pompy, piły, agregat prądotwórczy, drabina 10-metrową, różnego rodzaju węże oraz oczywiście mundury.

Obecnym prezesem OSP Rokutów jest Ireneusz Szczepaniak, a naczelnikiem OSP W Rokutowie jest Tomasz Furmaniak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy