Reklama

Papież zdecydował! Janiak już nie kieruje diecezją!

Opublikowano: 25 czerwca 2020 12:46
Autor: Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Jest decyzja Watykanu w sprawie biskupa Janiaka. Został odsunięty od władzy.

Komunikat Nuncjatury:Ojciec Święty Franciszek mianował administratora apostolskiego sede plena diecezji kaliskiej w osobie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia.Co to oznacza? Administrator apostolski sede plena kieruje diecezją, kiedy poważna przeszkoda uniemożliwia sprawowanie urzędu biskupowi ordynariuszowi.

O biskupie Janiaku było znów głośno po premierze filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", gdzie duchowny oskarżany był o tuszowanie pedofilii wśród księży. Były protesty, a prymas Polak zgłosił sprawę do Watykanu. W międzyczasie pojawiło się wiele innych, negatywnych wątków dotyczących biskupa Janiaka.

Abp Grzegorz Ryś pochodzi z Krakowa. Urodził się 9 lutego 1964 r.Jeszcze przed pójściem do seminarium był członkiem Ruchu Światło-Życie i animatorem. Po święceniach kapłańskich (22 maja 1988 r.) przez rok pracował na parafii w Kętach, by później powrócić na studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej - tutaj uzyskał doktorat i habilitację. Jest specjalistą od historii średniowiecza, posługuje się łaciną, językiem angielskim i włoskim.

Przez kilka lat (2004-2007) był dyrektorem Archiwum Kapitulnego Katedry Wawelskiej, a przed nominacją na biskupa był Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie (2007-2011) i Przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce (2010-2011). Pracował jako komentator pielgrzymek Jana Pawła II, a w trakcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II był jednym z członków komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym.

Wykłada na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, gdzie jest kierownikiem Katedry Historii Starożytnej i Średniowiecznej. Jest także współtwórcą i wykładowcą kursu „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich" (od 2010).

28 września 2011 r. odbyła się konsekracja biskupia ks. Grzegorza Rysia. 14 września 2017 r. został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą archidiecezji łódzkiej. Ingres odbył się 4 listopada 2017 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 10 miesięcy temu | ocena +1 / -2

  syn proboszcza

  a co się stało z księdzem który wedrował po różnych parafiach, był m.in u zbawiciela potem przeniesiono go do karmina a z karmina podobno sam się zawinął i zniknął przy okazji zabrał co cenniejsze rzeczy z domu proboszcza - czy to prawda że taka sytuacja miała miejsce i gdzie on teraz jest?

 • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -1

  Grzegorz M.

  I bardzo dobrze! Ale wracając do tematu molestowania przez księdza Hajdasza, według mnie należałoby porozmawiać, może bardziej przesłuchać księży którzy przecież z nim mieszkali na Wikariacie. Daleko nie trzeba jednego z nich szukać. A i biskupa który wtedy rządził też może się wypowie? Biskup Janiak może sprawy nie znać, a oni przecież z nim mieszkali.

 • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -1

  Rafał i Gabriel z TVN

  czym się różni biskup od arcybiskupa ? czy biskup janiak to rodzina z nowym dyrektorem PUP ?

 • 10 miesięcy temu | ocena +9 / -5

  Marek

  Kościół się coraz bardziej pogrąża.

 • 10 miesięcy temu | ocena +11 / -3

  Iii

  „Wesoły nam dzień dziś nastał!”