Planujecie urlop w 2023 roku? Musicie to wiedzieć. Czasami 2-3 dni dodatkowego wolnego pozwalają nie wrócić do pracy przez kolejny tydzień.
Planujesz urlop? Musisz wiedzieć, kiedy wypadają dni wolne
W ciągu roku przypada 13 dni ustawowo wolnych od pracy (oczywiście nie licząc weekendów). Do tego dochodzi urlop. W przypadku osób ze stażem pracy krótszym niż 10 lat - jest to 20 dni, dłuższym: 26 (do stażu pracy zalicza się okres studiów - jeżeli potrzebujesz precyzyjnych informacji, sprawdź w przepisach). Wiedząc z wyprzedzeniem, kiedy przypada konkretne święto, bez problemu możemy zaplanować nasze wolne w 2023 roku tak, że długi weekend będzie trwał jeszcze dłużej.Z pierwszego długiego weekendu będziemy mogli się cieszyć już w pierwszym tygodniu stycznia, ponieważ święto Trzech Króli, które obchodzone jest 6 stycznia, wypada w piątek. Jeżeli postanowimy wziąć 4 dni urlopu, to licząc od sylwestra (sobota, 31 grudnia), będziemy mogli zrobić sobie 9-dniowe zimowe wakacje. I to pomimo faktu, że Nowy Rok wypada dla nas w tym roku wyjątkowo niekorzystnie, bo w niedzielę.
Kolejne wakacje będzie można zaplanować niedługo później, przy okazji ferii zimowych. Oczywiście wolne mają w tym czasie uczniowie, a osoby pracujące - żeby odpoczywać - muszą wziąć urlop. W 2023 roku ferie odbędą się w następujących terminach:
- 16-29 stycznia - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie,
- 23 stycznia -5 lutego - województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
- 30 stycznia -12 lutego - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
- 13-26 lutego - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
Wolne dni w 2023 roku. Nawet 9 dni wolnego w majowy weekend
Na kolejny dodatkowy wolny dzień będziemy mogli liczyć dopiero w kwietniu, kiedy to przypada Wielkanoc. Dokładnie święto to w 2023 roku będziemy celebrować 9 i 10 kwietnia. Jeżeli uda nam się wziąć urlop np. w piątek, będziemy mogli cieszyć się aż czterema dniami bez pracy. Jeżeli chodzi dni wolne od nauki szkolnej, to w tym okresie przypadają one od 6 kwietnia (czwartek) do 11 kwietnia (wtorek).Niecały miesiąc później znowu możemy planować długi weekend. Mowa oczywiście o 1 maja, który wypada w poniedziałek oraz 3 maja (środa). Dostając wolny dzień we wtorek, przedłużamy weekend do pięciu dni. Biorąc do tego wolne w czwartek (4 maja) i w piątek (5 maja), możemy się cieszyć aż z dziewięciodniowych wakacji!
Boże Ciało, które zawsze obchodzone jest w czwartek, w 2023 roku przypadnie 8 czerwca. "Zaklepując" urlop w piątek, będziemy mogli cieszyć się z czterodniowego weekendu. 23 czerwca planowane jest zakończenie roku szkolnego. Uczniowie zaczynają się wakacje w sobotę, 24 czerwca.
15 sierpnia obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W 2023 roku przypadka on we wtorek. Jeżeli uda nam się wziąć wolne w poniedziałek, to będziemy mieć kolejny czterodniowy weekend. Następną taką okazję będziemy mieć dopiero w listopadzie. 1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych, wypada w środę, co oznacza, że biorąc dwa dni wolnego - w czwartek i w piątek - w zyskujemy pięciodniowy długi weekend. Inną opcją jest poproszenie o urlop 30 i 31 października. To również oznacza 5 dni bez pracy.
Święto Niepodległości (11 listopada) przypada w tym roku w sobotę i jest to - wbrew pozorom - bardzo dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu otrzymujemy dodatkowy dzień wolny od pracy w 2023 roku, którego termin musimy ustalić z pracodawcą.
Jeżeli chodzi o wolne w grudniu 2023 roku, to mamy kolejne dobre wiadomości. Co prawda, Wigilia wypada w niedzielę, ale jeśli wykorzystamy urlop wypoczynkowy w dniach 27-29 grudnia, to zrobi nam się aż 9-dniowa przerwa od obowiązków zawodowych.
Pamiętaj. Te dni są wolne ustawowo, nie musisz prosić o urlop
W 2023 roku będziemy mieć aż 6 długich weekendów i 13 ustawowo wolnych od pracy świąt. Jeżeli dobrze zaplanujemy swój kalendarz - tak, aby wpasować się w te daty - otrzymamy łącznie nawet 23 dni wolnego. Warto więc skrupulatnie podejść do tego zadania, ponieważ może się okazać, że mamy szansę wyjechać na wakacje, lub odpocząć w domu, nie tylko podczas typowego urlopu wypoczynkowego. Już teraz pomyśl o tych datach:
- 1 stycznia - Nowy Rok (niedziela)
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli (piątek)
- 9 kwietnia - Wielkanoc (niedziela)
- 10 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja - Święto Pracy (poniedziałek)
- 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja (środa)
- 28 maja - Zielone Świątki (niedziela)
- 08 czerwca - Boże Ciało (jak zawsze czwartek)
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (wtorek)
- 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych (środa)
- 11 listopada - Święto Niepodległości (sobota)
- 25 grudnia - Pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)
- 26 grudnia - Drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.