Reklama

Pleszew. 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Walczyli w niej żołnierze 70 pułku piechoty

Opublikowano: sob, 15 sie 2020 08:00
Autor:

Pleszew. 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Walczyli w niej żołnierze 70 pułku piechoty - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska – określana przez historyków jako jedna z 18 przełomowych w dziejach świata – była decydującym momentem w całej wojnie polsko-bolszewickiej.

 

 

Dzięki wygranej, Polsce udało się ostatecznie zachować niepodległość oraz zatrzymać rewolucję komunistyczną na zachód Europy. Warto pamiętać, że udział w tym zwycięstwie mieli również nasi żołnierze – z 70 pułku piechoty.

Bitwa Warszawska. 12 pułk strzelców wielkopolskich. 70 pułk piechoty

Bitwa Warszawska – potocznie określana jako „Cud nad Wisłą” – ma miejsce wyjątkowe nie tylko w historii Polski, ale i całego świata. Zwycięstwo Polaków nad nacierającymi boleszewikami, którzy chcieli przenieść komunistyczną rewolucję również na zachód – uważane jest za jedną z najważniejszych bitew w dziejach całego świata.

Warto zaznaczyć, że swój udział w tym historycznym wydarzeniu mieli również żołnierze z naszego regionu. Waleczność żołnierzy z 12. pułku strzelców wielkopolskich - którzy w lutym 1920 roku przemianowani zostali na 70 pułk piechoty – spotykała się nie tylko z uznaniem dowódców, ale zdobywała również uznanie samego wroga. W „Jednodniówce” 70 pułku piechoty wydanej 30 sierpnia 1930 roku możemy przeczytać wprost:

(...) „bolszewicy z pełnym uznaniem wyrażają się o pułkach wielkopolskich, nazywając je w całej pełni regularnem i charakteryzując żołnierzy jako poważnych, pewnych, doskonałych strzelców, posuwających się niepowstrzymanie naprzód” (...)

Potyczek, w jakich brał udział 70 pułk piechoty z bolszewikami w roku 1920 – było wiele. Kilka z nich miało jednak decydujące znaczenie.

W lipcu nasi żołnierze – otrzymując rozkaz przeciwnatarcia i odzyskania wcześniej utraconych pozycji – walczyli pod Ujściem i Proszkowem. Pułk – pod dowództwem kpt. Wawrzyniaka „otrzymany rozkaz wykonał w całości tracąc 6 zabitych i 15 rannych”.

Mimo ówczesnego zwycięstwa, nadszedł później czas ciężkich walk odwrotowych. 70 pułk piechoty okrył się w nich chwałą m.in. podczas trzydniowej bitwy pod Białobrzegami nad Bugiem w dniach 4-6 sierpnia.

W wyniku odniesionych podczas niej ran zmarł dowódca ppłk. Jan Januszewski, poległ również por. Wojciech Wężyk, jego adiutant Jan Myśliwy i 5 szeregowych.

Za największy sukces 70 pułku piechoty w bitwach toczonych pod Warszawą – uznaje się jednak walki pod Nasielskiem oraz pod Przemiarowem – gdzie 19 sierpnia 1920 roku odniesiono wielkie zwycięstwo nad bolszewikami.

Jak wspominali w roku 1930 sami żołnierze, „rocznica bitwy pod Przemiarowem, gdzie chorągiew pułku największą okryła się sławą, została obrana jako dzień święta pułkowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +2 / -0

  obywatel powiatu

  Obywatele powiatu oczekują od pana Starosty uzupełnienia informacji o: 1/ - jaka jest różnica między stanowiskami naczelnika i kierownika?, 2/ - kto otrzymuje dodatek specjalny i funkcyjny. A może jest tak, ze ta sama osoba otrzymuje oba dodatki , 3/ - w jakiej wysokości przyznawany jest dodatek funkcyjny i specjalny, maksymalnej?, 4/. - jakie ... Rozwiń

 • rok temu | ocena +3 / -0

  Rozpasanie władz powiatu

  https://ifotos.pl/zobacz/starostwo_qqxhpxr.jpg https://imgupload.pl/zdjecie/1Zzi0

 • rok temu | ocena +3 / -0

  język polski

  Proszę podac nazwisko osoby, która napisała ten artykuł. Trudno uwierzyć, że napisał go ktoś z redakcji. Dlaczego się nie podpisujecie. Rozumiem, że ze wstydu, przed ujawnieniem niskich umiejętności.