Reklama

Pleszew. Alkohol piją coraz młodsi!

Opublikowano:
Autor:

Pleszew. Alkohol piją coraz młodsi! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. Z roku na rok pijemy coraz więcej. Według statystyk - ilość spożywanego przez nas alkoholu rośnie nieustannie. Niepokojące jest to, że piją coraz młodsi.

 

Obecnie przeciętny Polak spożywa ok. 9,55 litra czystego - 100 proc.! - alkoholu w ciągu roku. A najchętniej sięgamy - niestety - po mocne trunki. Jak z tym walczyć?

Zgodnie z najnowszą propozycją rządu - jednym z rozwiązań ma być podniesienie cen - czyli akcyzy. Tak też stało się od 1 stycznia - stawki podatku akcyzowego będą wyższe o około 10 proc. w stosunku do dotychczas obowiązujących. Dotyczy to zarówno alkoholi jak i papierosów. W przypadku trunków najbardziej odczuwalne będą zmiany cen w przypadku alkoholi „mocnych” - cena butelki napoju wysokoprocentowego może wzrosnąć średnio o ok. 1,5 zł. Dużo, mało?

Sami ludzie komentują to wprost: wspomniane zmiany nie są żadną realną walką z alkoholizmem, ale zwykłym podniesieniem podatków. - Ten co pił i palił będzie to robił nadal - twierdzi jeden z naszych czytelników na naszym profilu na Facebooku.

- Podwyżka akcyzy nie jest żadnym rozwiązaniem, tak jak ograniczanie punktów sprzedaży, godzin sprzedaży itd. To już było i przyniosło skutki odwrotne do zamierzonych. Uważam że ważna jest edukacja, i tłuczenie do głowy młodym ludziom od żłobka, że nadmiar alkoholu to zguba, a skutki społeczne i rodzinne są opłakane... - dodaje z kolei kolejny czytelnik.

No właśnie - młodzi ludzie. Okazuje się, że - właśnie w Pleszewie - to właśnie tu rodzi się największy problem - jeśli chodzi o alkohol.

Przypomnijmy: miasto zleciło niedawno stworzenie specjalnego raportu - dotyczącego diagnozy uzależnień młodych na naszym terenie. Wyniki mogą przerażać - według danych aż 44 proc. młodych ludzi z naszego terenu choć raz upiło się alkoholem, z kolei aż 60 proc. w ogóle piło lub pije alkohol.

- Wyniki badań dowodzą, że najbardziej rozpowszechnioną substancją szkodliwą zarówno dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych, jak i ponadgimnazjalnych jest alkohol - komentuje wprost dr Jan Ermanowicz z Pracowni Badań Opinii Publicznej Społeczności Lokalnej i Rynku z Jarocina, która przeprowadziła wspomniane szczegółowe badania.

- Najbardziej niepokojące jest, że obniża się wiek inicjacji - już 12-latki sięgają po alkohol czy inne używki - komentuje z kolei wiceburmistrz Pleszewa Izabela Świątek.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ WKRÓTCE W PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE