Nowa komisja, powołana przez Rzecznika Praw Obywatelskich, ma za zadanie zaproponować rozwiązania – które dadzą warunki do tego, aby planowanie przestrzenne szło w parze z ochroną klimatu. Jej reprezentacja jest szeroka – chodzi zarówno o przedstawicieli samorządów wszystkich szczebli (od dużych miast po gminy wiejsko-miejskie) poprzez naukowców, klimatologów, prawników, ekonomistów, ale także różnych aktywistów – w sumie są to 33 osoby.
Arkadiusz Ptak w Komisji Ekspertów ds. Klimatu i Przestrzeni przy RPO
Co mówi nam o pracach komisji jej przewodniczący?
- Wreszcie musimy zrozumieć i pogodzić się z tym, że każda zmiana wykorzystania przestrzeni (budowa domów, dróg, sklepów, fabryk, magazynów itd.) wpływa na klimat, niestety najczęściej negatywnie. Dlatego planując rozwój i działania w przestrzeni musimy je uzależniać od wymogów klimatycznych. Równocześnie nowoczesny system planowania przestrzennego winien, poza innymi elementami, uwzględniać także specyfikę (strukturę) gmin. Stąd było bezwzględnie konieczne, aby składzie Komisji znalazł się także przedstawiciel gminy miejsko-wiejskiej – komentuje „Życiu Pleszewa” Ryszard Kowalski, przewodniczący Komisji Ekspertów „Klimat i Przestrzeń” przy Biurze RPO.
Jak dodaje, na zaproszenie Arkadiusza Ptak do wspomnianej komisji miała wpływ jego praca naukowa.
- I osiągnięcia w rozwoju przestrzeni miejskiej Pleszewa, które, w moim przekonaniu są także efektem jego pracy jako burmistrza – dodaje szef komisji.
Co z kolei mówi o swoje pracy sam burmistrz?
- Problematyka działań komisji obejmuje dotychczasowe zasady dotyczące planowania i zagospodarowania przestrzennego z uwzględnieniem problemu ochrony środowiska. Ma ona wypracować założenia do projektu ustawy, w której wymogi ochrony klimatu będą nadrzędne nad rozstrzygnięciami przestrzennymi. Członkowie komisji chcą także wypracować wspólne koncepcje, które będą pomocne w podejmowaniu działań charakterystycznych dla Rzecznika Praw Obywatelskich, takich jak wystąpienia generalne czy odpowiedzi na pisma indywidualne – komentuje Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa
W ramach komisji funkcjonuje w sumie 6 zespołów.
- Burmistrz pracuje w zespole do spraw procedury uzgadniania aktów prawa miejscowego z władzami publicznymi oraz w zespole do spraw partycypacji społecznej. Doświadczenie samorządowe burmistrza i wiedza dotycząca funkcjonowania lokalnej polityki na pewno będą wartością w pracach komisji – informuje Anna Bogacz, rzecznik prasowy pleszewskiego urzędu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.