Pleszew. Bariery architektoniczne. Raport w ramach „Smart Pleszew”
- Mojej córeczce w spróchniałej, drewnianej podłodze mostka w Plantach utknęła nóżka, którą z trudem wydobyłam. Od tej pory boi się przechodzić przez ten mostek – komentowała – podczas tzw. spaceru diagnostycznego po Pleszewie - mama małej Esterki.
- Dla inwalidów i osób 60+ są miejsca tylko z jednej strony Rynku. Czy nie można by wydzielić miejsc z obu stron? Znacznie ułatwiłoby to poruszanie osobom niepełnosprawnym – sugerował kolejny mieszkańców.
- Na ulicy Kaczyńskiego jedna strona ulicy jest dostosowana dla pieszych i rowerzystów. Po co po lewej stronie jest pasmo dla rowerzystów i dla pieszych? W tym miejscu przykładowo matki z dziećmi muszą uważać na nadjeżdżające rowery – zaznaczała kolejna osoba.
To tylko niektóre z wniosków osób, które wzięły udział w niedawnym badaniu, jakie zleciło miasto. Wszystko po to, by sprawdzić potrzeby osób niepełnosprawnych, seniorów czy młodych mam, które muszą poruszać się na co dzień po mieście z wózkami.
Pleszew. Bariery architektoniczne. Raport w ramach „Smart Pleszew”
Badanie przeprowadzono w lipcu, a w połowie sierpnia przeprowadzono w Zajezdni Kultury konsultacje społeczne – podczas których podsumowano całość.
- Dla mnie ten raport był o tyle wstrząsający, że pewnych rzeczy nie widzimy na co dzień – rzeczy z pozoru drobne, ale bardzo ważne – stanowiące istotną barierę w pokonaniu miasta – komentuje burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.
„Mapowanie potrzeb osób niepełnosprawnych, najmłodszych mieszkańców i seniorów w zakresie rozwiązań SMART” – bo tak nazywa się cały raport – opracowany został przez jarocińską Pracownię Badań Opinii Publicznej Społeczności Lokalnej i Rynku. Wszystko w ramach dużego projektu „Smart Pleszew” – realizowanego przez miasto od ok. dwóch lat.
– W jego ramach od dłuższego czasu odpowiadamy sobie - w jaki sposób ma być zorganizowane miasto. Chodzi o wiele aspektów, m.in. ścieżki rowerowe. Ten raport jest z kolei niezwykle ważny, bo porusza problem, który z poziomu samochodu jest niewidoczny – komentuje burmistrz Arkadiusz Ptak.
Pleszew. Bariery architektoniczne. Raport w ramach „Smart Pleszew”
Jak wyglądało konkretnie badanie barier architekonicznych w Pleszewie? Jakie wnioski mieli uczestnicy konsultacji? Co mówią władze miasta?WE WTOREK - W NAJBLIŻSZYM PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA" - ZNAJDZIECIE M.IN. DUŻĄ MAPĘ CAŁEGO MIASTA - Z ZAZNACZONYMI WNIOSKAMI I POSTULATAMI Z PRZEPROWADZONEGO BADANIA.
Zapraszamy ponadto do komentarzy. Jakie według Was bariery architektoniczne są w Pleszewie? W jakich miejscach jest wciąż źle, co można poprawić?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.