Reklama

Pleszew chce być bez barier. Burmistrz: Bijemy się w pierś i traktujemy to jako wyzwanie

Opublikowano: sob, 28 sie 2021 12:00
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie z raportu „Mapowanie potrzeb osób niepełnosprawnych, najmłodszych mieszkańców i seniorów w zakresie rozwiązań SMART

Pleszew chce być bez barier. Burmistrz: Bijemy się w pierś i traktujemy to jako wyzwanie - Zdjęcie główne

Władze Pleszewa przeprowadziły badania, które wskazały najsłabsze punkty w mieście – właśnie pod względem barier architektonicznych. | foto zdjęcie z raportu „Mapowanie potrzeb osób niepełnosprawnych, najmłodszych mieszkańców i seniorów w zakresie rozwiązań SMART

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za wysoki krawężnik przy drodze. Brak windy w instytucji publicznej. „Falujący” przejazd przez torowisko. Dla wielu z nas to rzeczy, na które nie zwracamy na co dzień uwagi. Dla innych tymczasem to bariery - wręcz niemożliwe do pokonania. Bariery, które sprawiają, że zwykłe poruszanie się po mieście – urasta do rangi heroicznego wyczynu. Niedawno władze Pleszewa przeprowadziły badania, które wskazały najsłabsze punkty w mieście – właśnie pod względem barier architektonicznych. – Bijemy się w pierś i traktujemy to jako wyzwanie – przyznaje dziś sam burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Reklama

Pleszew. Bariery architektoniczne. Raport w ramach „Smart Pleszew”

- Mojej córeczce w spróchniałej, drewnianej podłodze mostka w Plantach utknęła nóżka, którą z trudem wydobyłam. Od tej pory boi się przechodzić przez ten mostek – komentowała – podczas tzw. spaceru diagnostycznego po Pleszewie - mama małej Esterki.

- Dla inwalidów i osób 60+ są miejsca tylko z jednej strony Rynku. Czy nie można by wydzielić miejsc z obu stron? Znacznie ułatwiłoby to poruszanie osobom niepełnosprawnym – sugerował kolejny mieszkańców.

- Na ulicy Kaczyńskiego jedna strona ulicy jest dostosowana dla pieszych i rowerzystów. Po co po lewej stronie jest pasmo dla rowerzystów i dla pieszych?  W tym miejscu przykładowo matki z dziećmi muszą uważać na nadjeżdżające rowery – zaznaczała kolejna osoba.

To tylko niektóre z wniosków osób, które wzięły udział w niedawnym badaniu, jakie zleciło miasto. Wszystko po to, by sprawdzić potrzeby osób niepełnosprawnych, seniorów czy młodych mam, które muszą poruszać się na co dzień po mieście z wózkami.

Pleszew. Bariery architektoniczne. Raport w ramach „Smart Pleszew”

Badanie przeprowadzono w lipcu, a w połowie sierpnia przeprowadzono w Zajezdni Kultury konsultacje społeczne – podczas których podsumowano całość.

- Dla mnie ten raport był o tyle wstrząsający, że pewnych rzeczy nie widzimy na co dzień – rzeczy z pozoru drobne, ale bardzo ważne – stanowiące istotną barierę w pokonaniu miasta – komentuje burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak. 

„Mapowanie potrzeb osób niepełnosprawnych, najmłodszych mieszkańców i seniorów w zakresie rozwiązań SMART” – bo tak nazywa się cały raport – opracowany został przez jarocińską Pracownię Badań Opinii Publicznej Społeczności Lokalnej i Rynku. Wszystko w ramach dużego projektu „Smart Pleszew” – realizowanego przez miasto od ok. dwóch lat.

– W jego ramach od dłuższego czasu odpowiadamy sobie - w jaki sposób ma być zorganizowane miasto. Chodzi o wiele aspektów, m.in. ścieżki rowerowe. Ten raport jest z kolei niezwykle ważny, bo porusza problem, który z poziomu samochodu jest niewidoczny – komentuje burmistrz Arkadiusz Ptak.

Pleszew. Bariery architektoniczne. Raport w ramach „Smart Pleszew”

Jak wyglądało konkretnie badanie barier architekonicznych w Pleszewie? Jakie wnioski mieli uczestnicy konsultacji? Co mówią władze miasta?

WE WTOREK - W NAJBLIŻSZYM PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA" - ZNAJDZIECIE M.IN. DUŻĄ MAPĘ CAŁEGO MIASTA - Z ZAZNACZONYMI WNIOSKAMI I POSTULATAMI Z PRZEPROWADZONEGO BADANIA.

Zapraszamy ponadto do komentarzy. Jakie według Was bariery architektoniczne są w Pleszewie? W jakich miejscach jest wciąż źle, co można poprawić? 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

  on

  zabawne najpierw samemu z burmistrzem poprzednim tworzyli te bariery przez 20 lat.a teraz by wygrać w natępnej kadencji taka szopka ha ha

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

  jon77

  burmistrz by tak ich popchał to by zobaczył jak to jest>ale celebrycie to nie wypada?

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Sylwia

  Planty. mostki o czym też już pisałam na fb i widzę że ktoś mnie poparł. Powiększenie palcu zabaw w parku na Ogrodowej i ogrodzenie go lub stworzenie drugiego bardziej bezpiecznego z myślą o najmłodszych. Więcej koszy na śmieci w całym mieście.