Reklama

Pleszew. Czy szpital wstrzyma operacje i zabiegi, aby zapewnić dodatkowe łóżka dla chorych na COVID-19?

Opublikowano: śr, 17 mar 2021 16:00
Autor:

Pleszew. Czy szpital wstrzyma operacje i zabiegi, aby zapewnić dodatkowe łóżka dla chorych na COVID-19? - Zdjęcie główne

NFZ zalecił wstrzymanie planowanych operacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie umilkły jeszcze echa wcześniejszych decyzji NFZ odnośnie teleporad, co znacznie utrudniło dostęp do lekarzy, a już jako pacjenci mamy kolejne powody do niepokoju. Otóż kilka dni temu NFZ zalecił ograniczenie lub zawieszenie planowanych zabiegów i operacji w szpitalach. Wszystko po to, aby – jak tłumaczono - zapewnić dodatkowe łóżka dla chorych na covid.

Zalecenie NFZ dotyczy planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych. W szczególności chodzi o - endoprotezoplastykę dużych stawów, zabiegi korekcyjne kręgosłupa, naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowanie naczyń wieńcowych oraz duże zabiegi torakochirurgiczne i wewnątrzczaszkowe, a także o nefrektomię i histerektomię.

Zaznaczono przy tym, że wprowadzone ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Jak tłumaczono owe zalecenie?

- Obserwujemy, że wzrasta liczba zachorowań na covid, a to się przekłada na łóżka szpitalne i na zapotrzebowanie na pracę personelu medycznego. Na polecenie ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego wydaliśmy komunikat, który jest zaleceniem ograniczenia planowych zabiegów. Takich zabiegów, w których faktycznie ta pomoc anestezjologiczna jest potrzebna. To są duże zabiegi, rozległe np. endoprotezoplastyki stawu biodrowego – tłumaczył w mediach prezes NFZ, Filip Nowak (źródło: Puls Medycyny).

Dodatkowo - jak wskazują przedstawiciele NFZ - przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Co na to pacjenci?

Zalecenia NFZ dosłownie rozpaliły emocje chorych i ich rodzin. 

 - Najlepiej odwołać zabiegi i przyjmować tylko z covidem, przecież ludzie teraz na nic innego nie chorują – komentowaliście na profilu „Życia Pleszewa”.

Jednoznacznie też wskazywaliście – jakie macie zdanie na ten temat.

– Ci, którzy nie mają rzekomej korony będą umierać na choroby zlekceważone przez lekarzy, bo zabiegi odwołano, bo nie są pilne, ale w końcu będą - jak będą zwlekać ciągle – argumentowała pani Karolina. 

Jak jest w pleszewskim szpitalu? 

W naszym szpitalu od października ub. roku działa oddział covidowy. Przed trzecią falą pandemii 45 łóżek było zajętych w niespełna 50%. Od połowy lutego pacjentów covidowych przybywa.

- Coraz więcej pacjentów trafia do nas w stanie ciężkim. Wymaga intensywnego nadzoru medycznego, albo konieczne jest przewiezienie do innej, dedykowanej  placówki. Ma to miejsce najczęściej wtedy, kiedy pacjent cierpi na poważne choroby współistniejące i konieczne jest wykonanie specjalistycznych zabiegów – opisuje sytuację Błażej Górczyński, prezes  PCM. Dane nie są optymistyczne.

 Od poniedziałku- 15 marca - do Pleszewskiego Centrum Medycznego na oddział covidowy ponownie wróciły dodatkowe łóżka. Taką decyzję podjął wojewoda wielkopolski. Ma to związek z trzecią falą pandemii. W sumie w lecznicy będzie 77 miejsc, w tym 5 tzw. respiratorowych.

A co z planowanymi zabiegami i leczeniem pozostałych pacjentów? Jak zalecenia NFZ w tej kwestii wpłyną na funkcjonowanie pleszewskiego szpitala? Czy i jakie operacje zostaną zawieszone?

– Jak wynika z komunikatu NFZ - są to tylko zalecenia. Decyzji o przesuwaniu jakichkolwiek zabiegów nie podjęliśmy – uspokaja Ireneusz Praczyk, rzecznik prasowy PCM.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy