Reklama

Pleszew. Książnica Pedagogiczna ma już 60 lat!

Opublikowano:
Autor:

Pleszew. Książnica Pedagogiczna ma już 60 lat! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Biblioteka pedagogiczna - znajdująca się przy ul. Ogrodowej 13 w Pleszewie - obchodzi właśnie swoje 60. „urodziny”. Książnica od lat stanowi nieodzowną pomoc dla uczniów i nauczycieli. Ale nie tylko.

 

- Nadal spotykam się z zaskoczeniem wśród mieszkańców Pleszewa, że taka instytucja - jak biblioteka pedagogiczna - funkcjonuje w Pleszewie - przyznaje „Życiu Pleszewa” Justyna Biegańska z Książnicy Pedagogicznej, która znajduje się przy ul. Ogrodowej 13 (na I piętrze za sklepem meblowym).

I choć z racji swojej funkcji - czyli głównie wspomagania szkół - krąg odbiorców wydaje się zawężony, to oferta naszej drugiej w mieście biblioteki jest o wiele szersza.

- Wspomaganie szkół należy do głównych zadań książnicy - przyznaje Justyna Biegańska. Jak jednak dodaje - jeśli chodzi o literaturę - z oferty mogą skorzystać wszyscy.

- Użytkownikiem może zostać każdy, kto się uczy, studiuje lub poszukuje informacji na określony temat. Biblioteka oferuje też usługę zamówienia międzybibliotecznego książek, których nie posiada. Oprócz literatury naukowej i popularno-naukowej gromadzi również literaturę piękną - wylicza pracownica placówki przy ul. Ogrodowej.

Książnica Pedagogiczna założona została w 1958 roku. Organem prowadzącym jest Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Jest jedną z sześciu filii podległych Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

- Swoim zasięgiem działania obejmują Południową Wielkopolskę - komentuje Biegańska.

Warto przypomnieć, że pleszewska biblioteka ma za sobą już sześć zmian lokalizacji i trzykrotną zmianę nazwy. - Ostatnia przeprowadzka nastąpiła w grudniu 2005 roku, by od stycznia następnego roku działać w lepszych warunkach na ul. Ogrodowej 13. Był to bardzo ważny i przełomowy moment dla biblioteki - zaznacza.

Od tego czasu przez bibliotekę przewinęło się mnóstwo osób.

- Udało się przeprowadzić wiele ciekawych, ważnych i inspirujących działań na rzecz placówek oświatowych. Książnica deklaruje dalszą otwartość na różne działania edukacyjne, działania popularyzujące czytanie, a swoją otwartość na ludzi, zawiera w zdaniu: Biblioteka jest wielka przez swą gościnność i wiedzę w niej zawartą, a nie przez swe rozmiary” - komentuje na koniec pracownica książnicy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE