Samotna, nocna wędrówka, podczas której trzeba przejść ok. 40 km. okazuje się dla wielu ważnym przeżyciem duchowym, doświadczeniem zmieniającym życie. Ekstremalna Droga Krzyżowa może pomóc szczególnie tym, którym brakuje czasu i ciszy. To forma modlitwy indywidualnej. W tym roku organizatorzy zapraszają do wędrówki, oczywiście z zachowaniem obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią – w piątek 26 marca. Hasło tegorocznej edycji: „Rewolucja pięknych ludzi”.
Pleszew. Po raz piąty
Ekstremalna Droga Krzyżowa w Pleszewie organizowano jest po raz piaty. Trasa bł. Edmunda Bojanowskiego liczy 41 kilometrów i wiedzie przez: Lenartowice - Zawidowice - Rokutów - Grodzisko - Broniszewice - Psienie Ostrów - Czermin - Strzydzew - Kurcew - Korzkwy - Pleszew.
– Rozpoczęcie tradycyjnie mszą świętą w kościele Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie o godz. 18.00 – mówi Ireneusz Reder, koordynator pleszewskiej trasy.
Przypomnijmy – w ubiegłym roku EDK w Pleszewie odbyła się w nietypowym - wrześniowym terminie - podyktowanym wiosennymi obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa.
Pleszew. Co zrobić, by wziąć udział w EDK?
Pierwszy krok to podjęcie decyzji. Ważne jest też, by przygotować się fizycznie i psychicznie do wędrówki, która może być wymagająca. Uczestnicy wędrują na własną odpowiedzialność, sami muszą sobie radzić z orientacją w terenie (choć mogą mieć ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS), sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo. „Zniechęcamy osoby, które myślą, że jakoś to będzie. Że jak nie będą miały siły, to ktoś im pomoże. Zniechęcamy ludzi zamkniętych, którzy nie szukają nowych pomysłów na siebie. Zniechęcamy ludzi, którzy oceniają innych i uważają siebie za lepszych od nich” – wyjaśniają organizatorzy. Kolejnym krokiem jest wybór miejsca, z którego się wyrusza, oraz wybór trasy. Dziesiątki propozycji znaleźć można na stronie edk.org.pl. Dostępne są na niej również rozważania na tegoroczną Ekstremalną Drogę Krzyżową, pod hasłem „Rewolucja pięknych ludzi” oraz informacje na temat aplikacji ułatwiającej wędrówkę i medytację. Wędrówka – niezależnie od tego czy odbywać się będzie samotnie czy w niewielkiej grupce osób – przebiegać ma w skupieniu i milczeniu. To ważne założenie EDK. Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość odczytania na głos rozważań lub też słuchania ich z urządzeń mobilnych przy poszczególnych stacjach. Ekstremalną Drogę Krzyżową można rozpocząć od uczestnictwa we Mszy św. Warto jednak podkreślić, że zaproszenie na wędrówkę skierowane jest również do ludzi niewierzących i poszukujących.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.