reklama

Pleszew. Ruszył punkt pomocy pokrzywdzonym przestępstwem

Opublikowano:
Autor:

Pleszew. Ruszył punkt pomocy pokrzywdzonym przestępstwem  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Porady prawne, psychologiczne, psychiatryczne, a nawet pomoc materialna - wszystko to w nowym - Lokalnym Punkcie Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Pleszewie. Dyżury: w każdy poniedziałek i czwartek od 15.30 do 18.30.

Podczas spotkania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Pleszewie, jego przewodnicząca, dyrektor MGOPS w Pleszewie, Justyna Zawieja, podsumowała pracę grupy w II kwartale. Jak poinformowała w tym okresie założono 13 niebieskich kart, z czego 12 na policji i 1 w OIK. Przyczynami były najczęściej: alkoholizm, zaburzenia psychiczne oraz konflikty rodzinne. - W październiku, w związku z realizacją projektu "Przemoc traci moc" będą organizowane spotkania profilaktyczne dla 100 osób korzystających z pomocy MGOPS. Będą one po to, aby pokazać, na czym polega formuła niebieskiej karty, do jakich instytucji można się zgłosić po pomoc i przede wszystkim - jak stawiać granice w kontaktach z drugim człowiekiem, jak komunikować się z własnym dzieckiem, jak prosić o pomoc - mówiła Justyna Zawieja.

Poinformowała, że MGOPS pozyskał 450 tys. zł z ministerstwa pracy i polityki społecznej na szkolenia pracowników ośrodka i członków zespołów interdyscyplinarnych. Justyna Zawieja poinformowała także, na czym polega "pudełko życia" dla seniorów. - Rozdaliśmy ich około stu. Jeśli państwo znają osoby, którym przydałoby się takie pudełko, można zgłaszać to do ośrodka pomocy lub do mnie - mówił szefowa MGOPS w Pleszewie. Mówiła też o dyżurach popołudniowych, w każdy pierwszy czwartek miesiąca. - Są to głównie mediacje, spotkania z pracownikiem socjalnym i racą prawnym. Warto się umawiać telefonicznie, ponieważ w ramach takiego dyżuru możemy przyjąć bezpłatnie maksymalnie 5 osób. Takie porady jednak trochę czasu zajmują, czasem trzeba wypełnić jakiś wniosek, ale chcemy, żeby jakość tych usług była na dobrym poziomie - wyjaśniała Justyna Zawieja.

Przedstawiła też gościa, Magdalenę Kowalską, dyrektora Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem w Kaliszu, aby opowiedziała o projekcie, bowiem lokalny punkt będzie otwarty w Pleszewie. - Jest to nowa oferta dla mieszkańców miasta i gminy Pleszew oraz innych osób pokrzywdzonych przestępstwem. W strukturach Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie uruchamiamy Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem - poinformowała Justyna Zawieja.

Dyżury odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek od 15.30 do 18.30, na ul. Targowej 1. W ramach projektu udzielana jest pomoc prawna, psychologiczna, lekarza psychiatry, a także materialna.

- W ramach pomocy materialnej m.in.: kupujemy odzież, środki czystości, produkty żywnościowe, leki, sprzęt rehabilitacyjny, opłacamy remonty, czynsz mieszkania, koszty przekwalifikowania zawodowego, żłobka i przedszkola dla dzieci, itd. Zapewniamy całodobowe mieszkanie interwencyjne - objaśniała szczegóły Magdalena Kowalska.

Projekt jest finansowany przez ministerstwo sprawiedliwości z funduszu sprawiedliwości. W Pleszewie jest to już siódmy punkt lokalny w okolicy. Pozostałe są w: Opatówku, Ostrowie Wlkp., Krotoszynie, Kępnie, Ostrzeszowie i Jarocinie. W sumie w Polsce takich ośrodków jest kilkadziesiąt. Najczęściej w dużych miastach. Projekt trwa od 2 lat, a od tego roku zawitał także do mniejszych miast. - Bo, jak się okazało, jest na taką pomoc duże zapotrzebowanie - mówiła Magdalena Kowalska.

Jak uzyskać wsparcie? Należy zgłosić się osobiście do Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem lub do wybranego punktu lokalnego i wypełnić prosty wniosek o udzielenie pomocy. Podczas wizyty okazać się jakimkolwiek dokumentem potwierdzającym wystąpienie przestępstwa. W szczególnych wypadkach pomoc będzie udzielana na oświadczenie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE