reklama
reklama

Pleszew. Te przepisy musisz znać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pleszew. Te przepisy musisz znać - Zdjęcie główne

Uwaga kierowcy! Ważne zmiany od 1 czerwca

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od dziś - 1 czerwca - zmianie ulegają poszczególne przepisy dotyczące kierowców i pieszych.
reklama

Nieznajomość przepisów nie zwalnia z konieczności stosowania się do nich. Dlatego warto zapoznać się z wprowadzanymi zmianami.

- Każdy użytkownik dróg powinien zapoznać się z nowymi regulacjami prawnymi, aby móc bezpiecznie i bez narażania się na konsekwencje prawne przemieszczać się po trasach – radzi st. asp. Monika Kołaska, rzecznik prasowy KPP w Pleszewie. 

Od kilku dni obowiązują nas nowe przepisy dotyczące popularnych hulajnóg elektrycznych oraz tzw. urządzeń transportu osobistego. Przypomnijmy – z hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego – czyli choćby deskorolek elektrycznych – mogą teraz korzystać bez uprawnień, tylko ci, którzy skończyli 18. lat. U młodszych wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Zaś najmłodsi – poniżej 10. roku życia – mają zakaz jazdy hulajnogami elektrycznymi. Ponadto hulajnogą można jechać tylko po drodze rowerowej. Gdy ścieżki rowerowej nie ma wjeżdżamy na jezdnię, ale z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. W przypadku, gdy nie ma drogi dla rowerów, ani jezdni z limitem 30 km/h - "hulajnogista" – musi zjechać na chodnik. Nie oznacza to jednak, że ma pierwszeństwo. To nie koniec. 

Kierujący pojazdem w razie wyprzedzania hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego czy osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch musi zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m – wyjaśnia st. asp. Monika Kołaska.

Pieszy natomiast, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, jeśli korzysta z drogi dla rowerów, musi ustąpić miejsca osobie poruszającej się ową trasą przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego.

Zmiana przepisów od 1 czerwca. Piesi

Natomiast dokładnie od dziś - 1 czerwca - zmianie ulegają poszczególne przepisy dotyczące kierowców i pieszych. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze wchodzący na jezdnię lub torowisko, a nie jak dotychczas tylko przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, poza pewnymi wyjątkami, korzystać z przejścia dla pieszych. Ponadto pieszy znajdujący się na przejściu, a także wchodzący na nie, ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju. Zaś kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, obowiązany jest zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić mu pierwszeństwa. Natomiast pieszy nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji wokół. 

Zmiana przepisów od 1 czerwca. Odstęp

Nowe przepisy dotyczą również minimalnego odstępu między pojazdami poruszającymi się po autostradzie lub drodze ekspresowej. Odstęp ten wyrażony w metrach określać się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepis ten nie obowiązuje oczywiście podczas wyprzedzania. I jeszcze jedna kwesta. Od 1 czerwca prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h. Nie ma już dotychczasowego rozróżnienia dopuszczalnej prędkości w zależności od godziny (między 23.00 a 05.00 prędkość ta obecnie jest podwyższona do 60km/h). Wyjątek stanowi jedynie strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów to nadal - 20 km/h.

– W momencie wejścia w życie nowych regulacji prawnych, ich respektowanie będzie weryfikowane przez policjantów. Nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z konieczności stosowania się do nich – mówi st. asp. Monika Kołaska. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama