Reklama

Pleszew. Umowa podpisana! OSP Pleszew nadal w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym

Opublikowano: wt, 18 sie 2020 19:30
Autor:

Pleszew. Umowa podpisana! OSP Pleszew nadal w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. Ochotnicza Straż Pożarna w Pleszewie przez kolejnych 5 lat będzie w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Porozumienie, które podpisano z Państwową Strażą Pożarną reguluje m.in. kwestie dysponowania jednostki do akcji – bo dziś chodzi o działania nie tylko w mieście i regionie, ale również poza granicami powiatu.

 

- Minione pięć lat minęło szybko. Był to czas swoistej próby i sprawdzenia naszej jednostki, ale także okres ciężkiej pracy – komentuje Leszek Kołaski, naczelnik OSP w Pleszewie.

Umowa, którą podpisał niedawno wraz z burmistrzem Pleszewa Arkadiuszem Ptakiem oraz komendantem powiatowym PSP w Pleszewie mł. bryg. Rolandem Egiertem, zakłada przedłużenie – o kolejnych pięć lat – obecności OSP w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

PLESZEW. OSP PLESZEW W KSR-G

- Porozumienie przedłużamy i aktualizujemy – m.in. odnośnie włączenia do akcji lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego, który udało się w międzyczasie kupić dla OSP – komentuje komendant Roland Egiert.

Jak dodaje, obowiązywać będzie do 31 grudnia 2025 roku. Co konkretnie reguluje podpisana umowa?

– Chodzi głównie o zasady dysponowania jednostek do zdarzeń. Jednostka OSP Pleszew działa nie tylko na terenie miasta i powiatu, ale – jeśli zajdzie taka konieczność – może zostać zadysponowana przez PSP również do większych zdarzeń – np. na terenach przyległych do powiatu. Ponadto chodzi o kwestie związane z zasadami szkolenia członków, czy tego jakie powinni mieć uprawniania itd. – wyjaśnia komendant PSP w Pleszewie.

 

A warto przypomnieć, że wachlarz działań strażaków jest dziś niezwykle szeroki. Chodzi nie tylko o akcje związane z pożarami czy wypadkami, ale także ratownictwo chemiczno-ekologiczne, wysokościowe czy wodne.

– Dziś strażacy – czy to z PSP czy OSP - zajmują się właśnie takimi akcjami. Wspomagamy się jednostkami specjalistycznymi, jednak musimy być zawsze przygotowani na różne działania - we własnym zakresie – zaznacza Roland Egiert.

Warto zaznaczyć, że w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym są obecnie dwie jednostki z terenu Miasta i Gminy Pleszew.

– Są to OSP Kowalew, która jest tam od dawna oraz właśnie OSP Pleszew – wyjaśnia burmistrz Arkadiusz Ptak.

Jak dodaje, w sumie na terenie miasta i gminy działa 7 jednostek OSP.

– Poza Kowalewem i Pleszewem są to OSP Grodzisko, Rokutów, Zawidowice, Bronów oraz Sowina Błotna. Warto zaznaczyć, że ich lokalizacja nie jest przypadkowa – m.in. w kontekście bliskiego położenia lasów – dodaje burmistrz.

W tegorocznym budżecie Miasta i Gminy Pleszew na utrzymanie Ochotniczych Straży Pożarnych zabezpieczono 226 tysięcy złotych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE