Reklama

Pleszew. Upamiętnili 15 pleszewskich bohaterów

Opublikowano: czw, 20 gru 2018 17:00
Autor:

Pleszew. Upamiętnili 15 pleszewskich bohaterów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. 15 drewnianych krzyży - ku czci zapomnianych żołnierzy 70. Pułku Piechoty, którzy zginęli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku - stanęło na pleszewskim cmentarzu przy ul. Kaliskiej. Wszystko to w ramach akcji upamiętniania bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność.

 

Pomysłodawcami patriotycznej akcji są: radny miejski i nauczyciel historii Grzegorz Jenerowicz, historyk Krzysztof Czajka oraz radny powiatowy Andrzej Biesiada. To z ich inicjatywy pamiątkowe krzyże stanęły już na cmentarzach w Broniszewicach i Czerminie, gdzie upamiętniają poległych powstańców wielkopolskich.

Kolejne 15 krzyży stanęło teraz w nowej kwaterze wojennej na cmentarzu przy ul. Kaliskiej w Pleszewie. W ceremonii uczestniczyły dzieci i młodzież z ZSP nr 1 im. 70 Pułku Piechoty, ZSP nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich, Zespołu Szkół Technicznych oraz Domu Dziecka w Pleszewie. Wartę honorową pełnili rekonstruktorzy z Drużyny Tradycji im. 70 Pułku Piechoty i harcerze ze Związku Drużyn ZHP w Pleszewie.

- Naszym celem jest upamiętnienie pleszewian - żołnierzy Wojska Polskiego - którzy walczyli o niepodległość i granice Polski w wojnie polsko - bolszewickiej 1920 roku. Stawiamy symboliczne krzyże z imiennymi tabliczkami poległych. Dlaczego? Ponieważ ich groby z biegiem lat zostały usunięte. Ślad po nich został zatarty i zapomniany. Ale Żołnierzom Niepodległości należy się pamięć i trwały symbol ich życia, pracy, ich walki i poświęcenia dla ojczyzny - komentował starosta Maciej Wasielewski.

- Jesteśmy im to winni! - dodawał.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE