Reklama

Reklama

Pleszew. Wiemy jak będzie nazywać się nowe rondo. To pierwsza taka nazwa w Polsce!

Opublikowano: pt, 20 lis 2020 17:30
Autor:

Pleszew. Wiemy jak będzie nazywać się nowe rondo. To pierwsza taka nazwa w Polsce! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Pleszew. Jest już projekt uchwały odnośnie nazwania nowego ronda – na skrzyżowaniu ulic Targowej, Słowackiego i Bogusza w Pleszewie. Według planów ma otrzymać nazwę: Rondo 2020 Roku.

 

Nowe rondo w Pleszewie na skrzyżowaniu ulic Targowej, Słowackiego i Bogusza jest już gotowe. Niedługo zostanie oficjalnie dopuszczone do ruchu.

Teraz - jak zapowiadają władze Pleszewa - przyszła pora na nadanie mu nazwy.

Pleszew. Jak będzie nazywać się nowe rondo w Pleszewie?

Jak informuje burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak, podczas najbliższej sesji rady, przedstawiona zostanie radnym propozycja, by nowemu skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nadać nazwę: Rondo 2020 Roku.

Skąd taka właśnie propozycja? Włodarz szeroko uzasadnił to w uchwale, nad którą pochylą się w przyszłym tygodniu radni.

Pleszew. Dlaczego nazwa Rondo 2020 roku?

Jak przypomina burmistrz Pleszewa, Rok 2020 - choć jeszcze się nie zakończył - już teraz przechodzi do historii - ze względu na wiele wydarzeń.

Nikt nie spodziewał się na początku 2020 roku, że w ciągu następnych kilku miesięcy nastąpi szereg wydarzeń, które sprawią, że nasze życie i myślenie przybiorą zupełnie inny kształt. W konsekwencji jest wielce prawdopodobne, że nastąpią daleko idące zmiany społeczne, gospodarcze i polityczne Polski i świata - komentuje Arkadiusz Ptak

 

Pleszew. Rok 2020. Wydarzenia.

Jak zaznacza burmistrz Pleszewa wydarzeniem, które zdominowało - cały świat - w 2020 roku był wybuch pandemii koronawirusa - COVID 19. 

- Choć wirus miał początek w Chinach, to stosunkowo szybko pojawił się w Europie. W Polsce pierwszego pacjenta zidentyfikowano 4 marca, zaś w naszym powiecie 29 marca. Skala zjawiska spowodowała, że 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia uznała COVID-19 jako pandemię, czyli globalną epidemię. W Polsce 12 marca wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, zaś 20 marca stan epidemii. Konsekwencją pojawiających się zakażeń i jej przeciwdziałania wprowadzono daleko idące obostrzenia, które w przeszłości nigdy w zasadzie nie miały miejsca w takiej skali. Zamknięto szkoły, przedszkola, szpitale i domy pomocy społecznej. Przestały funkcjonować instytucje kultury, obiekty sportowe, a nawet ograniczono wejścia do parków, bulwarów, deptaków i innych miejsc rekreacji. Ograniczono również wstęp na liturgię w kościele, zaś zakupy w sklepach odbywały się w ustalonym reżimie sanitarnym. Bardzo często opuszczaliśmy nasze miejsca pracy, zaś jednym z najczęściej używanych określeń tego czasu był termin lockdown. Ograniczenia objęły w zasadzie wszystkie obszary naszego życia - przypomna włodarz Pleszewa. 

 

Jak wylicza Arkadiusz Ptak również wiele zaplanowanych wydarzeń na 2020 rok nie mogło się odbyć - w tym choćby Letnie Igrzyska Olimpijskie, które miały mieć miejsce od 24 lipca do 9 sierpnia w japońskim Tokio.

- To sytuacja bez precedensu w historii olimpizmu. Igrzyska odwoływano pięć razy, ale nigdy nie zmieniano ich daty. W czasach nowożytnych przeszkodą dla imprezy były działania zbrojne obu wojen światowych. W tle pozostały inne wydarzenia, także rocznicowe, w tym  100. rocznica urodzin Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II, 100 lat od Bitwy Warszawskiej, zaś w skali lokalnej 100-lecie urodzin w Pleszewie Mariana Bogusza - malarza, rzeźbiarza, autora realizacji przestrzennych, scenografa, aktywnego animatora życia artystycznego i inicjatora wydarzeń artystycznych. Choć uroczystości jubileuszowe obchodzono w bardzo ograniczonej formie i wymiarze, to jednak w pleszewskiej przestrzeni publicznej - na ścianie sali sportowej Zespołu Szkół Technicznych - wykonano mural upamiętniający bitwę warszawską - wspomina włodarz Pleszewa.


Rok 2020. Wydarzenia w Polsce

Jak przypomina ponadto burmistrz Pleszewa, panująca sytuacja epidemiczna spowodowała także zawirowania w organizacji przewidzianych w 2020 roku wyborów prezydenckich.

Innym ważnym wydarzeniem 2020 roku był - jak wylicza dalej włodarz - wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października. To z kolei wywołało w całej Polsce wielodniowe protesty - w całej Polsce, także w naszym powiecie - protest kobiet odbywał się m.in. dwa razy w Pleszewie i raz w Dobrzycy. Ponadto, jak przypomina burmistrz, wcześniej protestowali rolnicy przeciwko planom wprowadzenia zakazu hodowli norek oraz uboju rytualnego, jak również przedsiębiorcy, którym nakazano czasowe zamknięcie firm podczas epidemii.

 

Dalej, jak dodaje Arkadiusz Ptak, rok 2020 to także negatywne zjawiska w polskiej, jak i światowej gospodarce.

- W naszym kraju zanotowano pierwszą od początku transformacji recesję gospodarczą, zaś deficyt budżetu państwa był na bardzo wysokim poziomie - zaznacza burmistrz.

 

W taki właśnie czasie - budowane było nowe rondo w Pleszewie.

Jak jednak zaznacza przy tym Arkadiusz Ptak, choć nowo wybudowane rondo powstało w okresie i trudnym "podzielonym" społeczeństwie, to jednak - w skali lokalnej - jest przykładem współpracy.

- Choć inwestorem budowy ronda było Miasto i Gmina Pleszew, to w kosztach inwestycji partycypował Powiat Pleszewski ("właściciel" skrzyżowania). Na realizację zadania, włącznie z przebudową ulicy Targowej pozyskano także środki z Funduszu Dróg Samorządowych pozostającego w gestii administracji rządowej. Również mieszkańcy przetrwali okres znacznych utrudnień w przemieszczaniu się po mieście, co dotknęło wszystkich, bez względu na poglądy nie tylko polityczne - komentuje burmistrz.

 

 

Pleszew. Rondo 2020 Roku - będzie przypominać wyjątkowość tego czasu

Dlatego też - jak uzasadnia na koniec Arkadiusz Ptak - nadanie nowopowstałemu rondu nazwy „Rondo 2020 Roku” będzie przypominało wszystkie opisane wyżej wydarzenia i okoliczności, które wpłynęły na wyjątkowość tego czasu.

- Zarówno na gruncie lokalnym, jak i w perspektywie krajowej, a nawet światowej. Nazwa ta upamiętniać będzie także rok powstania ronda, który zapisał się w naszej pamięci w sposób niezwykle wyjątkowy - podkreśla na koniec Arkadiusz Ptak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (44)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -1

  kaliszak

  Głupszej nazwy nie słyszałem .

 • rok temu | ocena +7 / -1

  Eska

  Już w mediach ogólnopolskich o tym trąbią i prowadzący program mają z tego "bekę".

 • rok temu | ocena +5 / -1

  Prawnik

  Włożył burmistrz kij w mrowisko. Teraz widzi pan, panie Burmistrzu jak łatwo nieprzemyślanymi decyzjami podzielic społeczność! Wiecej rozwagi i myslenia

 • rok temu | ocena +5 / -0

  Pułkownik Kwiatkowski

  Albo rondo Pułkownika Ryszarda za Czechosłowację i za stan wojenny! Należy mu się!

 • rok temu | ocena +5 / -0

  czerwony baron

  MOżna by nazwać rondo imienia Adama Marianka zasłużonego dla Ludowej Rzeczypospolitej Polski.

 • rok temu | ocena +5 / -0

  KOMUNISTA

  NALEŻAŁO BY UCZCIĆ tych co budowali socjalizm bo dzięki nim socjalizm upadł!!!

 • rok temu | ocena +4 / -1

  rodzina AK

  Co za bzdurne nazwy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Rada Miasta nie powinna zatwierdzić proponowanych przez burmistrza nowych nazw ronda i ulic, że względu na ich bzdurowatość i badziewowość. Jest bardzo wielu Pleszewian członków AK i nie tylko, walczących o niepodległość, którym należy się wdzięczność. Podziękujmy im poprzez nazwanie ulic ich nazwiskiem i imieniem. Rondo zaś proponuję nazwać Rondem Armii Krajowej.

 • rok temu | ocena +9 / -2

  Seeking

  Poszukujemy pana starosty Macieje Wasielewskiego ?

 • rok temu | ocena +13 / -1

  redaktor "Mikrofonik"

  Ciekawe czy burmistrz pójdzie w zaparte i podda pod głosowanie projekt zmiany nazw ulic i ronda czy się wycofa i zapyta mieszkańców.

 • rok temu | ocena +23 / -1

  głosowałam na p. Ptaka

  Na pytanie: - Przez które rondo jechałeś ? Nikt nie odpowie że: - Przez "Rondo Roku 2020". Przypuszczać należy, że będzie określane mianem "koło Aparatury" lub "koło Straży". Zanim się podejmie decyzję - panie Burmistrzu, trzeba wysłuchać głosu mieszkańców, który Pana wybrał.

 • rok temu | ocena +16 / -1

  Kobieta

  Skoro wlascicielem ronda jest powiat, nie rozumiem dlaczego gmina Pleszew czyli burmistrz i rada miasta wpie. sie w nie swoje Czy macie na pismie zgodę starosty powiatu na nadanie "rondowi" nazwiska i imienia?

 • rok temu | ocena +18 / -0

  Ona aa

  Nazwa w stylu " masło maslane " ... chyba ktos sie naprawde NIE postaral heheheh .... Moze nie ma sensu cudowac i poprostu dac nazwe RONDO PARKOWE prosta przyjemna latwa w zlokalizkwaniu nazwa Rondo o nazwie RONDO 2020 smiesznie i wyjatkowo nietrafiony rok dla wielu mieszkancow ... "MASLO MASLANE "

 • rok temu | ocena +14 / -0

  Ona aa

  Nazwa w stylu " masło maslane " ... chyba ktos sie naprawde NIE postaral heheheh .... Moze nie ma sensu cudowac i poprostu dac nazwe RONDO PARKOWE prosta przyjemna latwa w zlokalizkwaniu nazwa Rondo o nazwie RONDO 2020 smiesznie i wyjatkowo nietrafiony rok dla wielu mieszkancow ... "MASLO MASLANE "

 • rok temu | ocena +8 / -15

  Bąkiewicz

  Rondo ,,Kota Kaczyńskiego"". No niestety kot mądrzejszy od właściciela i dlatego inteligentnych trzeba nagradzać

 • rok temu | ocena +17 / -0

  Dubois z sójczego wzgórza

  Lekko odbiegając od tematu: komu było potrzebna zmiana nazwy Osiedle 1000- lecia na Mieszka I, kto za tym stał ? Kogo wówczas pytano o zgodę ? Kpiny robi sobie władza z ludu.

 • rok temu | ocena +15 / -2

  redaktor "Mikrofonik"

  Nawet prezydium Rady Miasta nie panuje nad sytuacją i każdy kit wciskany przez burmistrza przyjmuje pod obrady bez zastrzeżeń. Jeszcze trochę, a przyjdzie Wam zatwierdzać godziny otwarcia ratuszowego, publicznego WC. Ludzie w/w opanujcie się. Obejrzyjcie się dookoła i zobaczcie jak jesteście widziani z zewnątrz.

 • rok temu | ocena +14 / -1

  PPL

  Żadne rondo 2020. Jedyna słuszna nazwa to: "Rondo im. Arkadiusza Ptaka". Nie ma lepszej nazwy!!!

 • rok temu | ocena +16 / -1

  rondelek

  Rondo jak najbardziej należy się Strażakom. Niech ono będzie podziękowaniem za ich trud. Dziwne natomiast jest to, że w niektórych sprawach przeprowadza się coś w rodzaju konsultacji społecznych poprzez łamy prasy. Tym razem nic z tych rzeczy. Przecież można było w to wciągnąć mieszkańców miasta ogłaszając konkurs na nazwę. Dlaczego tego nie zrobiono? Znowu burmistrz chce zabłysnąć na dodatek angażując w to radnych.

 • rok temu | ocena +21 / -4

  Piotr

  Mnie i mojej rodzinie nazwa jaką zaproponował burmistrz kojarzyć się będzie z "wypie...ć" i strajkiem kobiet z pod hitlerowskiego znaku, a może nawet w Martą Lempart i lokalną reprezentantką tej organizacji. Zmiencie tą nazwę. Jestem za Rondem Strażaków

 • rok temu | ocena +23 / -1

  Ppl

  A nie można poprostu nazwać go strażackim? Albo rondem strażaków? Każdy będzie wiedziała gdzie się znajduje.

 • rok temu | ocena +15 / -1

  R..

  Hahaha ale zabłysnęli... Inteligencja Tylu jest bohaterów narodowych których można być uczcić nazywając ich imieniem rondo A wy taka nazwa chcecie dac ... żalosne

 • rok temu | ocena +15 / -21

  ByłyPSLowczyk

  Przepraszam, ja mam pytanie do redakcji a w szczególności do redaktora śledczego (o ile taki istnieje) - czy prawdą jest, że CBA kontroluje starostwo oraz urząd pracy? - czy prawdą jest, że starosta oraz obecny dyrektor urzędu pracy nadużyli swoich stanowisk ? Mieszkańcy będą wdzięczni za uchylenie chociaż rąbka tajemnicy.

 • rok temu | ocena +19 / -1

  rq

  Powinno mieć nazwe PTASIE

 • rok temu | ocena +23 / -1

  Mj

  Od razu mogli nazwa Rondo Covida

 • rok temu | ocena +24 / -1

  d

  od nowego roku śmieci raz na mieśiac . czy to dobry pomysł? czy nie będzie więcej smrodu od bio odpadów w ciepłe dni . skoro rzadko odbierane .plus dziwne polityka mniej odbioru a więcej płacimy?

 • rok temu | ocena +20 / -12

  Eęęęe

  Zapomniał pan burmistrz wymienić wybory prezydenckie podczas których ponownie wybrano Andrzeja Dudę. A z negatywne wydarzeń: zdziczałe strajki kobie, z pod znaku błyskawicy jakim posługiwała się Hitlerjugend oraz słowa - "wypie...." Do tego dochodzą profanacje symboli narodowych, religijnych i św. Jana Pawła II. Mam nadzieję, że te wydarzenia jak i te które wymienił Burmistrz będą umieszczone na tablicy informacyjnej przy nowym rondzie.

 • rok temu | ocena +12 / -0

  Olo

  Boże...jak długo myślał????

 • rok temu | ocena +20 / -1

  xxx

  Najgorsza nazwa jaka może być .Wczujmy się w rodziny tych którzy zmarli na koronawirusa a trochę ich na naszym terenie jest.Tym rodzinom zawsze to rondo będzie się kojarzyć z bardzo przykrymi wspomnieniami.2020 to najgorszy rok od nie pamiętnch czasów.

 • rok temu | ocena +10 / -5

  Plesz

  Dla mnie ok. Faktycznie ten rok choć fatalny będzie szczególny

 • rok temu | ocena +14 / -3

  Nikodem

  Nazwa trafna, tylko czy Rada Miasta powinna zajmować się takimi sprawami, czy nie ma dla niej spraw ważniejszych?