Reklama

Pleszew. Wiemy jak będzie nazywać się nowe rondo. To pierwsza taka nazwa w Polsce!

Opublikowano: pt, 20 lis 2020 19:30
Autor:

Pleszew. Wiemy jak będzie nazywać się nowe rondo. To pierwsza taka nazwa w Polsce! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. Jest już projekt uchwały odnośnie nazwania nowego ronda – na skrzyżowaniu ulic Targowej, Słowackiego i Bogusza w Pleszewie. Według planów ma otrzymać nazwę: Rondo 2020 Roku.

 

Nowe rondo w Pleszewie na skrzyżowaniu ulic Targowej, Słowackiego i Bogusza jest już gotowe. Niedługo zostanie oficjalnie dopuszczone do ruchu.

Teraz - jak zapowiadają władze Pleszewa - przyszła pora na nadanie mu nazwy.

Pleszew. Jak będzie nazywać się nowe rondo w Pleszewie?

Jak informuje burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak, podczas najbliższej sesji rady, przedstawiona zostanie radnym propozycja, by nowemu skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nadać nazwę: Rondo 2020 Roku.

Skąd taka właśnie propozycja? Włodarz szeroko uzasadnił to w uchwale, nad którą pochylą się w przyszłym tygodniu radni.

Pleszew. Dlaczego nazwa Rondo 2020 roku?

Jak przypomina burmistrz Pleszewa, Rok 2020 - choć jeszcze się nie zakończył - już teraz przechodzi do historii - ze względu na wiele wydarzeń.

Nikt nie spodziewał się na początku 2020 roku, że w ciągu następnych kilku miesięcy nastąpi szereg wydarzeń, które sprawią, że nasze życie i myślenie przybiorą zupełnie inny kształt. W konsekwencji jest wielce prawdopodobne, że nastąpią daleko idące zmiany społeczne, gospodarcze i polityczne Polski i świata - komentuje Arkadiusz Ptak

 

Pleszew. Rok 2020. Wydarzenia.

Jak zaznacza burmistrz Pleszewa wydarzeniem, które zdominowało - cały świat - w 2020 roku był wybuch pandemii koronawirusa - COVID 19. 

- Choć wirus miał początek w Chinach, to stosunkowo szybko pojawił się w Europie. W Polsce pierwszego pacjenta zidentyfikowano 4 marca, zaś w naszym powiecie 29 marca. Skala zjawiska spowodowała, że 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia uznała COVID-19 jako pandemię, czyli globalną epidemię. W Polsce 12 marca wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, zaś 20 marca stan epidemii. Konsekwencją pojawiających się zakażeń i jej przeciwdziałania wprowadzono daleko idące obostrzenia, które w przeszłości nigdy w zasadzie nie miały miejsca w takiej skali. Zamknięto szkoły, przedszkola, szpitale i domy pomocy społecznej. Przestały funkcjonować instytucje kultury, obiekty sportowe, a nawet ograniczono wejścia do parków, bulwarów, deptaków i innych miejsc rekreacji. Ograniczono również wstęp na liturgię w kościele, zaś zakupy w sklepach odbywały się w ustalonym reżimie sanitarnym. Bardzo często opuszczaliśmy nasze miejsca pracy, zaś jednym z najczęściej używanych określeń tego czasu był termin lockdown. Ograniczenia objęły w zasadzie wszystkie obszary naszego życia - przypomna włodarz Pleszewa. 

 

Jak wylicza Arkadiusz Ptak również wiele zaplanowanych wydarzeń na 2020 rok nie mogło się odbyć - w tym choćby Letnie Igrzyska Olimpijskie, które miały mieć miejsce od 24 lipca do 9 sierpnia w japońskim Tokio.

- To sytuacja bez precedensu w historii olimpizmu. Igrzyska odwoływano pięć razy, ale nigdy nie zmieniano ich daty. W czasach nowożytnych przeszkodą dla imprezy były działania zbrojne obu wojen światowych. W tle pozostały inne wydarzenia, także rocznicowe, w tym  100. rocznica urodzin Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II, 100 lat od Bitwy Warszawskiej, zaś w skali lokalnej 100-lecie urodzin w Pleszewie Mariana Bogusza - malarza, rzeźbiarza, autora realizacji przestrzennych, scenografa, aktywnego animatora życia artystycznego i inicjatora wydarzeń artystycznych. Choć uroczystości jubileuszowe obchodzono w bardzo ograniczonej formie i wymiarze, to jednak w pleszewskiej przestrzeni publicznej - na ścianie sali sportowej Zespołu Szkół Technicznych - wykonano mural upamiętniający bitwę warszawską - wspomina włodarz Pleszewa.


Rok 2020. Wydarzenia w Polsce

Jak przypomina ponadto burmistrz Pleszewa, panująca sytuacja epidemiczna spowodowała także zawirowania w organizacji przewidzianych w 2020 roku wyborów prezydenckich.

Innym ważnym wydarzeniem 2020 roku był - jak wylicza dalej włodarz - wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października. To z kolei wywołało w całej Polsce wielodniowe protesty - w całej Polsce, także w naszym powiecie - protest kobiet odbywał się m.in. dwa razy w Pleszewie i raz w Dobrzycy. Ponadto, jak przypomina burmistrz, wcześniej protestowali rolnicy przeciwko planom wprowadzenia zakazu hodowli norek oraz uboju rytualnego, jak również przedsiębiorcy, którym nakazano czasowe zamknięcie firm podczas epidemii.

 

Dalej, jak dodaje Arkadiusz Ptak, rok 2020 to także negatywne zjawiska w polskiej, jak i światowej gospodarce.

- W naszym kraju zanotowano pierwszą od początku transformacji recesję gospodarczą, zaś deficyt budżetu państwa był na bardzo wysokim poziomie - zaznacza burmistrz.

 

W taki właśnie czasie - budowane było nowe rondo w Pleszewie.

Jak jednak zaznacza przy tym Arkadiusz Ptak, choć nowo wybudowane rondo powstało w okresie i trudnym "podzielonym" społeczeństwie, to jednak - w skali lokalnej - jest przykładem współpracy.

- Choć inwestorem budowy ronda było Miasto i Gmina Pleszew, to w kosztach inwestycji partycypował Powiat Pleszewski ("właściciel" skrzyżowania). Na realizację zadania, włącznie z przebudową ulicy Targowej pozyskano także środki z Funduszu Dróg Samorządowych pozostającego w gestii administracji rządowej. Również mieszkańcy przetrwali okres znacznych utrudnień w przemieszczaniu się po mieście, co dotknęło wszystkich, bez względu na poglądy nie tylko polityczne - komentuje burmistrz.

 

 

Pleszew. Rondo 2020 Roku - będzie przypominać wyjątkowość tego czasu

Dlatego też - jak uzasadnia na koniec Arkadiusz Ptak - nadanie nowopowstałemu rondu nazwy „Rondo 2020 Roku” będzie przypominało wszystkie opisane wyżej wydarzenia i okoliczności, które wpłynęły na wyjątkowość tego czasu.

- Zarówno na gruncie lokalnym, jak i w perspektywie krajowej, a nawet światowej. Nazwa ta upamiętniać będzie także rok powstania ronda, który zapisał się w naszej pamięci w sposób niezwykle wyjątkowy - podkreśla na koniec Arkadiusz Ptak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE