Pleszewskie Centrum Medyczne pozostało liderem - jeśli chodzi o nasze województwo - w rankingu szpitali organizowanym co roku przez dziennik Rzeczpospolita oraz Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Spadliśmy jednak w klasyfikacji generalnej - z 10. na 14. miejsce w całej Polsce.
Pleszewski szpital ponownie poddał się weryfikacji w rankingu szpitali organizowanym przez dziennik Rzeczpospolita oraz Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W ubiegłym tygodniu ogłoszono wyniki.
W sumie do rankingu zgłosiło się w tym roku 207 szpitali, w których leczono prawie 60 proc. pacjentów w Polsce. Odpowiedziały one na ponad tysiąc ankiet wysłanych przez CMJ do wszystkich podmiotów mających zarejestrowaną działalność szpitalną.
Jak mówi dr Michał Bedlicki, zastępca dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia - to, które placówki zdecydowały się dobrowolnie poddać ocenie, jest ważną informacją dla opinii publicznej, a przede wszystkim dla samych pacjentów.
We wspomnianym rankingu Pleszewskie Centrum Medyczne - co już stało się niemal tradycją - znalazło się w czołówce szpitali.
Zajęliśmy pierwsze miejsce - jeśli chodzi o całe województwo - oraz 14. miejsce w całej Polsce w zakresie szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych. W skali kraju - w porównaniu do 2017 roku - odnotowaliśmy jednak spadek - rok temu byliśmy na 10. miejscu w Polsce. W roku 2016 byliśmy na miejscu trzecim, a jeszcze trzy lata temu - w 2015 - na pierwszym miejscu.
Warto zaznaczyć, że w tym roku ponownie badano satysfakcję pacjentów pleszewskiego szpitala - ankietę w PCM przeprowadzono na przełomie września i października. Jak co roku, swoim zakresem objęła pacjentów oddziałów szpitalnych, poradni specjalistycznych, Zakładu Diagnostyki Obrazowej, Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Zakładu Fizjoterapii.
W tegorocznym badaniu kwestionariusz ankiety wypełniło 954 respondentów przebywających z różnych przyczyn w Pleszewskim Centrum Medycznym. Średni zwrot wypełnionych ankiet ukształtował się na poziomie 76 proc.
Statystyki - w porównaniu do roku 2017 - pokazują, że obniżony został znacznie wynik satysfakcji pacjentów przebywających na SOR. W tym roku było to 65 proc. podczas gry w roku 2017 - 96,4 proc.
Dlaczego pacjenci z kolei decydowali się właśnie na nasz szpital? Najwięcej, 22 proc. respondentów, wybrało szpital ze względu na dostęp do dobrych specjalistów. Ważne były też opinie rodziny i znajomych (17 proc.) oraz dogodna lokalizacja (15 proc.).
A Wy? Jak oceniacie pleszewski szpital? Zapraszamy do komentarzy oraz do udziału w naszej sondzie: