reklama

Pleszewski szpital z nowym sprzętem na oddziale kardiologicznym

Opublikowano:
Autor:

Pleszewski szpital z nowym sprzętem na oddziale kardiologicznym - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPleszewskie Centrum Medyczne kupiło nowy echokardiograf z funkcją echokardiografii przezprzełykowej. Aparat, na który szpital dostał pieniądze w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia jeszcze w grudniu, znajdzie się na oddziale kardiologicznym placówki.
reklama

Dzięki nowemu echokardiografowi specjaliści z pleszewskiego szpitala poza standardowymi badaniami będą mogli badać pacjentów, obrazując pracę serca poprzez  cienką  sondę ultrasonograficzną, która jest wprowadzana do żołądka lub przełyku. To oznacza, że obraz uzyskany w badaniu  pozwoli  na dokładne sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta bez względu na jego  budowę anatomiczną.

Na przeszkodzie nie stanie też otyłość, (która zdarza się coraz częściej wśród pacjentów kardiologicznych) jak i wszelkiego rodzaju deformacje klatki piersiowej. Co istotne - wykorzystanie  echokardiografu  przezprzełykowego można też wykonywać u chorych w ciężkim stanie. Robi się je najczęściej w sytuacji, gdy przez  tzw. zwykłe badanie przezklatkowe  trudne jest postawienie dokładnej diagnozy.

reklama

- Bardzo się cieszymy, że udało nam się zdobyć dofinansowanie na zakup tego sprzętu. Oczywiście nasza placówka dysponowała już echokardiografem, ale nie tak nowoczesnym, jak ten nowo nabyty. Akurat w tej dziedzinie rozwój sprzętu następuje bardzo szybko, więc na rynku pojawiają  się  coraz  lepsze aparaty.  Zakupu dokonaliśmy przede wszystkim  z myślą pacjentach kwalifikowanych do zabiegów elektrofizjologicznych, bo gwarantuje im to dostępność do badań odpowiadających najwyższym standardom. Dodam tylko, że  użytkowane będą oba urządzenia - mówi Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Wskazania do badania echokardiografu z funkcją echokardiografii przezprzełykowej dotyczą m.in. pacjentów poudarowych (u których podejrzewa się, że schorzenia serca mogły się do tego przyczynić), u pacjentów z infekcyjnym zapaleniem wsierdzia, po wszczepieniu do serca  sztucznych zastawek, czy zapalenia wsierdzia o podłożu infekcyjnym.

reklama

Urządzenie jest też bardzo pomocne  przy wykonywaniu zabiegów z zakresu elektrofizjologii takich, jak np. ablacja (takie zabiegi Oddział Kardiologiczny Pleszewskiego Centrum Medycznego wykonuje od lipca 2019 roku. W skrócie- zabieg  polega na  wprowadzeniu  do żyły albo tętnicy udowej w okolicy pachwiny cewnika z elektrodą, a lekarz wypala fragment serca falą radiową.)

Pozwala również na ocenę zdrowia pacjentów  w ciężkim stanie, którzy są podpięci np. do respiratora. Często są to osoby w stanie śpiączki (lub śpiączki farmakologicznej) i z racji tego trudna jest współpraca pomiędzy chorym, a lekarzem. Echokardiograf przezprzełykowy takie bariery pokonuje. 

 

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama