Krzyż Wolności i Solidarności - to polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione w sierpniu 2010 roku, a po raz pierwszy nadano je rok później przy okazji obchodów 35. rocznicy wydarzeń radomskich. Teraz do grona odznaczonych dołączył Waldemar Maciaszek z Macewa.
– Informacje o przyznaniu wyróżnienia otrzymałem już w ubiegłym roku. Niestety ze względu na pandemię nie odbyło się jeszcze uroczyste wręczenie – mówi nam Waldemar Maciaszek z Macewa.
Jak sam wspomina był związany ze środowiskiem opozycji demokratycznej z Kalisza i okolic od początku 1979r. W 1980 zaangażował się w tworzenie NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” na terenie gminy Gołuchów, a po 13 grudnia 1981r. – w działalność podziemnych struktur związku. Ponadto od 4 kwietnia 1989r. do 4 czerwca 1989r. był członkiem Komitetu Obywatelskiego Województwa Kaliskiego „Solidarność”.
Inspirował i brał udział w nielegalnych spotkaniach rolników oraz konspiracyjnych zebraniach opozycjonistów, które organizowane były w klasztorze jezuitów w Kaliszu. Dziś wraca do tych zdarzeń z sentymentem.
– Po nocach się spotykaliśmy, bezpiecznie wtedy nie było. To właśnie w tych czasach poznałem Antoniego Pietkiewicza, Bogdana Śliwę – opowiada Maciaszek.
I wspomina jak w stanie wojennym kolportował ulotki i biuletyny, uczestniczył w wiecach, manifestacjach i mszach za ojczyznę.
– Te ulotki zostawiane były przez nas w różnych miejscach m.in. w nocy na przystankach autobusowych, po to aby rano przeczytali je ludzie jadący do pracy – mówi Waldemar Maciaszek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.