reklama

"Podkoziołek" w Tursku. Energia i młodość na scenie. Młodzi artyści nagrodzeni owacją na stojąco!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Podkoziołek" w Tursku. Energia i młodość na scenie. Młodzi artyści nagrodzeni owacją na stojąco! - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
108
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościRadość, energia i młodzieńcza witalność wypełniły mury sali wiejskiej w Tursku. Wszystko za sprawą miejscowego zespołu ludowego, który w ostatnią sobotę karnawału zaprezentował obrzęd zwany "Podkoziołkiem". Występ młodych artystów był nie tylko pokazem talentu, ale przede wszystkim świadectwem pielęgnowania lokalnego dziedzictwa. Otrzymali za to owacje na stojąco!
reklama

"Podkoziołek" to tradycyjny zwyczaj karnawałowy, który jest szczególnie popularny w zachodniej i centralnej Polsce, w tym w Wielkopolsce i na Kujawach. To forma zabawy, która odbywa się pod koniec karnawału, tuż przed Środą Popielcową i rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu.

"Podkoziołek" w Tursku

"Podkoziołek" to nie tylko zabawa, ale również ważny element lokalnej kultury i tradycji. Od lat jest kultywowany przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Tursko". Młodzi ludzie z pasją kultywują tradycje, przekazując je kolejnym pokoleniom.

- Dziś zobaczycie państwo nie tylko tańce dookoła koziołka, ale również przyśpiewki ludowe i humorystyczne scenki, zakończone zabawą taneczną - zapowiadał witając gości członek zespołu Tomasz Karoń. 

reklama

Zanim jednak do tego doszło, na scenie pojawili się najmłodsi tancerze, czyli "Małe Tursko", którzy pod czujnym okiem instruktor Mariki Bączyk zaprezentowali zebranym dawne tradycyjne zabawy dziecięce.

Zrobili to w brawurowy sposób, za co dziękowali im dyrektor gołuchowskiej biblioteki w ramach której struktur, działa zespół "Tursko"- Monika Sobczak-Waliś, wójt Gołuchowa - Tomasz Pawlak  i sołtys Turska  - Czesław Szymoniak.

- Dziękuje młodym artystom za ich dzisiejszy występ, a dorosłym członkom zespołu za cały rok ich pracy, ponieważ są oni naszą wizytówką - mówił Tomasz Pawlak. 

"Tursko" ma ponad 50 lat 

Warto dodać, że Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Tursko" jest już na scenie od ponad 50 lat. To wspaniała wizytówka gminy Gołuchów i lokalnego folkloru. 
 
Formacja powstała w 1971r. z inicjatywy Seweryny Grabowskiej. Wtedy to, do istniejącego od 1969 roku zespołu tanecznego, dołączyła kapela i chór żeński. Zmieniono profil, opracowano nowy program, a Seweryna Grabowska na podstawie dawnych rysunków i fotografii odtworzyła oryginalne stroje, noszone w tym mikroregionie.
Kopalnią wiedzy o dawnych zwyczajach i obrzędach ludowych był wówczas Jan Sobczak, podobnie jak Seweryna Grabowska, rdzenny mieszkaniec Turska. Urodzony w 1904r. od najmłodszych lat grywał na zabawach i weselach wiejskich. Organista, skrzypek, to dzięki niemu, opracowane w pierwszym roku wytężonej pracy tańce, pieśni, przyśpiewki i obrzędy miały autentyczny, lokalny rodowód.

reklama

Układy taneczne oraz obrazki obrzędowe takie jak: „Podkoziołek”, „Dyngus”, „Dożynki”, „Darcie pierza” czy „Oczepiny” były wielokrotnie pokazywane na scenach całej Polski i w kilku innych krajach Europy. Warto podkreślić, że Rada Gminy Gołuchów podjęła uchwałę ustanawiającą 2021 rokiem jubileuszu 50-lecia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Tursko. 

 

reklama

 

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo