"Podkoziołek" to tradycyjny zwyczaj karnawałowy, który jest szczególnie popularny w zachodniej i centralnej Polsce, w tym w Wielkopolsce i na Kujawach. To forma zabawy, która odbywa się pod koniec karnawału, tuż przed Środą Popielcową i rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu.
"Podkoziołek" w Tursku
"Podkoziołek" to nie tylko zabawa, ale również ważny element lokalnej kultury i tradycji. Od lat jest kultywowany przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Tursko". Młodzi ludzie z pasją kultywują tradycje, przekazując je kolejnym pokoleniom.
- Dziś zobaczycie państwo nie tylko tańce dookoła koziołka, ale również przyśpiewki ludowe i humorystyczne scenki, zakończone zabawą taneczną - zapowiadał witając gości członek zespołu Tomasz Karoń.
Zanim jednak do tego doszło, na scenie pojawili się najmłodsi tancerze, czyli "Małe Tursko", którzy pod czujnym okiem instruktor Mariki Bączyk zaprezentowali zebranym dawne tradycyjne zabawy dziecięce.
Zrobili to w brawurowy sposób, za co dziękowali im dyrektor gołuchowskiej biblioteki w ramach której struktur, działa zespół "Tursko"- Monika Sobczak-Waliś, wójt Gołuchowa - Tomasz Pawlak i sołtys Turska - Czesław Szymoniak.
- Dziękuje młodym artystom za ich dzisiejszy występ, a dorosłym członkom zespołu za cały rok ich pracy, ponieważ są oni naszą wizytówką - mówił Tomasz Pawlak.
"Tursko" ma ponad 50 lat
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.