Za radio miesięczna opłata zwiększyła się 7 do 7,50 zł, natomiast - telewizor lub radio i telewizor - z 22,70 do 24,50 zł. To daje średnio 8% podwyżki.Rachunek powinniśmy uregulować do 25 dnia każdego miesiąca.
Możemy liczyć na 10% zniżkę jeśli zdecydujemy się uregulować abonament z góry za okres dłuższy - np. kwartał czy cały rok.
Gospodarstwa domowe, placówki medyczne i oświatowe płacą jedną opłatę za wszystkie posiadane odbiorniki. Natomiast firmy i urzędy są zobowiązane wnosić opłatę od każdego posiadanego odbiornika - także radia w samochodach służbowych.
Zasadniczo, nie ma też znaczenia czy oglądamy telewizję czy słuchamy radia. Płacimy za to, że ten odbiornik stoi w naszym domu.
Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika- stanowi ustawa o opłatach abonamentowych.
Kontrola tego, kto i ile ma odbiorników, czy są zarejestrowane oraz opłacone, to obowiązek Poczty Polskiej. Ale tylko teoretycznie. My nie mamy obowiązku wpuszczać ich do mieszkania. Zapewnia nam to Konstytucja, która jasno mówi, że wejść do naszych mieszkań w celach kontroli można tylko na zasadach opisanych w ustawie. A ta w tej sprawie „milczy”, co potwierdziło ministerstwo infrastruktury w odpowiedzi na zapytanie Rzecznika Praw Obywatelskich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.