Po przerwie spowodowanej pandemią do Pleszewa powrócił Wielkopolski Festiwal Rzemiosła. To duże wydarzenie, w ramach którego na terenie Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie prezentuje się aż 40 wystawców.
Konferencja w kinie Hel o "Pokoleniu Z"
W ramach Wielkopolskiego Festiwalu Rzemiosła w kinie Hel zorganizowano dziś konferencję pt. "Pokolenie Z - wartości i oczekiwania na rynku pracy".
- Każda firma jest jak samolot. Jej załoga to zasoby ludzkie. A sukces zależy od tego - czy ze sobą współpracują - zaznaczał podczas konferencji, na początku swojego wystąpienia Tomasz Gałęzka, prezes zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu.
Jak przypominał, obecnie na rynku pracy mamy do czynienia de facto z kilkoma pokoleniami, które powinny właśnie ze sobą współpracować.
- Mamy "pokolenie X", czyli roczniki mniej więcej 1965-1980, "pokolenie Y", czyli 1981-1996 oraz wspomniane "pokolenie Z", czyli - około - roczniki od 1997 do dziś - mówił Tomasz Gałęzka.
Czym się od siebie różnią wspomniane pokolenia na rynku pracy? Jak podkreślano - przede wszystkim podejściem.
- Dla pokolenia X i Y praca jest swoistą podstawą działań, tutaj jest problem ze znalezieniem balansu. "Pokolenie Z" podchodzi do tego inaczej - dla nich praca jest z kolei narzędziem, a nie celem samym w sobie - mówił prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu.
Kolejnym wyróżnikiem jest fakt, że młode osoby, które dziś wkraczają na rynek pracy, funkcjonują poniekąd w dwóch światach: rzeczywistym i wirtualnym.
- Młode roczniki praktycznie nie znają życia bez telefonu komórkowego. Dla nich ważna jest m.in. praca zdalna, wykorzystują narzędzia do wirtualnych spotkań itd. Ważna jest tu współpraca - "pokolenie Z" wnosi m.in. nową świeżość w firmach - podąża za zmianami i nowymi technologiami, pomagając pozostałym pokoleniom za tym nadążyć - kluczowe jest tu jednak wzajemne zrozumienie - podkreślał Tomasz Gałęzka.
Jak zaznaczał, zmiany pokoleniowe są naturalne.
- "Pokolenie Z" będzie w przyszłości nami rządzić. Młodzi ludzie wnoszą dużo dobrych rzeczy, kluczowa jest jednak współpraca. Warto zaznaczyć, że często pomieszane zespoły w danej firmie - gdzie są pokolenia "X", "Y" oraz "Z" - działają często lepiej. Parafrazując: w firmach potrzebne są i "gołębie" i "jastrzębie" - wzajemnie wówczas się napędzają - komentował.
Po jego wystąpieniu przedstawiono również założenia i efekty realizowanego w powiecie projektu pt. „Aktualizacja programów nauczania na kierunkach branży mechanicznej w ZST Pleszew”.
Pisaliśmy o tym szerzej na naszych łamach:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.