Pleszew. W połowie kwietnia rozstrzygnięto przetarg na opracowanie projektowe dla budowy nowej drogi ekspresowej S-11.
O sprawie pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach - ostatecznie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wygrała firma Schuessler-Plan Inżynierzy z Warszawy. Koszt całej dokumentacji to - bagatela - ponad 13,1 mln zł. Co jednak ważne - jest tam również plan tzw. „małej” obwodnicy Pleszewa.
Przypomnijmy: projekt odcinka S-11 z Kórnika do Ostrowa Wlkp. to drugi etap prac - po opracowanym wcześniej tzw. studium korytarzowym.
PLESZEW. OBWODNICA PLESZEWA. PLANY GDDKIA
Co ważne dla Pleszewa - we wspomnianą dokumentację włączono również plany budowy tzw. „małej” obwodnicy Pleszewa - na odcinku między Brzeziem a Zieloną Łąką.
W praktyce oznacza to, że rozstrzygnięcie przetargu na dokumentację „eski” - przybliża nas do realizacji inwestycji, o której w mieście mówi się od wielu lat.
- Termin realizacji prac (dokumentacyjnych, dop. red.) to 45 miesięcy od podpisania umowy - zaznaczały już wcześniej władze GDDKiA.
Władze Pleszewa nie ukrywają zadowolenia z takiego obrotu sprawy.
- Drugie podejście do S-11 przyniosło dla nas pożądane efekty. W międzyczasie udało się uzupełnić przetarg o południową obwodnicę Pleszewa. Chociaż droga nie jest na liście stu obwodnic, będzie brana pod uwagę. Moje liczne interwencje w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu, Ministerstwie Infrastruktury i Kancelarii Premiera odniosły skutek. Cieszę się, że mieliśmy wsparcie z wielu stron - komentuje „Życiu Pleszewa” burmistrz Arkadiusz Ptak.
No dobrze, jak formalnie mogą przebiegać prace?
- Ten rok i przyszły to czas na składanie wniosków o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego ustali przebieg przyszłej drogi ekspresowej - komentowały już wcześniej władze GDDKiA.
Jak podkreślano, droga realizacji - przy tego typu inwestycjach - jest zawsze wieloetapowa. - Przygotowanie realizacji każdej inwestycji wymaga przeprowadzenia prac projektowych, uzyskania stosownych decyzji i zapewnienia finansowania. Dopiero wtedy można ogłaszać przetarg na wyłonienie wykonawcy - zaznacza GDDKiA.