reklama
reklama

Park w Gołuchowie pięknieje. Zobacz co się zmieniło?

Opublikowano:
Autor:

Park w Gołuchowie pięknieje. Zobacz co się zmieniło? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Sporo się dzieje w ostatnim czasie na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. W parku zasadzono kilkaset nowych drzew. Ale to nie wszystko.
reklama

Ponad 700 drzew posadzili pracownicy Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie na terenie leśnej części parku-arboretum. Dzięki temu na powierzchni 30 arów została odnowiona luka w drzewostanie, powstała po rosnących tutaj wcześniej dębach szypułkowych.

- Nowo posadzone drzewa to gatunki rodzime, dostosowane do typu siedliskowego lasu. Pochodzą z certyfikowanych szkółek. Mają od 80 cm do 1,5 m wysokości - informuje Anna Błaszczyk, rzecznik prasowy OKL-u.

Las został wzbogacony o:220 dęby szypułkowe, 60 grabów pospolitych, 60 buków zwyczajnych, 110 klonów zwyczajnych, 60 klonów polnych, 70 lip drobnolistnych, 110 jodeł zwyczajnych, 50 modrzewi.

- Obszar, w celu zabezpieczenia przed zwierzętami, będzie ogrodzony siatką leśną - podkreśla rzeczniczka.

Ale to nie wszystko. Na terenie parku zamontowano ostatnio 20 nowych ławek.

- To kolejna inwestycja w komfort turystów. Ławki parkowe Gdańskie BIS, dzięki zdobieniom w stylu retro, idealnie pasują do zabytkowego otoczenia. Są estetyczne, wygodne i trwałe. Połączenie żeliwa z drewnem tworzy wyjątkowy design. Pozostałe ławki, które znajdują się w parku, będą sukcesywnie odnawiane - zapowiada Anna Błaszczyk. 

Park w Gołuchowie, który  urządzony został w stylu angielskim, ma status jednego z największych w Polsce arboretum. Bezpośrednimi inicjatorami jego powstania byli ówcześni właściciele Gołuchowa - Izabela z Czartoryskich Działyńska i jej mąż Jan Działyński.

W celu realizacji swojej koncepcji, utworzenia parku wzorowanego na najlepszych założeniach ogrodowych Europy, zatrudnili utalentowanego ogrodnika Adama Kubaszewskiego. Park, który zajmuje powierzchnię 158,05 hektara, tworzony był w kilku etapach, a końcowy efekt był już widoczny pod koniec XIX wieku. Park po dziś dzień zachował swoją naturalistyczną formę, starannie wypracowaną przez tworzących go właścicieli.

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama