reklama

Park w Gołuchowie pięknieje. Zobacz co się zmieniło?

Opublikowano:
Autor:

Park w Gołuchowie pięknieje. Zobacz co się zmieniło? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościSporo się dzieje w ostatnim czasie na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. W parku zasadzono kilkaset nowych drzew. Ale to nie wszystko.
reklama

Ponad 700 drzew posadzili pracownicy Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie na terenie leśnej części parku-arboretum. Dzięki temu na powierzchni 30 arów została odnowiona luka w drzewostanie, powstała po rosnących tutaj wcześniej dębach szypułkowych.

- Nowo posadzone drzewa to gatunki rodzime, dostosowane do typu siedliskowego lasu. Pochodzą z certyfikowanych szkółek. Mają od 80 cm do 1,5 m wysokości - informuje Anna Błaszczyk, rzecznik prasowy OKL-u.

Las został wzbogacony o:220 dęby szypułkowe, 60 grabów pospolitych, 60 buków zwyczajnych, 110 klonów zwyczajnych, 60 klonów polnych, 70 lip drobnolistnych, 110 jodeł zwyczajnych, 50 modrzewi.

- Obszar, w celu zabezpieczenia przed zwierzętami, będzie ogrodzony siatką leśną - podkreśla rzeczniczka.

reklama

Ale to nie wszystko. Na terenie parku zamontowano ostatnio 20 nowych ławek.

- To kolejna inwestycja w komfort turystów. Ławki parkowe Gdańskie BIS, dzięki zdobieniom w stylu retro, idealnie pasują do zabytkowego otoczenia. Są estetyczne, wygodne i trwałe. Połączenie żeliwa z drewnem tworzy wyjątkowy design. Pozostałe ławki, które znajdują się w parku, będą sukcesywnie odnawiane - zapowiada Anna Błaszczyk. 

Park w Gołuchowie, który  urządzony został w stylu angielskim, ma status jednego z największych w Polsce arboretum. Bezpośrednimi inicjatorami jego powstania byli ówcześni właściciele Gołuchowa - Izabela z Czartoryskich Działyńska i jej mąż Jan Działyński.

W celu realizacji swojej koncepcji, utworzenia parku wzorowanego na najlepszych założeniach ogrodowych Europy, zatrudnili utalentowanego ogrodnika Adama Kubaszewskiego. Park, który zajmuje powierzchnię 158,05 hektara, tworzony był w kilku etapach, a końcowy efekt był już widoczny pod koniec XIX wieku. Park po dziś dzień zachował swoją naturalistyczną formę, starannie wypracowaną przez tworzących go właścicieli.

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama