Reklama

Powiat pleszewski. Gmina Gizałki. Czytelnik zauważył wilka w lesie Nadleśnictwa Grodziec

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. Nadleśnictwa Grodziec

Powiat pleszewski. Gmina Gizałki. Czytelnik zauważył wilka w lesie Nadleśnictwa Grodziec - Zdjęcie główne

Najnowsze zdjęcie wilka z naszego terenu - z fotopułapki z września 2020 r. Zdjęcie wykonano w okolicach drogi z Ciświcy Starej do Józefowa tzw. „Chocki Trakt” | foto arch. Nadleśnictwa Grodziec

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeden z naszych Czytelników zauważył w gminie Gizałki wilka. Wszystko miało miejsce w lesie Nadleśnictwa Grodziec – w okolicach Tomic. Leśniczy potwierdzają: na naszych terenach od lat można spotkać wilki. Najnowsze zdjęcie - pochodzi z okolic gminy Chocz. Przedstawiciele Lasów Państwowych uspokajają też jednocześnie: wilki nie stanowią zagrożenia dla ludzi.

Powiat pleszewski. Wilk w lesie w gminie Gizałki

- Byłem niedawno na spacerze w lesie w okolicach Tomic – rozpoczyna swoją opowieść jeden z naszych Czytelników.

– I – co prawda z daleka – ale jestem niemal przekonany, że widziałem wilka! – dodaje.

Zastanawia się jednocześnie wprost: Czy to możliwe, żeby na naszym terenie ponownie – po latach – pojawiły się watahy wilków? 

Powiat pleszewski. Wilk w lesie w gminie Gizałki

Przypomnijmy: wilki na terenie powiatu pleszewskiego – zwłaszcza w zalesionej gminie Gizałki - nie są niczym niezwykłym.

Dwa lata temu – w roku 2019 – pisaliśmy na naszych łamach o wilku, którego zauważył jeden z kierowców. O szczegółach opowiadał nam wówczas wójt Gizałek – Robert Łoza.

- Duże zwierzę przebiegło jednemu z kierowców przez drogę wojewódzką w Tomicach. Początkowo myślał że to duży kot – relacjonował nam wówczas wójt, Robert Łoza.

Jak dodawał, na miejscu zbadano ślady.

Powiat pleszewski. Wilk w lesie w gminie Gizałki. "Duży samotny okaz"

– Byli ludzie na miejscu, którzy potrafią tropić ślady. Uznali, że to wilk – przyznawał nam wprost Robert Łoza.

I dodawał, że chodziło o „duży, samotny okaz”. 

Powiat pleszewski. Wilk w lesie w gminie Gizałki

W imieniu mieszkańca, który poinformował nas o sprawie, postanowiliśmy sprawdzić co mówią eksperci. Czy faktycznie na naszym terenie można dziś spotkać wilki?

– To prawda, można w okolicy spotkać wilki od jakiegoś czasu, jednak bardziej chodzi o rejon gminy Pyzdry. Możliwe jednak, że poruszały się również w okolicach lasów na terenie gminy Gizałki – mówi nam jeden z leśniczych z naszego terenu.

Powiat pleszewski. Wilki w lasach w gminie Gizałki i Chocz

Przedstawiciele Nadleśnictwa Grodziec – pod które podlegają m.in. lasy w gminie Gizałki czy w gminie Chocz – przyznają z kolei oficjalnie, że wilki na naszym terenie nie są niczym nowym i niezwykłym.

– Już od kilku lat na tym terenie można obserwować wilki – przyznaje w rozmowie z „Życiem Pleszewa” Michał Matłoka z Nadleśnctwa Grodziec.

Jak dodaje, jednemu ze wspomnianych zwierząt udało się nawet zrobić całkiem niedawno zdjęcie.

– Jedno z najnowszych zdjęć wilka, jakie posiadamy dotyczy września 2020 roku – chodzi o okolice drogi z Ciświcy Starej do Józefowa - tzw. „Chocki Trakt” – mówi nam przedstawiciel Nadleśnictwa Grodziec.

Zdjęcie wilka z fotopułapki z września 2020 r. Zdjęcie wykonano w okolicach drogi z Ciświcy Starej do Józefowa tzw. „Chocki Trakt” (fot. archiwum Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Grodziec)

 

Powiat pleszewski. Gizałki. Chocz. Wilki nie stanowią zagrożenia

Przedstawiciel Nadleśnictwa Grodziec zaraz też jednak uspokaja.

– Wilki nie stanowią zagrożenia dla człowieka, nie powinniśmy się obawiać – podkreśla Michał Matłoka.

infografika: archiwum Lasów Państwowych

 

Powiat pleszewski. Gizałki. Chocz. Co robić, gdy spotkamy wilka?

Co z kolei robić, gdy spotkamy wilka? Przede wszystkim – nie panikować. Bo – jak podkreślali wielokrotnie przedstawiciele Lasów Państwowych – wilki są ważną częścią ekosystemu – nie zaatakują nas bez żadnego powodu. 

infografika: archiwum Lasów Państwowych

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy