Powiat pleszewski. Nauka zdalna. Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister edukacji mówił na konferencji kto może pierwszy wrócić do szkoły.
Nauką zdalną objęto wszystkich uczniów począwszy od klas pierwszych szkół podstawowych – po studentów. Tylko przedszkolaki mają zajęcia stacjonarne. Tak zdecydowali rządzący na początku listopada.
To oznacza, że normalnych zajęć stacjonarnych nie ma już w żadnej placówce oświatowej. I tak ma być do 29 listopada. A kiedy powrót do szkół? Minister edukacji Przemysław Czarnek mówił o tym na konferencji prasowej. Zapowiedział też – kto wróci pierwszy.
Już od jakiegoś czasu naukę zdalną albo hybrydową wprowadzono w klasach starszych podstawówki, oraz w pozostałych typach szkół z uczelniami wyższymi włącznie. Kilkanaście dni temu dołączyły do tego dzieci z klas I-III z podstawówek.
Powiat pleszewski. Problemy z nauką zdalną
Co sądzicie o tzw. nauce online – już wiemy – bo pytaliśmy was o to podczas pierwszej fali COVID-19. – To się zupełnie nie sprawdziło – mówiliście wówczas. Był problem z Internetem – łącza się rwały.
Był też kłopot z tzw. niedochodzącymi zadaniami domowymi.
– Córka wysłała zadania z matematyki. Po czym się okazało, że pani nic nie dostała i uznała, że tych zadań nie odrobiła – opisywała nam jedna z mam.
Wiele do życzenia pozostawiała też jakość samych lekcji. Bywało, że nauczyciele przesyłali tylko dyspozycje. – Syn ma angielski w prywatnej placówce i tam łączyliśmy się internetowo i pani prowadziła zajęcia 45 minut. Ale już w podstawówce – gdzie uczęszcza – były tylko polecenia – relacjonowała nam jedna z naszych rozmówczyń.
Z drugiej strony warto zaznaczyć, że zdalne nauczanie nie było również komfortowe dla samych nauczycieli.
– Proszę mi wierzyć, gdy padło u nas pytanie: czy nauczyciele są za nauczaniem zdalnym czy stacjonarnym – to niemal wszyscy mówili, że mają już dość zdalnej nauki – nie owijał wówczas w bawełnę Piotr Kowalik, szef ZNP w Pleszewie.
Zdanie rodziców czy nauczycieli – zdaje się znaczyć niewiele. Rządzący orzekli bowiem, że nauka – w każdym typie szkoły – może być prowadzona tylko zdalnie. To element walki z COVID-19. Bo zachorowań odnotowujemy coraz więcej.
Powiat pleszewski. Nauka zdalna. Jak wygląda dziś?
Co o tym sądzicie dziś – kiedy znacie już i praktykę nauki zdalnej, i jej skutki oraz to - jak przekłada się to na codzienność? Cóż - wasze opinie są jeszcze dosadniejsze.
- To wszystko jest źle zorganizowane. Jeżeli już ma być zdalne nauczanie, to powinien być jeden program – mówi pani Marzena. I wspomina. - Mieli lekcje w domach już wiosną. Sami wiemy - jak to wszystko działało...siły i wytrwałości rodzicom życzę. Powodzenia nam wszystkim.
Podobnego zdania jest jej imienniczka.
- To jest skrajnie nieodpowiedzialne. Co dzieci z klas pierwszych będą umiały? Szok i płakać się – mówi pani Marzena.
I ma propozycję. - Skoro nauka zdalna - to proszę pół pensji nauczyciela przelać rodzicom.
Powiat pleszewski. Nauka zdalna. Kiedy powrót?
W tej sytuacji trudno dziwić się zniecierpliwieniu rodziców. Pytacie wprost – kiedy powrót dzieci do szkół.
Minister edukacji i nauki – Przemysław Czarnek odniósł się do tego na swojej ostatniej konferencji.
Mówił, że na razie nie zamierza zmieniać harmonogramu roku szkolnego. Na dziś mamy naukę zdalną do 29 listopada.
Co będzie dalej?
– Zobaczymy po 29 listopada – mówił minister Przemysław Czarnek.
- Jeśli doradcy premiera z zakresu epidemiologii uznają, że sytuacja jest na tyle opanowana, że dzieci mogą wrócić do szkół bez uszczerbku dla życia i zdrowia mieszkańców Polski, to będziemy wracać do systemu stacjonarnego - mówił Przemysław Czarnek.
Stwierdził, że w pierwszej kolejności wrócą najmłodsi – czyli klasy 1-3 szkół podstawowych oraz ci uczniowie, którzy mają egzaminy.