Na co dzień angażują się w pracę na rzecz innych. Bezinteresownie. Służą pomocą, radą, towarzystwem, pomagają w organizacji imprez. Wolontariusze - bo o nich mowa - mają dziś - 5 grudnia - swoje święto. W Zajezdni Kultury w Pleszewie odbyły się dziś obchody Powiatowego Dnia Wolontariusza.
Powiatowy Dzień Wolontariusza w Pleszewie
Podczas dużej gali wolontariatu w Pleszewie przedstawiono - i wyróżniono - kluby działające na naszym terenie. A tych jest w sumie kilkanaście.
- Bardzo cieszy nas fakt, że udało się założyć kluby i zaangażować szkoły, które do tej pory nie działały w wolontariacie - mówiła podczas gali Lucyna Roszak, koordynatorka pleszewskiego Centrum Wolontariatu
Dziękowano wszystkim tym, którym "chce się chcieć".
- Dziękuję wam za to, co robicie każdego dnia, każdego tygodnia i każdego miesiąca. (...) Wolontariat - czyli ta aktywność społeczna, jest tym czymś co wpływa na funkcjonowanie lokalnej społeczności, ale nie można do końca tego zobrazować liczbowo czy graficznie. To jest to coś, co wyróżnia powiat pleszewski i gminy powiatu pleszewskiego, że potrafimy wspólnie działać - mówił burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.
Jak wyliczano podczas spotkania w Zajezdni Kultury w Pleszewie, w samym roku 2024 roku nasi wolontariusze i wolontariuszki z Lokalnego Centrum Wolontariatu, we współpracy z Senioralnym Centrum Wolontariatu, wzięli udział w kilkudziesięciu wydarzeniach na terenie całego powiatu pleszewskiego. Wśród nich była m.in. pomoc w wydarzeniach takich jak - Bieg Przemysława czy WOŚP. Nie ma praktycznie w naszym mieście imprezy, na której nie pojawiają się charakterystyczne pomarańczowe koszulki wolontariuszy.
Co istotne, na terenie powiatu pleszewskiego wolontariat działa międzypokoleniowo. To oznacza, że w pomoc angażują się bardzo młodzi ludzie, ale też seniorzy. Jedną z takich wolontariuszek - Krystynę Jagiołkę - wyróżniono podczas gali tytułem Ambasadora Senioralnego Centrum Wolontariatu. Wcześniej podobnym tytułem została uhonorowana pleszewianka - Irena Kuczyńska.
- Wolontariat jest sensem mojego życia i staram się w każdej sytuacji, w której jestem, ten wolontariat promować. Bo wnosi on do naszego życia, życia seniorów, radość. Czujemy się potrzebni - mówiła Krystyna Jagiołka.
Dziękowała też koorydnatorkom - Lucynie Roszak i Emilii Golińskiej za ich zaangażowanie i pracę.
- Macie w sobie dobro i się nim dzielicie - podkreślała.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.