Modernizacja rynku w Pleszewie - tak to było
Warto przypomnieć, że przebudowa i modernizacja rynku w Pleszewie musiała rozpocząć się od uporządkowania stanu prawnego terenu działek gruntowych - wcześniej gmina Pleszew była właścicielem terenu tylko pod budynkiem Ratusza i dwóch działek przed głównym wejściem do Ratusza obsadzonych zielenią. Pozostała powierzchnia rynku stanowiła majątek powiatu pleszewskiego.Starania o uporządkowanie stanu prawnego rozpoczęły się w roku 2001, a zakończyły w 2003. To wtedy ówczesny burmistrz Marian Adamek ogłosił konkurs na opracowanie dokumentacji na modernizację i przebudowę centralnego placu w Pleszewie.
Pierwotna koncepcja modernizacji rynku w Pleszewie była inna
W roku 2004 zorganizowano także spotkania konsultacyjne w sprawie remontu z udziałem przedstawicieli różnych gremiów, instytucji, mieszkańców. Konsultowano na nich propozycje zmian zaproponowane przez architektów.Warto wspomnieć, że początkowa koncepcja zakładała częściowe wyeliminowanie samochodów z głównego placu miasta, przez wyłączenie części północno-wschodniej, a sam ruch samochodowy miał odbywać się w części południowo-zachodniej, w tzw. „L”. Jak można przeczytać w Roczniku Pleszewskim z roku 2007 - koncepcja ta spotkała się wówczas ze sprzeciwem części osób, szczególnie przedstawicieli pleszewskiego handlu i niektórych przybyłych na spotkanie radnych rady miejskiej.
Ostatecznie - po kolejnych decyzjach w tej sprawie - udało się opracować finalny projekt techniczny i rozpoczęła się budowa (przystąpiono również do opracowania wniosku o uzyskanie środków na finansowanie tej inwestycji ze środków Unii Europejskiej - Funduszu ZPORR. Gmina nie dostała jednak wsparcia).
Sama przebudowa rynku podzielona była na dwa etapy, realizowane w latach 2005-2006.
- Etap I - wyceniony na 1.089.397 zł, wykonywany był w okresie od 5.05 do 31.10.2005 r.
- Etap II - o wartości robót 959.819 zł, realizowany był w okresie od 28.03 do 31.08.2006 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.