Reklama

Poznajecie? Tak zmieniał się pleszewski rynek [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 6 kwi 2022 14:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 16 lat temu - w roku 2006 - zakończyły się prace związane z modernizacją rynku w Pleszewie. Inwestycja trwała dwa lata - a przygotowania do niej o wiele dłużej. Dziś przypominamy archiwalne zdjęcia - przedstawiające jak zmieniało się "serce" Pleszewa.

Modernizacja rynku w Pleszewie - tak to było 

Warto przypomnieć, że przebudowa i modernizacja rynku w Pleszewie musiała rozpocząć się od uporządkowania stanu prawnego terenu działek gruntowych - wcześniej gmina Pleszew była właścicielem działki tylko pod zabudową budynku Ratusza i dwóch działek przed głównym wejściem do Ratusza obsadzonych zielenią. Pozostała powierzchnia rynku stanowiła majątek powiatu pleszewskiego.

Starania o uporządkowanie stanu prawnego rozpoczęły się w roku 2001 a zakończyły w roku 2003. To wtedy ówczesny burmistrz Marian Adamek ogłosił konkurs na opracowanie dokumentacji na modernizację i przebudowę centralnego placu w Pleszewie.

Modernizacja rynku w Pleszewie - pierwotna koncepcja była inna

W roku 2004 zorganizowano także spotkania konsultacyjne w sprawie modernizacji z udziałem przedstawicieli różnych gremiów, instytucji, mieszkańców. Konsultowano na nich propozycje zmian zaproponowane przez architektów.

Warto wspomnieć, że początkowa koncepcja zakładała częściowe wyeliminowanie samochodów z rynku, przez wyłączenie części północno-wschodniej placu, a sam ruch samochodowy miał odbywać się w części południowo-zachodniej, w tzw. „L”. Jak można przeczytać w Roczniku Pleszewskim z roku 2007 - koncepcja ta spotkała się jednak wówczas ze sprzeciwem części osób, szczególnie przedstawicieli pleszewskiego handlu i niektórych przybyłych na spotkanie radnych rady miejskiej.

Ostatecznie - po kolejnych decyzjach w tej sprawie - udało się opracować finalny projekt techniczny i rozpoczęła się budowa (przystąpiono również do opracowania wniosku o uzyskanie środków na finansowanie tej inwestycji ze środków Unii Europejskiej Funduszu ZPORR. Gmina nie dostała jednak wsparcia).

Sama przebudowa rynku podzielona była na dwa etapy, realizowane były w latach 2005-2006.

  • Etap I – o wartości 1.089.397,38 zł wykonywany był w okresie od 5.05 do 31.10.2005 r.
  • Etap II – o wartości robót 959.819,23 zł realizowany był w okresie od 28.03 do 31.08.2006 r.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ - JAK WYGLĄDAŁ RYNEK WCZEŚNIEJ A TAKŻE JAK WYGLĄDAŁA MODERNIZACJA W LATACH 2005 I 2006

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy