reklama

Poznaliśmy starostów i asystentów dożynek miejsko-gminnych i parafialnych w Kuczkowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Poznaliśmy starostów i asystentów dożynek miejsko-gminnych i parafialnych w Kuczkowie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
25
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW tym roku dożynki gminy Pleszew odbędą się 25 sierpnia w Kuczkowie. Poznaliśmy już program wydarzenia. Wiemy również, kto będzie pełnił funkcję starostów i asystentów podczas święta plonów.
reklama

Kiedy i gdzie odbędą się dożynki gminy Pleszew?

Dożynki gminy Pleszew po 9 latach powracają do Kuczkowa i będą połączone z dożynkami parafialnymi. W organizację wydarzenia, poza pleszewskim urzędem, zaangażowani są więc przedstawiciele czterech sołectw należących do parafii p.w. św. Marcina Biskupa w Kuczkowie: Kuczkowa, Borucina, Jankowa i Krzywosądowa (ta ostatnia miejscowości to gmina Gołuchów). 

Dzisiaj w szkole w Kuczkowie odbyła się konferencja prasowa w sprawie nadchodzącego święta. 

- Cieszymy się, że pan burmistrz w naszą stronę złożył zapytanie, czy chcielibyśmy zorganizować te dożynki. Mamy fajne zaplecze, żeby podołać temu zadaniu - mówi sołtys Kuczkowa, Tobiasz Reimann.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 14.00 mszą dziękczynną w miejscowym kościele. Następnie tradycyjny korowód przejdzie do parku przy szkole podstawowej. Tam Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie” wykona tradycyjny obrzęd. Na godzinę 17.00 zaplanowano występ „Pleszewskiej Kapeli Biesiadnej”, a pół godziny później - rozpocznie się pożniwna zabawa taneczna z DJ „DJW”. 

reklama

Wiemy również, kto będzie pełnił funkcję starostów i asystentów dożynek. Sylwetki przedstawiamy poniżej. 


Romana Kasprzyk - Kuczków (starościna)


Gospodarstwo prowadzi od ponad 20 lat wraz z mężem Romanem. Pomaga im czworo dzieci - Kacper, Weronika, Martyna i Hania. Hodują bydło opasowe (około 80 sztuk) i uprawiają 42 hektary - zboże, kukurydzę, ziemniaki i warzywa sezonowe. Pani Romana z wykształcenia jest technikiem handlowcem. Pełni również funkcję członkini rady sołeckiej w Kuczkowie. Czas wolny spędza z dziećmi.

 


Tomasz Olech - Borucin (starosta)

reklama

Pan Tomasz Gospodarstwo odziedziczył po rodzicach. Prowadzi je wraz z żoną Bogusławą, pomaga im pięcioro dzieci - Andrzej, Aleksandra, Paweł, Natalia i Oliwia. Obecnie są nastawieni na produkcję roślinną, uprawiają 150 hektarów - zboże, kukurydzę i ziemniaki. Pan Tomasz swoim sprzętem rolniczym wykonuje również usługi. Z wykształcenia jest rolnikiem, skończył technikum w Marszewie. W czasie wolnym wsiada na rower. Pełni funkcję członka rady sołeckiej w Borucinie.  

 

Magdalena Płończak - Krzywosądów (asystentka)


Pochodzi z gminy Kotlin. Z mężem Łukaszem hodują 100 sztuk opasów i uprawiają 45 hektarów - głównie ziemniaki i kukurydzę. Z wykształcenia jest magistrem edukacji elementarnej z arteterapią i pracuje jako nauczyciel w przedszkolu w Korytnicy. Jest na drugim roku studiów na kierunku diagnoza, rewalidacja oraz terapia pedagogiczna. Ma dwoje dzieci - Wiktorię i Adam. 

reklama


Marcin Mróz - Janków (asystent)

Wraz z żoną Honoratą prowadzą gospodarstwo o powierzchni ok. 60 hektarów. Hodują bydło opasowe (60 sztuk), uprawiają zboże, buraki cukrowe, kukurydzę. Z wykształcenia jest rzeźnikiem. Ma dwoje dzieci - Julię i Artura. Czas wolny spędza z rodziną. 

 

Jaka jest przyszłość dożynek?

Podczas konferencji burmistrz Arkadiusz Ptak mówił, że w każdej wsi w gminie Pleszew znajduje się średnio pięciu rolników, którzy utrzymują się tylko z roli. Wiele gospodarstw w ostatnich kilkunastu latach upadło. W trakcie spotkania wybrzmiało więc pytanie - dla kogo organizowane są dzisiaj święta plonów i jaka jest ich przyszłość?

- Kiedyś w całym kraju w rolnictwie pracowało 30-40 procent ludności, obecnie jest to może około 10 procent. To, że jest mało rolników, nie znaczy jednak, że nie ma produkcji. Ona się zmienia. Dzisiaj wielu mieszkańców wsi dzierżawi pola i pracuje gdzie indziej - mówił Arkadiusz Ptak. 

I dodawał. 

- Dożynki to również możliwość integracji dla gminy, możemy się spotkać bez względu na to, co, kto robi. Na końcu i tak każdy jest beneficjentem rolnictwa - zaznaczał burmistrz. 

Podkreślono, że święto plonów to tradycja, bez której wielu mieszkańców gminy nie wyobraża sobie lata.

- Ludzie od początku roku pytają mnie, kiedy odbędą się dożynki. Dla nich to, poza świętem rolników, duże wydarzenie w naszej wiosce. Niektórzy planują nawet wakacje, tak by nie przegapić dożynek - dodawał sołtys Kuczkowa Tobiasz Reimann.

 

Listę tegorocznych dożynek w powiecie pleszewskim znajdziesz tutaj:

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama