Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Jego oprawa zawsze jest wyjątkowa - uroczysta procesja angażuje mieszkańców poszczególnych wsi i miast - przygotowywane są piękne cztery ołtarze (symbolizują cztery Ewangelie oraz cztery strony świata ), a dziewczynki podczas procesji sypią kwiatki.
Boże Ciało. Historia święta sięga XIII wieku
Historia Bożego Ciała sięga XIII wieku - święto ustanowiono po widzeniach bł. Julianny z Cornillon, która w 1245 r. miała wizje, które zinterpretowano właśnie jako konieczność uczczenia Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W związku z objawieniami bł. Julianny, ówczesny biskup Liège (dzisiejsza Belgia) ustanowił to święto dla swej diecezji. Dla całego Kościoła katolickiego święto zostało ustanowione przez papieża Urbana IV, który wprowadził je do kalendarza liturgicznego w 1264 r. Niestety - z powodu śmierci Ojca Świętego, dokument nie zdążył zostać wydany - i ostatecznie święto potwierdził Jan XXII w roku 1317.Tradycja rozszerzała się - przyjmując ostatecznie formę procesji do czterech ołtarzy. W Polsce pierwsze obchody Bożego Ciała wprowadzono w diecezji krakowskiej - zrobił to ówczesny biskup Nanker w roku 1320 r. Boże Ciało jest świętem ruchomym - przypada zawsze w czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej.
W powiecie pleszewskim odbyły się dziś - 30 maja - tradycyjne procesje. W Pleszewie parafianie przeszli m.in. przez Rynek. Więcej zdjęć w naszej galerii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.