„Prochem jesteś i w proch się obrócisz” – tymi słowami wypowiadanymi przez kapłanów nad głowami wiernych kościół katolicki rozpoczyna w Środę Popielcową okres Wielkiego Postu.
Środa Popielcowa w powiecie pleszewskim
Wielki Post potrwa do Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, kiedy rozpoczyna się Triduum Paschalne. Przez 40 dni wierni mają przygotować się do najważniejszych chrześcijańskich świąt Zmartwychwstania Pańskiego.Pierwsze wzmianki obchodzenia w sposób szczególny tego okresu pochodzą już z 334 roku. Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany był już wcześniej w wielu kulturach i tradycjach. Oficjalnie obrzęd ten do liturgii wprowadził papież Urban II w XI wieku. Wówczas nakazał, aby popiół używany w środę popielcową pochodził z poświęconych w ubiegłym roku palm.
Powiat pleszewski. Środa Popielcowa
Podczas całego okresu postu w kościele nie śpiewa się radosnego Alleluja przed czytaniem Ewangelii. Wielki Post wiąże się ściśle z rekolekcjami i misjami prowadzonymi w każdej parafii. W piątki odprawiana jest Droga Krzyżowa, a w niedzielne popołudnia nabożeństwo Gorzkich Żali. Księża zachęcają do korzystania z sakramentu pokuty i ofiarowania jałmużny dla ubogich i potrzebujących. Wielki Post ma służyć przygotowaniu całej wspólnoty do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych przez nawrócenie, gorliwe słuchanie Słowa Bożego i modlitwę.W GALERII ZNAJDZIECIE ZDJĘCIA ŚRODY POPIELCOWEJ Z MINIONYCH LAT W POWIECIE PLESZEWSKIM - Z ROKU 2016 W PLESZEWIE I ROKU 2015 W KOŚCIELNEJ WSI
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.